WyoVarsity logo

Cross-Country

Friday

Kelly Walsh Invitational at Beartrap Meadow

Boys

Team: Sheridan 46, Kelly Walsh 55, Laramie 57, Cody 87, Natrona County 130, Lander 139, Riverton 152, Thunder Basin 213.

Individual: Albert Steiner, Lar, 17:05.55; Liam McInroy, Lar, 17:39.65; Josh Pierantoni, KW, 17:42.85; Brian Gonda, She, 18:06.50; David Standish, She, 18:22.78; Jordan Tangeman, Lar, 18:26.52; Ethan Mesecher, KW, 18:38.31; Josh Martin, KW, 18:43.00; Tymer Goss, She, 18:46.69; Jon Sanchez, Cod, 18:51.52.

Also: Mason Henry, NC, 19:12.05; Caleb Nathan, KW, 19:23.60; Jarod Brownlow, KW, 19:27.26; Connor Etzelmiller, NC, 19:30.28; Nate Yaedon, NC, 19:35.70; Chris Finch, NC, 20:32.55; Brennan Hagar, NC, 20:39.76; Cameron Wendling, KW, 20:47.30.

Girls

Team: Laramie 30, Cody 61, Sheridan 97, Kelly Walsh 105, Thunder Basin 115, Natrona County 121, Lander 160, Rawlins NS.

Individual: Sydney Thorvaldson, Raw, 18:18.37; Abigail Whitman, Lar, 20:06.60; Riley Smith, Cod, 20:53.36; Allison Dodds, Lar, 20:56.66; Baylee Stafford, Cod, 21:12.30; Avery Potter, NC, 21:30.20; Jayla Wulff, Lar, 21:36.55; Emmy Johnson, Lar, 21:49.95; Madyson Willis, NC, 21:59.33; Shae Klamm, TB, 22:17.32.

Also: Alize Munoz, KW, 22:45.05; Nya Farnsworth, KW, 22:57.52; Michaela Gromer, KW, 23:20.00; Jaden Brutsman, KW, 24:51.08; Lyndi Miller, KW, 24:58.15; Alyssa Trujillo, NC, 25:29.32; Emma Realing, KW, 25:37.59; Shanan Jarrard, NC, 26:22.58; Beth Pierantoni, KW, 26:29.27; Marquel Gibson, NC, 27:44.88.

Green River Invitational

WHO'S HERE: Green River, Lander, Lyman, Mountain View, Saratoga.

Boys

Individual: Brayden Kovik, GR, 18:28; Trenton Wells, MV, 18:48; Drew Gibson, GR, 19:10; Colton Minard, GR, 19:17; Justin Hamblin, MV, 19:32; Tyler Rasmussen, Lym, 19:41; Christian Gaytan, GR, 19:48; Jarom Herring, Sar, 19:55; Swade Bind, MV, 19:57; Brandon Vitt, MV, 20:05.

Girls

Individual: Kezley Moore, GR, 21:18; Kaleigh Douglass, Lym, 22:34; Kaisa Arnell, GR, 23:14; Ashlynn Johnson, Sar, 23:20; Emilee Benedict, MV, 23:37; Jade Arnell, GR, 23:46; Sydney Hosford, GR, 24:40; Azlynn Beck, Lym, 24:55; Adaria Meeks, MV, 25:06; Kenzy Kellum, MV, 25:44.

Star Valley Mud Run

WHO'S HERE: Star Valley, Rock Springs, Evanston.

Newcastle Invitational at Camp Mello

WHO'S HERE: Newcastle, Torrington, Moorcroft, Sundance.

Cherry Creek Inviational at Greenwood Village, Colorado

WYOMING TEAMS HERE: Cheyenne East, Cheyenne Central.

Boys

Notables: 28. Austin Stephen, CC, 18:12; 33. Jeremy Rief, CE, 18:18; 34. Dalton Stoddard, CC, 18:20; 38. Colter Anderson, CC, 18:26.

Girls

Notables: 1. Aubrey Frentheway, CC, 18:45; 2. Mackenzie Marler, CE, 19:09; 8. Emma Brownell, CC, 20:33; 11. Claudia Miller, CC, 20:49; 21. Tessa Martino, CC, 21:19.

Bronco Classic at Blackfoot, Idaho

Boys

Team: Jackson 38, Skyline (Idaho) 57, Blackfoot (Idaho) 62, Pocatello (Idaho) 87, Snake River 106.

Notables: 2. Mac Stayrk, Jac, 16:56.4; 3. Wyatt Sullivan, Jac, 17:14.9; 4. Matt Williams, Jac, 17:33.0; 7. Braidon Stokes, SR, 17:54.5; 12. Wade Withers, SR, 18:26.3; 13. Jack Cornish, Jac, 18:27.6.

Girls

Team: Skyline (Idaho) 32, Jackson 53, Blackfoot (Idaho) 86, Pocatello (Idaho) 90, Snake River 110.

Notables: 3. Andie Cornish, Jac, 21:05.6; 7. Rosalie Daval, Jac, 22:35.5; 11. Kendyl Gersten, Jac, 23:20.0; 15. Lily Brazil, Jac, 23:47.5; 17. Parker Smith, Jac, 23:58.2; 18. Zoe Curran, Jac, 24:35.0; 19. Natasha Muromcrew, Jac, 24:42.1; 20. Alexis Fuller, SR, 24:59.3.

Saturday

Buffalo Invitational

WHO'S HERE: Buffalo, Wheatland, Douglas, Glenrock, Big Horn, Tongue River.

0
0
0
0
0

Brady Oltmans reports on high school and local sports. He joined the Star-Tribune in July 2016 after covering prep sports and college soccer in Nebraska. He also contributes to University of Wyoming sports coverage. He and his dog live in Casper.

Load comments