WyoVarsity logo

Boys Swimming

Friday

Lyman Invitational

Team: Green River 305, Rock Springs 281, Lyman 244, Sublette County 144, Evanston 143, Kemmerer 142

200 medley relay: Rock Springs (Ron DeFauw, Kade Thomas, James Spicer, Parker Newberg) 1:49.16; Lyman 1:49.92; Green River 1:51.57; Kemmerer 2:01.07.

200 free: Ron DeFauw, RS, 1:58.62; Brendan Bloomquist, GR, 2:00.84; Braydon Saxton, Lym, 2:07.48; Brandon Smith, Kem, 2:09.86; Konner Legault, Lym, 2:11.95.

200 IM: Darwin Anderson, RS, 2:08.71; Kade Thomas, RS, 2:21.16; Dean Lyon, GR, 2:21.69; Lane Hutchison, GR, 2:26.01; Brandon Sitz, Eva, 2:27.38.

50 free: Michael Richmond, GR, :23.15; Carl Krell, Kem, :23.67; Cooper Haycock, Lym, :23.78; Parker Newberg, RS, :24.68; Bryan Monzon, RS, :25.20.

Diving: Keyan Moore, GR, 234.85; Brock Sponeburgh, Eva, 233.50; Isayah Saavedra, Eva, 226.65; Coleton Spalding, GR, 180.35; Miles Moffat, GR, 172.60.

100 fly: Michael Richmond, GR, :55.87; James Spicer, RS, 1:00.11; Stone Olguin, Lym, 1:04.94; Ethan Moffatt, GR, 1:05.25; Logan Johnson, GR, 1:06.31.

100 free: Bryan Monzon, RS, :54.17; Konner Legault, Lym, :55.21; Brandon Sitz, Eva, :55.38; Parker Newberg, RS, :55.53; Lane Hutchison, GR, :56.32.

500 free: Ron DeFauw, RS, 5:24.20; Dean Lyon, GR, 5:37.81; Cooper Haycock, Lym, 5:38.19; Trevor Hicks, Lym, 5:41.95; Brendan Bloomquist, GR, 5:48.00.

200 free relay: Rock Springs (Darwin Anderson, Kade Thomas, Bryan Monzon, Parker Newberg) 1:38.38; Kemmerer 1:43.27; Green River 1:44.07; Lyman 1:45.79.

100 back: Carl Krell, Kem, :57.86; Darwin Anderson, RS, :59.57; James Spicer, RS, 1:00.76; Benjamin Wergin, Kem, 1:06.31; Wynn Officer, Lym, 1:07.52.

100 breast: Stone Olguin, Lym, 1:08.18; Kade Thomas, RS, 1:08.37; Logan Johnson, GR, 1:15.26; Venelin Deribeev, SC, 1:16.72; Miles Moffat, GR, 1:17.91.

400 free relay: Rock Springs (James Spicer, Ron DeFauw, Bryan Monzon, Darwin Anderson) 3:31.39; Green River 3:37.32; Lyman A 3:42.39; Lyman B 4:03.98; Evanston 4:06.02.

Saturday

Green River Invitational

Team: Green River 354, Rock Springs 263, Lyman 239, Sublette County 172, Kemmerer 140.

200 medley relay: Green River 1:45.66; Lyman 1:46.32; Rock Springs 1:47.61; Kemmerer 1:58.95.

200 free: Darwin Anderson, RS, 1:50.56; Bryan Monzon, RS, 1:55.84; Dean Lyon, GR, 2:00.28; Trevor Hicks, Lym, 2:01.39.

200 IM: Michael Richmond, GR, 2:08.08; Ron DeFauw, RS, 2:12.86; Parker Newberg, RS, 2:16.61; Brendan Bloomquist, GR, 2:19.55.

50 free: Cooper Haycock, Lym, :23.58; Konner Legault, Lym, :23.62; James Spicer, RS, :23.98; Lane Hutchison, GR, :24.78.

