WyoVarsity logo

Wyoming State High School Class 3A Boys Swimming Championships

Saturday

at Gillette

Team: Lander 331, Lyman 231, Powell 175, Worland 153, Sublette County 94, Douglas 87, Kemmerer 83, Rawlins 79, Buffalo 56, Riverton 45, Cody 34, Newcastle 25.

200 medley relay: Lander (Caleb Huelskamp, Nick Kulow, Ryan Brinda, Treyton Martinsen) 1:39.20; Lyman 1:42.79; Worland 1:45.08; Powell 1:47.32; Douglas 1:52.82; Sublette County 1:53.41.

200 free: Caleb Huelskamp, Lan, 1:49.03; Zayne Cooper, Wor, 1:53.71; Brandon Smith, Kem, 1:55.90; Lucas Hulme, Lan, 1:57.36; Braydon Saxton, Lym, 1:59.29.

200 IM: Nick Kulow, Lan, 2:03.92; Richard Spann, Pow, 2:08.90; Trevor Hicks, Lym, 2:09.87; Tristan Warren, Wor, 2:11.55; Milan Tonkin, SC, 2:15.23; Carson Walker, Lym, 2:15.43.

50 free: Treyton Martinsen, Lan, :22.45; Cooper Haycock, Lym, :22.61; Kohner Legault, Lym, :23.01; Colin Kinney, Lan, :23.39; Dalton Jeffries, Wor, :23.40; Ian Cohoon, Buf, :23.60.

Diving: Caleb Truman, Wor, 436.55; Hudson Wilkerson, Pow, 399.05; Nate Magill, Pow, 335.45; Enoch Rogers, Buf, 303.35; Israel Chavez, Raw, 292.85; Noah Kreager, Lan, 291.05.

100 fly: Trentn Weiss, Dou, :54.64; Kacey Creed, Pow, :55.14; Carson Walker, Lym, :57.02; Josiah Sanchez, Wor, :58.47; Ian Cohoon, Buf, :58.93; Eric Blunck, Lan, 1:00.11.

100 free: Ryan Brinda, Lan, :49.71; Treyton Martinsen, Lan, :50.07; Gavin Roy, Lan, :51.20; Colton Curtis, Cod, :51.67; Konner Legault, Lym, :51.87; Stone Olguin, Lym, :52.45.

500 free: Caleb Huelskamp, Lan, 5:02.59; Zayne Cooper, Wor, 5:19.75; Braydon Saxton, Lym, 5:24.18; Richard Ellis, Lan, 5:24.87; Brandon Smith, Kem, 5:26.23; Mathew Fisher, Riv, 5:31.73.

200 free relay: Lander (Treyton Martinsen, Nick Kulow, Gavin Roy, Colin Kinney) 1:30.88; Lyman 1:33.51; Worland 1:35.64; Kemmerer 1:38.59; Sublette County 1:38.87; Rawlins 1:39.57.

100 back: Cooper Haycock, Lym, :54.72; Milan Tonkin, SC, :56.21; Richard Spann, Pow, :56.70; Ryan Brinda, Lan, :58.28; Trevor Hicks, Lym, :58.67.

100 breast: Trentn Weiss, Dou, 1:00.63; Tristan Warren, Wor, 1:01.37; Kacey Creed, Pow, 1:01.76; Nick Kulow, Lan, 1:02.77; Stone Olguin, Lym, 1:03.06; Colin Kinney, Lan, 1:03.14.

400 free relay: Lander (Ryan Brinda, Lucas Hulme, Colin Kinney, Caleb Huelskamp) 3:24.14; Powell 3:33.75; Lyman 3:36.50; Sublette County 3:39.34; Kemmerer 3:41.17; Rawlins 3:45.68.

0
0
0
0
0

Jack Nowlin returned to the Star-Tribune in 2007 after eight years covering Michigan State University athletics. A Wyoming native, and a graduate of Jeffrey City High School and the University of Wyoming, Jack serves as the Star-Tribune’s sports editor.

Load comments