WyoVarsity logo

Boys Swimming

Thursday

Rock Springs Last Chance Meet

WHO'S HERE: Evanston, Green River, Lyman, Rock Springs.

200 free: Cooper Haycock, Lym, 1:59.28; Stone Olguin, Lym, 2:03.87; Ty Sturlaugson, GR, 2:12.33.

200 IM: Trevor Hicks, Lym, 2:15.94; Konner Legault, Lym, 2:22.83; Dylan Phillips, Eva, 2:25.95.

50 free: Darwin Anderson, RS, :23.01; Parker Newberg, RS, :24.35; Bryan Monzon, RS, :24.71.

diving: Miles Moffatt, GR, 152.02; Brock Sponenburgh, Eva, 136.05; Isayah Saavedra, Eva, 125.15.

100 fly: Caleb Richins, Eva, 1:10.55; Trevor Moser, GR, 1:10.98.

100 free: Michael Richmond, GR, :51.83; Braydon Saxton, Lym, :56.66; Brastin Moore, GR, :58.07.

500 free: Anthony Erramouspe, RS, 5:37.82; Brendan Bloomquist, GR, 5:46.05; Jeremiah Young, Eva, 6:37.64.

200 free relay: Green River 1:45.56; Evanston 1:48.32; Rock Springs 1:49.94.

100 back: Dean Lyon, GR, 1:05.86; Ty Sturlaugson, GR, 1:06.84; Colter Camphouse, Eva, 1:09.98.

100 breast: Michael Richmond, GR, 1:07.93; Matthew Cramer, Lym, 1:18.08; Caleb Richins, Eva, 1:19.54.

400 free relay: Rock Springs 3:30.72; Lyman 3:34.80; Green River 3:57.24.

Newcastle Qualifier

WHO'S HERE: Douglas, Gillette, Newcastle.

200 medley relay: Newcastle 2:30.67.

200 free: Zach Benshoof, New, 2:37.61.

50 free: Jacob Yeatman, New, :24.32; Austen Kenney, New, :29.47; Kyle Allard, New, :29.49.

diving: Tyler Williams, Gil, 436.30; Corben Vaugh, Gil, 351.10; Daniel McCoy, Gil, 312.50.

100 free: Austen Kenney, New, 1:03.09; Kyle Allard, new, 1:03.55; Sean Hiser, Dou, 1:05.13.

500 free: Zach Benshoof, New, 7:07.47.

200 free relay: Newcastle 1:58.81.

100 back: Jacob Yeatman, New, 1:08.70; Sean Hiser, Dou, 1:10.84.

100 breast: Flint Hossfeld, New, 1:18.11; Garrett Merchen, New, 1:24.31; Brandon Benson, New, 1:34.98.

Friday

South Last Chance

WHO'S HERE: Cheyenne East, Cheyenne South, Laramie, Rawlins.

200 free: Jackson Mugg, CE, 2:05.22; Braxton Langenderfer, Raw, 2:15.11; Kevin Delgado, Raw, 2:55.41.

200 IM: Noah Richardson, Lar, 2:13.59; Cameron Stout, CE, 2:23.27; Rowan Kelly, Lar, 2:25.63.

50 free: Benjamin Anderson, CS, :23.50; Jaryd McMartin, CS, :23.81; Jacob Richardson, Lar, :24.12.

diving: Trenton Hamel, Lar, 194.30; Israel Chavez, Raw, 189.40; Julian Yates, CE, 169.55.

100 fly: Stephen Wessenberg, CE, :56.98; Kevin Muela, CS, :58.21; Benjamin Anderson, CS, 1:00.50.

100 free: Knox Williams, CS, :52.07; Hunter Booth, CE, :56.23; Nathan Fawcet, CS, :57.30.

500 free: Noah Richardson, Lar, 5:36.12; Logan Pickard, Lar, 5:44.27; Cameron Stout, CE, 5:44.68.

200 free relay: Cheyenne South B (Kevin Muela, Knox Williams, Jaryd McMartin, Benjamin Anderson), 1:42.49; Cheyenne East 1:43.64; Cheyenne South A 1:48.01.

100 breast: Max DeYoung, Lar, 1:06.98; Jackson Mugg, CE, 1:07.95; Walker, Marshall, CE, 1:09.94.

400 free relay: Cheyenne South A (Kevin Muela, Jaryd McMartin, Knox Williams, Benjamin Anderson), 3:27.34; Laramie 3:53.52; Rawlins 3:59.12.

0
0
0
0
0

Brady Oltmans reports on high school and local sports. He joined the Star-Tribune in July 2016 after covering prep sports and college soccer in Nebraska. He also contributes to University of Wyoming sports coverage. He and his dog live in Casper.

Load comments