Subscribe for 33¢ / day
WyoVarsity logo

Friday-Saturday

Class 1A East

at Torrington

Boys

Team: Lingle-Fort Laramie 138, Midwest 119, Hanna 115, Kaycee 104, NSI Academy 51, Guernsey 42, Hulett 33, Arvada-Clearmont 32, Glendo 15, Rock River 9.

100: Conor McGraw, Han, 11.59; Landen Fuller, Lin, 12.03; Austin Albrecht, GS, 12.27; Jacob Roark, Gle, 12.34; Hayden Hill, Lin, 12.69; Dalton Bogart, Mid, 12.72; Joshua Andrakin, NSI, 12.73; Ty Mueller, Lin, 23.13.

200: Conor McGraw, Han, 23.04; Danny Ramirez, Kay, 23.30; Landen Fuller, Lin, 23.33; Shane McGraw, Han, 23.71; Austin Albrecht, GS, 24.12; Brice Austin, Kay, 24.28; Will Chapman, Mid, 24.69; Jacob Roark, Gle, 25.65.

400: Shane McGraw, Han, 50.57; Danny Ramirez, Kay, 50.73; Landen Fuller, Lin, 51.12; Austin Albrecht, GS, 55.87; Jordan Jackson, NSI, 1:01.10; Alex Claice, Han, 1:02.69.

800: Danny Ramirez, Kay, 1:56.17; Landen Fuller, Lin, 1:57.58; Shane McGraw, Han, 2:01.52; Kelly Peterson, Lin, 2:11.79; Gaven Niles, Lin, 2:15.51; Terencio Eagle, NSI, 2:16.11; Kyle Solaas, Han, 2:16.34; Kalyn Holgate, NSI, 2:19.08.

1600: Terencio Eagle, NSI, 4:55.47; Aaron Cleveland, Kay, 5:02.34; Kelly Peterson, Lin, 5:03.14; Taylor Widdison, Han, 5:14.04; Jhett Letellier, Hu, 5:16.91; Kalyn Holgate, NSI, 5:23.28; Owen Rees, RR, 5:24.09; Zariel Mallery-Coulter, RR, 5:24.60.

3200: Terencio Eagle, NSI, 11:07.99; Jhett Letellier, Hul, 11:26.74; Austin Sansoucie, Mid, 11:33.86; Taylor Widdison, Han, 11:41.40; Zariel Mallery-Coulter, RR, 11:50.85; Logan Kromarek, Hul, 12:00.21; Justin Bradshaw, Kay, 12:04.32; Brandon Miller, GS, 12:07.75.

110 hurdles: Conor McGraw, Han, 15.49; Kaleb Smith, Mid, 15.58; Rhett Greenwald, Lin, 17.61; Jacob Roark, Gle, 18.26; Justin Bradshaw, Kay, 21.83; Mason Beam, AC, 21.93; Torrey Veach, AC, 24.70.

300 hurdles: Kaleb Smith, Mid, 40.69; Conor McGraw, Han, 41.19; Brice Austin, Kay, 43.20; Cole Shepardson, Lin, 43.22; Rhett Greenwald, Lin, 45.84; Roman Estrada, NSI, 47.56; David Briscoe, NSI, 47.75; Zariel Mallery-Coulter, RR, 48.49.

4x100 relay: Midwest (Deaton Joslyn, Will Chapman, Kayden Best, Dalton Bogart) 46.86; Lingle-Fort Laramie 47.52; Kaycee 50.19; Hanna 52.57; NSI Academy 59.13.

4x400 relay: Kaycee (Aaron Cleveland, Mark Largent, Brice Austin, Danny Ramirez) 3:39.51; Lingle-Fort Laramie 3:48.60; NSI Academy 3:57.20; Hanna 4:06.73.

4x800 relay: Hanna (Taylor Widdison, Kyle Solaas, Alex Claice, Josh Lee) 9:35.50; Midwest 9:45.14; Hulett 9:49.48; Lingle-Fort Laramie 12:14.84.

1600 sprint medley: Lingle-Fort Laramie (Gaven Niles, Hayden Hill, Cole Shepardson, Kelly Peterson) 3:57.54; Kaycee 4:07.36; Hulett 4:10.21; Hanna 4:16.95; Midwest 4:25.70; NSI Academy 4:33.43.