Diving: Keyan Moore, GR, 434.05; Coleton Spalding, GR, 360.20; Johnathan Even, RS, 322.60; Miles Moffat, GR, 307.05.

100 fly: James Spicer, RS, :59.93; Carson Walker, Lym, 1:01.09; Dean Lyons, GR, 1:02.95; Logan Johnson, GR, 1:03.10.

100 free: Michael Richmond, GR, :50.47; Carl Krell, Kem, :50.57; Bryan Monzon, RS, :53.26; Ethan Moffatt, GR, :54.77.

500 free: Darwin Anderson, RS, 4:56.51; Parker Newberg, RS, 5:32.12; Justin Seeman, SC, 5:47.54; Brayden Saxton, Lym, 5:48.22.

200 free relay: Lyman (Trevor Hicks, Cooper Haycock, Stone Olguin, Konner Legault) 1:38.04; Rock Springs 1:39.36; Green River A 1:40.83; Green River B 1:50.89.

100 back: Cooper Haycock, Lym, :57.98; Ron DeFauw, RS, 1:00.56; Trevor Hicks, Lym, 1:01.37; Marcus Mahaffey, SC, 1:07.42.

100 breast: Brendan Bloomquist, GR, 1:01.94; Carl Krell, Kem, 1:06.93; Ethan Moffatt, GR, 1:07.22; Stone Olguin, Lym, 1:08.11.

400 free relay: Rock Springs (Darwin Anderson, Ron DeFauw, Parker Newberg, Bryan Monzon) 3:33.51; Green River 3:44.37; Kemmerer 3:51.03; Sublette County 3:53.50.

Kelly Walsh Invitational

WHO'S HERE: Kelly Walsh, Natrona, Sheridan

200 medley relay: Kelly Walsh A (Hunter Hasskamp, Kade Hillibush, Kellen Chadderdon, Ian Pfaff) 1:47.34; Kelly Walsh B 1:51.87; Sheridan 1:56.53.

200 free: Oscar Patten, She, 1:50.90; Cale Johanessmeyer, She, 2:00.56; Hunter Hasskamp, KW, 2:04.17.

200 IM: Kellen Chadderdon, KW, 2:16.92; Jon Brooks, KW, 2:21.70; Kameron Westerberg, KW, 2:25.04.

50 free: Jacob Ahlstrom, She, :23.66; K. Christopherson, KW, :24.14; Noah Hodges, She, :24.68.

Diving: Calvin Speth, KW, 210.90; John Hodges, She, 181.60; Rodney Gardner, KW, 167.70.

100 fly: Kellen Chadderdon, KW, :58.88; Ethan Cox, NC, 1:02.16; Painter Stone, KW, 1:03.49.

100 free: Kameron Westerberg, KW, :53.36; K. Christopherson, KW, :56.08; Noah Hodges, She, :56.08.

500 free: Jacob Ahlstrom, She, 5:40.49; Cody Hull, KW, 5:40.50; Ian Pfaff, KW, 5:52.48.

200 free relay: Sheridan (Noah Hodges, Caleb Johannesmeyer, Noah Luhman, Oscar Patten) 1:36.42; Kelly Walsh B 1:39.71; Kelly Walsh C 1:52.77.

100 back: Hunter Hasskamp, KW, :58.43; Jon Brooks, KW, 1:03.06; Birch Robinson, KW, 1:03.46.

100 breast: Kade Hillibush, KW, 1:06.39; Oscar Patten, She, 1:06.49; John Mann, KW, 1:07.86.

400 free relay: Kelly Walsh A (Kameron Westerberg, Hunter Hasskamp, Kellen Chadderdon, Ian Pfaff) 3:36.89; Sheridan 3:45.62; Kelly Walsh B 3:46.51.

0
0
0
0
0

Jack Nowlin returned to the Star-Tribune in 2007 after eight years covering Michigan State University athletics. A Wyoming native, and a graduate of Jeffrey City High School and the University of Wyoming, Jack serves as the Star-Tribune’s sports editor.

Load comments