WyoVarsity logo

Saturday

Buffalo at Newcastle, (n)

Casper Invitational

WHO'S HERE: Kelly Walsh, Natrona County, Gillette, Thunder Basin.

Green River Invitational

Team: Green River 368.5, Laramie 263, Cheyenne Central 254.5, Rock Springs 173, Evanston 134.

200 medley relay: Green River (Michael Richmond, Ethan Moffatt, James King, Lane Hutchinson), 1:43.19; Cheyenne Central 1:55.45; Rock Springs 1:56.61.

200 free: James King, GR, 1:52.93; James Spicer, RS, 1:54.75; Logan Pickard, Lar, 1:58.20.

200 IM: Ron DeFauw, RS, 2:07.36; Jason Richmond, GR, 2:15.34; Alex Allison, CC, 2:16.49.

50 free: McKay Lake, Lar, :22.65; Jesse Franc, Lar, :23.74; Lane Hutchinson, GR, :23.95.

diving: Chris Bury, Lar, 242.60; Coleton Spalding, GR, 190.80; Trenton Hamel, Lar, 178.65.

100 fly: Michael Richmond, GR, :52.80; James Spicer, RS, :57.69; Jesse Franc, Lar, :59.34.

100 free: James King, GR, :49.54; McKay Lake, Lar, :49.85; Logan Pickard, Lar, :53.39.

500 free: Ron DeFauw, RS, 5:09.76; Dean Lyon, GR, 5:29.68; Alex Allison, CC, 5:42.04.

200 free relay: Laramie 1:34.50; Cheyenne Central 1:39.04; Green River 1:41.76.

100 back: Michael Richmond, GR, :54.92; Chris Bury, Lar, 1:02.97; Dylan Phillips, Eva, 1:03.18.

100 breast: Ethan Moffatt, GR, 1:04.50; Jason Richmond, GR, 1:07.80; Jake Geyer, CC, 1:11.43.

400 free relay: Green River (Michael Richmond, Lane Hutchinson, James King, Dean Lyon), 3:26.09; Laramie 3:27.08; Cheyenne Central 3:47.07.

Riverton Invitational

Team: Lander 294, Powell 235, Rawlins 204, Kemmerer 160, Sublette County 156, Worland 109, Riverton 95, Cody 44, Douglas 34.

200 medley relay: Lander (Nick Kulow, Caleb Huelskamp, Ryan Brinda, Preston Plaisted), 1:48.54; Powell 1:52.29; Worland 1:56.35.

200 free: Caleb Huelskamp, Lan, 1:53.41; Zayne Cooper, Wor, 2:01.54; Richard Ellis, Lan, 2:02.19.

200 IM: Nick Kulow, Lan, 2:10.41; Taylor Harshman, Raw, 2:17.95; Benjamin Wergin, Kem, 2:25.48.

50 free: Carl Krell, Kem, :23.68; Ryan Brinda, Lan, :23.83; Richard Spann, Pow, :25.17.

diving: Hudson Wilkerson, Pow, 249.60; Lucas Hulme, Lan, 183.85; Israel Chavez, Raw, 163.60.

100 fly: Carl Krell, Kem, :54.74; Taylor Harshman, Raw, 1:00.76; Colin Kinney, Lan, 1:00.97.

100 free: Ryan Brinda, Lan, :51.81; Richard Spann, Pow, :55.36; Dalton Jeffries, Wor, :56.35.

500 free: Nick Kulow, Lan, 5:17.06; Kacey Creed, Pow, 5:29.90; Richard Ellis, Lan, 5:35.66.

200 free relay: Rawlins (Eric Engstrom, Isaac Nitschke, Erick Beltran, Taylor Harshman), 1:39.17; Lander 1:40.28; Powell 1:40.36.

100 back: Lucas Hulme, Lan, :59.91; Jared Fuller, Pow, 1:04.51; Benjamin Wergin, Kem, 1:05.45.

100 breast: Caleb Huelskamp, Lan, 1:03.72; Kacey Creed, Pow, 1:10.14; Colin Kinney, Lan, 1:12.04.

400 free relay: Lander (Colin Kinney, Nick Kulow, Ryan Brinda, Caleb Huelskamp), 3:34.96; Kemmerer 3:48.43; Sublette County 3:52.24.

0
0
0
0
0

High School Sports Reporter

Brady Oltmans reports on high school and local sports. He joined the Star-Tribune in July 2016 after covering prep sports and college soccer in Nebraska. He also contributes to University of Wyoming sports coverage. He and his dog live in Casper.

Load comments