High jump: Mark Largent, Kay, 5-7; Aaron Cleveland, Kay, 5-7; Kayden Best, Mid, 5-5; Zack Kahtola, Mid, 5-5; Ben Kukowski Kay, 5-3; Justin Malcom, GS, 5-1; AUstin Sansoucie 4-11.

Pole vault: Dalton Bogart, Mid, 13-0; Jared Even, Mid, 11-0; Rhett Greenwald, Lin, 11-0; Jared Jasper, Kay, 8-6.

Long jump: Shane McGraw, Han, 19-2; Kaleb Smith, Mid, 19-0; Ty Mueller, Lin, 19-0; Hayden Hill, Lin, 18-3; Jacob Roark, Gle, 18-0.75; Dalton Bogart, Mid, 17-5; Tate Stoneking, GS, 16-8.75; Cooper Hill, Lin, 16-5.75.

Triple jump: Kaleb Smith, Mid, 40-11.25; Ty Mueller, Lin, 38-11; Tate Stoneking, GS, 36-8.5; Roy Mote, GS, 36-1.25; Devon Grosstick, Han, 35-8.25; Cooper Hill, Lin, 34-7.75; Torrey Veach, AC, 31-11; Zariel Mallery Coulter, RR, 31-7.25.

Shot put: Roy Mote, GS, 46-0.75; Riley Malli, AC, 44-2.75; Kayden Best, Mid, 39-11.75; Cordell Forkner, Lin, 39-6.5; Clayton Auzqui, AC, 36-10.75; Rayden Alonzo, Lin, 35-10.5; Elias Dodson, Lin, 34-6.5; Eric Cleveland, Kay, 33-6.5.

Discus: Kayden Best, Mid, 137-2; Riley Malli, AC, 124-5; Joseph Kennah, Hul, 117-11; Clayton Auzqui, AC, 113-5; Cordell Forkner, Lin, 109-9; Mark Largent, Kay, 104-8; Basil Phillips, Han, 102-8; Caeden Riley, Lin, 101-9.

Girls

Team: Lingle-Fort Laramie 170, Kaycee 129, Hanna 96, Guernsey 52, Arvada-Clearmont 51, Midwest 38, Hulett 31, Rock River 16, NSI Academy 12, Chugwater 6, Glendo 4.

100: Kaelyn Riley, Lin, 13.34; Taylar Scott, Han, 13.36; Whitney Martin, GS, 14.01; Amy Campbell, Han, 14.17; Tara Elmer, Kay, 14.18; Imagin Wysocki, Mid, 14.98; McKenna Auzqui, AC, 15.65, Jadzrie Mallery-Coulter, RR, 15.81.

200: Kaelyn Riley, Lin, 26.79; Taylar Scott, Han, 27.63; Whitney Martin, GS, 28.66; Amy Campbell, Han, 30.22; Mary Cleveland, Kay, 31.17; Anastatia Brock, Kay, 33.92; Grace Pitt, RR, 34.50; Shaylynn Voss, RR, 34.80.

400: Kaeylyn Riley, Lin, 1:02.77; Taylar Scott, Han, 1:05.31; Tara Elmer, Kay, 1:10.31; Kalli Nichol, Lin, 1:25.29; Brook Sanborn, Gle, 1:29.24; Eboni Vermilion, NSI, 1:33.69.

800: Jenna Kaufman, Lin, 2:34.88; Madison Campbell, Han, 2:37.01; Shelly Ramirez, Kay, 2:39.06; Cora Frederick, Lin, 2:46.47; Taziree Smith, AC, 2:47.56; Angel Harmon, NSI, 2:49.80; Sabrina Geller, Han, 2:50.81; Jadzrie Mallery-Coulter, RR, 2:54.57.

1,600: Shelly Ramirez, Kay, 6:09.22; Madison Campbell, Han, 6:16.74; Audrey Merwin, Hul, 6:21.22; Taziree Smith, AC, 6:21.40; Sabrina Geller, Han, 6:24.26; Cora Frederick, Lin, 6:28.35; Jadzrie Mallery-Coulter, RR, 6:34.49; Jenny Manus, Lin, 6:37.79.

