WyoVarsity logo

Thursday

Sturgis (S.D.) Invite

WYOMING TEAMS HERE: Newcastle, Kelly Walsh, Natrona County, Thunder Basin.

Boys

Team: Kelly Walsh 43, Natrona County 44, Custer (S.D.) 85, Spearfish (S.D.) 132, Sturgis Brown (S.D.) 146, Newcastle 161, Rapid City Central (S.D.) 173, Stevens (S.D.) 183, Thunder Basin 186, Belle Fourche (S.D.) 248.

Individual: Jackson Wilson, Dou, 17:02.6; Josh Pierantoni, KW, 17:06.0; Ethan Mesecher, KW, 17:28.9; Connor Etzelmiller, NC, 17:34.3; Joshua Martin, KW, 17:38.6; Nathaniel Youngblood, Cus, 17:39.9; Kaeston Carothers, NC, 17:56.4; Sawyer Clarkson, Bel, 17:58.1; Mason Henry, NC, 17:59.9; Brennan Hagar, NC, 18:02.7.

Girls

Team: Hill City (S.D.) 39, Rapid City Central (S.D.) 84, Natrona County 95, Kelly Walsh 116, Sturgis Brown (S.D.) 117, Thunder Basin 118, Custer (S.D.) 121, Stevens (S.D.) 191, Newcastle 213, Little Wound (S.D.) 280.

Individual: Kylee Bennett, Stu, 19:32.0; Avery Potter, NC, 19:40.7; Karlee Simmons, HC, 19:40.7; Alissa Wieman, Dou, 20:07.3; Lia Neumiller, Stu, 20:30.6; Lizzy Escalante, HC, 20:36.5; Janean Hanka, HC, 20:48.6; Shae Klamm, TB, 20:49.9; Marion Hohn, HC, 20:53.8; Alize Munoz, KW, 20:56.6.

Friday

Wheatland Invite

Boys

Team: Saratoga 26, Pine Bluffs/Burns MS 51, Douglas 53, Wheatland 90.

Individual: Jacob Smylie, Dou, 17:36.6; William Fluckiger, Tor, 18:02.5; Jarom Herring, Sar, 18:31.5; Pake Haun, Tor, 18:36.1; Gavin Bartlett, Sar, 18:48.0; Gage Bartlett, Sar, 18:57.4; Jack Ickes, PBB, 18:57.8; Kaleb Gissendanner, CS, 19:03.1; David Gordon, PBB, 19:03.8; Quentin Meyeer, Tor, 19:12.5.

Girls

Team: Pine Bluffs/Burns MS 49, Douglas 52, Cheyenne South 55, Wheatland 57.

Individual: Jaylynn Boe, Dou, 20:32.0; Heather Green CS, 21:14.4; Sara Glass, Tor, 21:21.8; Khayla Otero, Whe, 21:34.6; Ashlynn Johnson, Sar, 21:53.0; Shelby Thurin, PBB, 21:57.0; Hallie Christofferson, PBB, 22:03.2; Danielle Brow, Whe, 22:26.8; RayAnne DeLuna, Dou, 22:29.0; Kaylyn Rollefson, CS, 22:34.9.

Thornton (Colo.) Invite

Boys

Team: 1. Laramie 79; 6. Cheyenne Central 238; 8. Sheridan 257.

Individual: 1. Albert Steiner, Lar, 15:45.00; 3. Philip Henry, Lar, 15:51.00; 18. Liam McInroy, Lar, 16:37.00; 21. Brian Gonda, She, 16:45.00; 25. Derk Lyford, 16:56.00.

Girls

Team: 1. Cheyenne Central 73; 5. Laramie 126; 7. Sheridan 216; 

Individual: 3. Aubrey Frentheway, CC, 18:03.00; 5. Abigail Whitman, Lar, 18:32.00; 6. Claudia Miller, CC, 18:37.00; 8. Emmy Johnson, Lar, 18:42.00; 16. Emma Brownell, CC, 19:35.00; 19. Faith Meredith, CC, 19:46.00; 22. Jayla Wulff, Lar, 19:59.00.

Park City (Utah) Invite

WYOMING TEAMS HERE: Rock Springs, Evanston, Mountain View, Green River.

Saturday

Thermopolis Invite

Boys

Team: Worland 29, Lander 42, Riverton 61.

Individual: Porter Harman, Wor, 17:51.67; Taryn Whiteplume, Riv, 18:16.61; Jadon Swalstad, Wor, 18:24.62; Hudson Roling, The, 18:35.56; Nathaniel Nelson, Wor, 18:55.78; James Whiting, Lan, 18:59.00; Dino Baldes, Riv, 19:06.28; Noah Gans, Lan, 19:07.15; Victor Olvera, Wor, 19:09.24; Kameron Brough, Lan, 19:21.46.

Girls

Team: Lander 32, Worland 43, Riverton 52.

Individual: McKenna Bomengen, The, 17:51.67; Tahja Hunt, The, 18:16.61; Olivia Weyer, The, 18:24.62; Sydney Chatfield, Riv, 18:35.56; Trysta Stingley, Riv, 18:55.78; Jessica White, Lan, 18:59.00; Kelli Holiday, Wor, 19:06.28; L'anza White, Lan, 19:07.15; Brianna Rich, Lan, 19:09.24; Sophia Cole, Lan, 19:21.46.

Wright Invite

WHO'S HERE: Wright, Big Horn, Tongue River, Moorcroft, Sundance, Glenrock, Rocky Mountain.

Cody Invite

WHO'S HERE: Cody, Powell, Lovell.

0
0
0
0
0

Jack Nowlin returned to the Star-Tribune in 2007 after eight years covering Michigan State University athletics. A Wyoming native, and a graduate of Jeffrey City High School and the University of Wyoming, Jack serves as the Star-Tribune’s sports editor.

Load comments