Subscribe for 33¢ / day
WyoVarsity logo

Saturday

Grizzly Invitational

at Logan, Utah

WYOMING TEAMS HERE: Star Valley, Jackson, Cokeville.

Boys

1600: 4, Wesley Kallgren, SV, 4:30.03

3200: 6, Wyatt Sullivan, Jac, 10:04.84; 8, Matt Williams, Jac, 10:09.00

4x100 relay: 2, Star Valley 44.92

4x800 relay: 1, Star Valley (Jessie Loveland, Wesley Kallgren, Dustin Brown, Peter Visser) 8:23.60

Pole vault: 5, Madden Hart, Jac, 12-00; 8, Orion Bergstrom, Jac, 11-00

Long jump: T8, Will Geraci, Jac, 20-03.5

Triple jump: 3, Will Geraci, Jac, 41-02.5

Discus: 7, Hunter Cranney, SV, 134-03; 8, Josh Dawson, SV, 133-05

Girls

100: 3, Janice Hall, SV, 12.92

1600: 3, Emmy Heywood, SV, 5:37.54; 6, Jacie Angell, SV, 5:41.80; 8, Cienna Halls, Cok, 5:43.03

3200: 4, Andie Cornish, Jac, 12:22.02; 8, Rosalie Daval, Jac, 12:34.84

300 hurdles: 4, Emma Teichert, Cok, 48.37; 5, Janice Hall, SV, 12.92

4x400 relay: 4, Cokeville 4:22.48

High jump: T6, Lily Stiles, Jac, 4-10; T6, Lauren Frantz, Jac, 4-10

Pole vault: 5, Tori Wolf, Jac, 8-06

Long jump: 4, Janice Halls, SV, 17-01

Triple jump: 3, Olivia Muir, SV, 32-11; 5, Jueliet Menoloscino, Jac, 32-00.25

Meet of Hope Invitational

at Rock Springs

Boys

Team: Rock Springs 233, Pinedale 116, Evanston 111, Hanna 49, Mountain View 47, Big Piney 43, Farson 27, Saratoga 26.

100: Jaeden Carnahan, RS, 11.49; Kerry Wheaton, Eva, 11.56; Erick Salcido, RS, 11.57; Favor Okere, RS, 11.64; Chancy Hunt, BP, 11.71.

200: Erick Salcido, RS, 22.65; Jaeden Carnahan, RS, 22.92; Kerry Wheaton, Eva, 23.25; Shane McGraw, Han, 23.53; Favor Okere, RS, 23.57.

400: Shane McGraw, Han, 52.49; Kody Smith, Eva, 53.26; Gabe Morris, Eva, 53.76; Parker Jones, RS, 54.15; Garrett Berger, Eva, 55.30.

800: David Medina, RS, 2:03.00; Damon Longfellow, RS, 2:03.70; Lain Mitchelson, Far, 2:07.13; Jackson Snell, Pin, 2:17.23; Braxton Applequist, Far, 2:22.31.

1600: Jayson Caudell, RS, 5:00.62; Jackson Snell, Pin, 5:08.36; Carson Jones, Far, 5:10.93; Carlos Munoz, BP, 5:12.73; Kolin McIrvin, RS, 5:15.92.

3200: Travis Harmon, MV, 10:44.75; Kadyn Druce, RS, 11:37.67; Taden Morrell, RS, 11:48.89; Edmon Huang, RS, 12:25.10; Corban Woolstenhulme, Pin, 12:48.76.

110 hurdles: Briggin Bluemel, MV, 15.78; Cole Goich, RS, 16.20; Conor McGraw, Han, 16.48; Seth Hymas, RS, 16.87; Michael Gribowskas, Far, 17.00.

300 hurdles: Zane Meisner, BP, 41.78; Erick Salcido, RS, 42.04; Cole Goich, RS, 42.22; Conor McGraw, Han, 42.68; Hunter Groll, Eva, 42.74.

4x100 relay: Rock Spgins A (Favor Okere, Jaeden Carnahan, Hunter Hanson, Erick Salcido) 44.71; Evanston A 45.68; Evanston C 46.75; Rock Springs B 48.39; Saratoga 49.51.

4x400 relay: Rock Springs A (Parker Jones, Jaeden Carnahan, Hunter Hanson, Damon Longfellow) 3:36.80; Rock Springs B 3:43.96; Evanston 3:49.97; Pinedale 3:58.68; Rock Springs C 4:00.79.

4x800 relay: Rock Springs (Dylan Christopherson, Jayson Caudell, Kolin McIrvin, Dominik McCall) 9:09.81; Pinedale 9:31.76; Big Piney 9:57.53; Hanna 10:05.62; Evanston 10:14.66.

1600 sprint medley: Big Piney (Chancy Hunt, Noah Lewis, Zane Meisner, Tate Hughes) 3:49.78; Evanston 3:55.06; Rock Springs 3:56.03; Mountain View 4:03.64.

High jump: Seth MacDonald, Eva, 6-09.25; Samuel Schneider, Sar, 6-02; Derek Lionberger, RS, 5-08; Ashton Schofield, MV, 5-08; Favor Okere, RS, 5-06.

Pole vault: Harlan Benedict, MV, 13-07; Adam Willoughby, BP, 13-07; Brandon Vitt, MV, 12-01; Cris Perriman, Eva, 9-10; Vance Madsen, RS, 9-10.

Long jump: Seth MacDonald, Eva, 21-05; Hunter Hanson, RS, 21-04.5; Seth Hymas, RS, 20-02.75; Cody Sloan, Far, 20-02.75; Ashton Schofield, MV, 19-02.