3,200: Shelly Ramirez, Kay, 13:37.69; Audrey Merwin, Hul, 13:42.51; Sabrina Geller, Han, 13:52.47; Taziree Smith, AC, 14:09.21; Jadzire Mallery-Coulter, RR, 14:13.95; Emma Jay, Hul, 14:21.10; Cora Frederick, Lin, 14:24.29.

100 hurdles: Tinley Pierson, Kay, 18.04; Kaylan Maez, Lin, 18.35; Imagin Wysocki, Mid, 19.76; Madison Campbell, Han, 20.94; Krista Malli, AC, 21.67.

300 hurdles: Tinley Pierson, Kay, 51.89; Kayla Maez, Lin, 53.54; Madison Campbell, Han, 54.95; Angel Harmon, NSI, 59.24; Krista Malli, AC, 1:04.90; Shaylynn Voss, RR, 1:05.65; Anastatia Brock, Kay, 1:13.81.

4x100 relay: Kaycee (Mary Cleveland, Jade Maya, Halle Elmer, Tara Elmer) 55.98; Guernsey-Sunrise 1:06.00; Lingle-Fort Laramie 1:06.20.

4x400 relay: Lingle-Fort Laramie (Shelby Heilbrun, Jenna Kaufman, Jenny Manus, Kaelyn Riley) 4:30.85; Kaycee 4:38.74.

4x800 relay: Lingle-Fort Laramie (Cora Frederick, Shelby Heilbrun, Jenny Manus, Jenna Kaufman) 11:42.72; Hulett 12:39.57.

High jump: Jordyn Gaspers, Lin, 4-7; Shelby Heilbrun, Lin, 4-7; Kalli Nichol, Lin, 4-7; Imagin Wysocki, Mid, 4-5, Halle Elmer, Kay, 4-1.

Pole vault: Tinley Pierson, Kay, 8-0; Halle Elmer, Kay, 7-6; Kaylan Maez, Lin, 6-6; Alaina Fauber, Kay, 6-0; Kalli Nichol, Lin, 5-0.

Long jump: Amy Campbell, Han, 14-3.25; Jordyn Gaspers, Lin, 13-3.75; Imagin Wysocki, Mid, 13-2.75; Whitney Martin, GS, 13-2; Cortni Pickett, Mid, 13-1.5; Jade Maya, Kay, 12-5.25; Grace Pitt, RR, 12-0.75; Shaylee Niles, GS, 11-8.75.

Triple jump: Taylar Scott, Han, 32-1; Tinley Pierson, Kay, 30-9.5; Cyndee Fortik, Chu, 28-11.5; Whitney Martin, GS, 28-4; Jordyn Gaspers, Lin, 28-3.25; Krista Malli, AC, 23-2.25.

Shot put: Bailey Martin, GS, 33-11; Savannah Mirich, Lin, 33-5.75; Hannah Chapman, Mid, 32-0; Charlynn Mercer, AC, 29-9; McKenna Auzqui, AC, 29-4.5; Amy Campbell, Han, 28-10; Macy Mote, GS, 28-8; Trinity Ayers, GS, 28-2.25.

Discus: McKenna Auzqui, AC, 95-4; Savannah Mirich, Lin, 92-3; Cortni Pickett, Mid, 87-1; Charlynn Mercer, AC, 86-4; Macy Mote, GS, 79-0; Bailey Martin, GS, 77-10; Hannah Chapman, Mid, 77-0; Trinity Ayers, GS, 70-7.

Class 1A West 

at Lander

Boys

Team: Burlington 128.5, Cokeville 100, Farson 99.5, Saratoga 90, Snake River 62, Encampment 55, Meeteetse 54.5, Ten Sleep 29.5, Western Heritage Lutheran Academy 26, Dubois 20, St. Stephens 13.

100: Hunter Johnson, Mee, 12.04; Jordan Kline, WHLA, 12.14; Dontae Garza, Brl, 12.44; Clancy Gines, Far, 12.54; Devyn Donahue, Cok, 12.64; CJ Justice, Mee, 12.74; Nate Barnes, Cok, 12.84; JD Corson, SR, 12.84.

200: Jordan Kline, WHLA, 24.04; Ian Stocks, SR, 24.94; Devyn Donahue, Cok, 25.24; Antonio Divers, SS, 26.04; Hagan Jones, Far, 26.54; Tanner Trujillo, Brl, 26.74; Preston Dew, Sar, 27.04; Anthony Kluesner, Mee, 30.94.

400: Boe Nichols, TS, 53.44; Jordan Kline, WHLA, 54.54; Kirwin Johnson, Mee, 55.84; Michael Gribowskas, Far, 56.04; Devan Moody, Cok, 56.24; Lee Whitlock, TS, 58.14; Jeremiah Debar, Sar, 1:01.44; Cody Cor, Enc, 1:04.94.

800: Lain Mitchelson, Far, 2:02.14; Jarom Davidson, Brl, 2:04.38; Michael Moyes, Cok, 2:06.67; Carter Malec, Far, 2:07.49; Devan Moody, Cok, 2:08.20; JD Corson, SR, 2:08.47; Boe Nichols, TS, 2:09.72; Braxton Applequist, Far, 2:12.73.

1600: Lain Mitchelson, Far, 4:44.44; Jarom Davison, Brl, 4:48.54; Reid Schroeder, Enc, 4:49.64; Michael Moyes, Cok, 4:50.74; JD Corson, SR, 4:53.94; Benjamin Fairbanks, Sar, 5:02.44; Tyler Moyes, Cok, 5:03.34; Darien Baraza, SS, 5:04.74.

3200: Lain Mitchelson, Far, 10:33.42; Reid Schroeder, Enc, 10:34.52; Jarom Davidson, Brl, 11:00.54; Jarom Herring, Enc, 11:13.81; Mason Slider, Dub, 11:16.37; Joey Gonzales, Sar, 11:17.75; Darien Barraza, SS, 11:30.24; Michael Moyes, Cok, 11:32.62.

110 hurdles: Bentley Johnson, Cok, 16.24; Michael Gribowskas, Far, 16.54; Tony Enruquez, SR, 18.74; Kyler Miller, Enc, 19.24 Kolby Broederlow, Brl, 20.04; Aidan Slider, Dub, 20.44; Christian McNiven, Brl, 23.04; Jeremiah Bressler, Dub, 24.04.

300 hurdles: Bentley Johnson, Cok, 43.34; Michael Gribowskas, Far, 44.64; Tallon Wiles, Brl, 45.63; Nate Barnes, Cok, 46.84; Tony Enriquez, SR, 47.64; Sterling Murdock, Cok, 48.34; Kolby Broederlow, Brl, 49.64; Christian McNiven, Brl, 53.24.

4x100 relay: Meeteetse (Josh Graybill, CJ Justice, Tozai May, Hunter Johnson) 48.50; Saratoga 49.49; Burlington 52.17.

4x400 relay: Cokeville (Bentley Johnson, Devan Moody, Michael Moyes, Tyler Moyes) 3:40.14; Saratoga 3:45.04; Encampment 3:57.34; Farson 3:59.74; Burlington 4:06.74; Dubois 4:19.84.

4x800 relay: Cokeville (Ethan Bird, Devan Moody, Tyler Moyes, Matthew Thomas) 8:51.64; Encampment 8:55.44; Saratoga 9:19.64; Farson 9:28.04; Burlington 11:14.24.

1600 sprint medley: Saratoga (Jeremiah Debar, Greg Swanson, Gage Bartlett, Benjamin Fairbanks) 3:59.24; Cokeville 4:02.64; Snake River 4:05.54; Farson 4:08.54; Ten Sleep 4:08.54; Burlington 4:11.54; Encampment 4:17.04; Dubois 4:34.34.

High jump: Samuel Schneider, Sar, 6-03; Dontae Garza, Brl, 6-01; Lain Mitchelson, Far, 5-09; Kody Gotfriedson, Brl, 5-07; Torey Wardell, Brl, 5-07; Hunter Johnson, Mee, 5-07; Clayton Corbin, Mee, 5-07; Kameron Evans, SR, 5-05.

Pole vault: Tallon Wiles, Brl, 11-00; Kirwin Johnson, Mee, 11-00; Anthony Kluesner, Mee, 10-06; Torey Wardell, Brl, 10-00; Jacob Cook, Brl, 9-06; Gavin Bartlett, Sar, 8-00; Jacob Stanworth, Brl, 8-00; Hadley Abarr, Mee, 8-00.

Long jump: Dontae Garza, Brl, 20-02.5; Gage Bartlett, Sar, 20-01; Samuel Schneider, Sar, 19-10; Devyn Donahue, Cok, 18-09; Tallon Wiles, Brl, 18-05; Clayton Corbin, Mee, 18-02; Ian Stocks, SR, 17-09.25; Sterling Murdock, Cok, 17-09.

Triple jump: Samuel Schneider, Sar, 42-00.5; Dontae Garza, rl, 41-10.25; Gage Bartlett, Sar, 41-04.5; Tallon Wiles, Brl, 40-04.5; Bentley Johnson, Cok, 39-06.25; Kameron Evans, SR, 38-06.5; Antonio Divers, SS, 38-03; Clayton Corbin, Mee, 38-02.75.

Shot put: Tyler Jensen, SR< 46-00; Clancy Gines, Far, 45-01; Wyatt Cox, Enc, 44-00; Robert Claar, Dub, 40-01; Zane Taylor, TS, 39-02.5; Cameron Travis, Sar, 39-01; Preston Dew, Sar, 38-10.5; David Wardell, Brl, 38-00.5.

Discus: Karter Evans, SR, 130-01; Wyatt Cox, Enc, 128-01; Zane Taylor, TS, 128-00; Clancy Gines, Far, 124-10; Tyler Jensen, SR, 122-10; Roberto Hernandez, SS, 121-02; Robert Claar, Dub, 115-03; Aaron Mountain, Dub, 113-10.

Girls

Team: Cokeville 182.5, Encampment 97, Saratoga 78, Dubois 58.5, Meeteetse 49, Farson 48, Snake River 42, Ten Sleep 38, Burlington 36, Western Heritage Lutheran Academy 26, St. Stephens 4.

100: Addie Stanley, SR, 13.44; Rheannon Hawk, Dub, 13.64; Anyia Teppo, Far, 13.74; Kodi Dower, WHLA, 13.84; Maizee Thoren, Far, 14.54; Shianne Baker, Sar, 14.84; Brieanna Haverkamp, WHLA, 15.04.

200: Addie Stanley, SR, 27.14; Anyia Teppo, Far, 28.04; Kodi Dower, WHLA, 28.14; Matti May, Mee, 29.14; Kaycee Linford, Cok, 29.74; Brieanna Haverkamp, WHLA, 29.84; Kamille Nate, Cok, 30.64l Mallory Hoffman, Cok, 30.94.

400: Rheannon Hawk, Dub, 1:02.24; Ighlee Thoren, Far, 1:05.74; Lily Richardson, Cok, 1:06.64; Kaycee Linford, Cok, 1:08.54; Harley Harmon, Cok, 1:08.74; Elizabeth Lungren, TS, 1:08.94; Aubrey Baker, Dub, 1:10.54; Kelly Glode, Sar, 1:13.04.

800: Janetta Teichert, Cok, 2:29.71; Cienna Halls, Cok, 2:30.45; Lily Richardson, Cok, 2:33.67; Emma Teichert, Cok, 2:35.61; Lindsey Holiday, TS, 2:36.75; Ighlee Thoren, Far, 2:39.83; Cheri Henderson, Brl, 2:40.30; Grace Tieszen, Enc, 2:40.75.

1600: Kelli Holiday, TS, 5:29.04; Cienna Halls, Cok, 5:45.34; Lindsey Holiday, TS, 5:55.74; Amber Stubbs, Enc, 6:04.64; Ashlynn Johnson, Sar, 6:06.24; Abby Johnson, Cok, 6:12.54; Addie Corson, SR< 6:18.44; Ighlee Thoren, Far, 6:19.24.

3200: Amber Stubbs, Enc, 13:07.02; Cienna Halls, Cok, 13:32.91; Janetta Teichert, Cok, 13:36.31; Ashlynn Johnson, Sar, 13:46.30; Xiana Hubbard, SS, 14:06.23; Whytney Murdock, Cok, 14:06.61; Addie Corson, SR, 14:31.41; Katelyn Peterson, Cok, 14:40.93.

100 hurdles: Emma Teichert, Cok, 16.74; Addie Stanley, SR, 17.34; Rheannon Hawk, Dub, 17.34; Mychaela Jackman, Sar, 17.64; Maizee Thoren, Far, 17.74; Leona Teichert, Cok, 18.14; Kellyn Chandler, Dub, 18.84.

300 hurdles: Emma Teichert, Cok, 47.04; Addie Stanley, SR, 48.14; Leona Teichert, Cok, 50.34; Mychaela Jackman, Sar, 51.74; Kellyn Chandler, Dub, 51.74; Maizee Thoren, Far, 52.04; Brieanna Haverkamp, WHLA, 52.74; Savannah Wells, Sar, 52.94.

4x100 relay: Saratoga (Shianne Baker, Mychaela Jackman, Taylor Bennett, Savannah Wells) 53.65; Meeteetse 55.14; Cokeville 55.50; Farson 56.97; Burlington 1:02.97.

4x400 relay: Cokeville (Cienna Halls, Lily Richardson, Emma Teichert, Whytney Murdock) 4:23.74; Saratoga 4:39.94; Burlington 5:01.14.

4x800 relay: Cokeville (Katelyn Petersen, Lily Richardson, Abby Johnson, Whytney Murdock) 11:04.54 Encampment 11:05.84; Saratoga 12:08.44; Burlington 12:54.24.

1600 sprint medley: Saratoga (Shianne Baker, Mychaela Jackman, Savannah Wells, Ashlynn Johnson) 4:49.14; Cokeville 4:50.92; Encampment 5:08.50; Burlington 5:28.12.

High jump: Paige Powell, Enc, 4-10; Kodi Dower, WHLA, 4-08; Sammy May, Mee, 4-06; Sydney Olson, Brl, 4-06; Abby May, Mee, 4-06; Rylee Teichert, Cok, 4-04; Bryce Slazman, Mee, 4-02; Payton Casteel, TS, 4-00.

Pole vault: Matti May, Mee, 9-00; Rheannon Hawk, Dub, 9-00; Janetta Teichert, Cok, 7-06; Callin Preator, Brl, 7-06; Kara Henderson, Brl, 7-00; Sammy May, Mee, 7-00; Aubrey Baker, Dub, 7-00; Abby May, Mee, 6-06.

Long jump: Paige Powell, Enc, 16-01; Janae Teichert, Cok, 15-06; Anyai Teppo, Far, 14-10.5; Kellyn Chandler, Dub, 14-07.5; Taylor Bennett, Sar, 14-05; Rylee Teichert, Cok, 14-02; Kamille Nate, Cok, 13-11; Tiffany Bauer, Sar, 13-09.5.

Triple jump: Paige Powell, Enc, 35-01.5; Taylor Bennett, Sar, 32-07.5; Kellyn Chandler, Dub, 32-07.5; Janae Teichert, Cok, 32-02.25; Kamille Nate, Cok, 30-08; Makiya Johnson, Sar, 29-09.5; Sami Moon, SR, 29-02.75; Payton Casteel, TS, 28-01.25.

Shot put: Cheyanne Jordan, Enc, 36-07.5; Noelle Peterson, Enc, 33-06.5; Amanda Cooley, Mee, 33-00.5; Kinley Erickson, TS, 30-09; Janae Teichert, Cok, 29-07; Tiffany Bauer, Sar, 29-02.5; Emma Porter, Mee, 29-01; Alicia Brock, Mee, 28-00.

Discus: Paige Powell, Enc, 129-10; Kinley Erickson, TS, 105-05; Noelle Peterson, Enc, 99-11; Aubrey Baker, Dub, 97-02; Janae Teichert, Cok, 93-10; Cheyenne Jordan, Enc, 93-08; Shianne Baker, Sar, 86-02; Amanda Cooley, Mee, 85-07.

0
0
0
0
0

Sports Editor

Jack Nowlin returned to the Star-Tribune in 2007 after eight years covering Michigan State University athletics. A Wyoming native, and a graduate of Jeffrey City High School and the University of Wyoming, Jack serves as the Star-Tribune’s sports editor.

Load comments