Triple jump: Hunter Hanson, RS, 41-00.5; Jason Stoddard, MV, 40-10.25; Aaron Stewart, Pin, 40-07; Mason Ozuna, MV, 40-00.5; Shane McGraw, Han, 39-05.5.

Shot put: Jonathan Anderson, MV, 47-02; Zach Geffre, RS, 43-03.25; Matthew Geary, Eva, 42-08.25; Javier Moreno, RS, 40-10.5; Bridger Barker, Eva, 40-09.

Discus: Zach Geffre, RS, 129-10; Derek Lionberger, RS, 127-05; Kimball Madsen, MV, 126-02; Matthew Geary, Eva, 123-05; Coleman Welsh, RS, 121-10.

Girls

Team: Rock Springs 282, Evanston 112, Mountain View 89, Hanna 50, Big Piney 48, Pinedale 47, Farson 36, Saratoga 18.

100: Favour Wanjoku, RS, 13.21; Taylar Scott, Han, 13.38; Amy Campbell, Han, 13.44; Grace Davis, Pin, 13.50; Anyia Teppo, Far, 13.67.

200: Selena Cudney, RS, 26.30; Favour Wanjoku, RS, 27.77; Taylar Scott, Han, 28.00; Amy Campbell, Han, 28.09; Anyia Teppo, Far, 28.58.

400: Bailee Radakovich, RS, 1:01.17; Shaunti Longfellow, RS, 1:03.20; Taylar Scott, Han, 1:03.96; Emilee Benedict, MV, 1:04.31; Reghan Worley, Eva, 1:04.71.

800: Muriel Jones, BP, 2:33.07; Hanna Crockett, RS, 2:37.31; Reghan Worley, Eva, 2:38.12; Hanna Shuler, RS, 2:38.77; Ighlee Thoren, Far, 2:49.23.

1600: Hanna Shuler, RS, 5:47.29; Muriel Jones, BP, 6:06.50; Lilly Williams, Eva, 6:15.60; Scarlett Sisemore, RS, 6:18.69; Alex Riley, RS, 6:20.10.

3200: Charity Harmon, MV, 13:18.38; Scarlett Sisemore, RS, 13:40.56; Aurora Looney, Piin, 14:42.09.

100 hurdles: Haylee Hereford, MV, 16.93; Tayler Groll, Eva, 17.12; Madison Friend, Pin, 17.36; Kelsey Giorgis, MV, 17.42; Meisha Lawrence, MV, 17.69.

300 hurdles: Tayler Groll, Eva, 50.09; Jenae Ramirez, RS, 50.78; Gabby Hall, Eva, 53.09; Taryn Holt, Eva, 54.04; Maizee Thoren, Far, 54.27.

4x100 relay: Pinedale (McKinley Boulter, Grace Davis, Anna Harber, Maggie Majhanovich) 53.16; Saratoga 54.54; Evanston 55.10; Farson 55.79.

4x400 relay: Rock Springs A (Selena Cudney, Bailee Radakovich, Shaunti Longfellow, Jenae Ramirez) 4:25.06; Evanston 4:30.06; Saratoga 4:42.61; Rock Springs B 4:48.46; Pinedale 4:56.14.

4x800 relay: Big Piney (Janey Hunt, Melissa Merritt, Muriel Jones, Chandler Jones) 11:05.49; Rock Springs 11:06.86; Evanston 12:17.47; Hanna 12:19.65; Saratoga 14:09.52.

1600 sprint medley: Rock Springs (Selena Cudney, Jena Ramirez, Shaunti Longfellow, Bailee Radakovich) 4:35.80; Evanston 4:48.98; Pinedale 5:01.77.

High jump: Cali Pollastro, RS, 4-10; McKinley Boulter, Pin, 4-08; Madison Campbell, Han, 4-06; Madison Friend, Pin, 4-06; Erin Poyer, RS, 4-04.

Pole vault: Tayler Groll, Eva, 9-00; Kaelyn Hiatt, Eva, 7-00; Maya Lawrence, MV, 6-06; Victoria Lange, Eva, 6-06; Gabby Hall, Eva, 6-06.

Long jump: Favour Wanjoku, RS, 17-07.25; Selena Cudney, RS, 17-05.75; Anna Harber, Pin, 16-05.5; Taylor Bennett, Sar, 16-02; Grave Davis, Pin, 15-09.5.

Triple jump: Favour Wanjoku, RS, 35-01.75; Anna Harber, Pin, 34-03.25; Madison Friend, Pin, 34-02; Maggie Majhanovich, Pin, 32-10.25; Adrianna Liserio, Pin, 32-05.

Shot put: Courtney Smith, RS, 38-00; Hannah Mivshek, Pin, 36-01.25; Emily Quigley, RS, 34-01; Shelby Hatch, BP, 33-03; Cadee Mager, BP, 32-03.25.

Discus: Emily Quigley, RS, 116-11; Hannah Mivshek, Pin, 112-07; Courtney Smith, RS, 111-08; Brixen Mathis, RS, 99-04; McKenna Bournazian, RS, 95-11.

Roy Peck Invitational

at Riverton

Boys

Team: Natrona County 201, Cody 83, Riverton 79, Worland 61, Lander 57, Green River 37, Wind River 31, Midwest 24, Wyoming Indian 23, Rawlins 14, Thermopolis 12, Western Heritage Lutheran Academy 11, Shoshoni 10, St. Stephens 3, Dubois 2.

100: Brodie Roden, Riv, 11.18; Chase Brachtenbach, NC, 11.46; Jared Grenz, Cod, 11.59; Kaden Dower, WHLA, 11.79; Seth Cisneros, NC, 11.88.

200: Brodie Roden, Riv, 22.38; Hunter Brown, NC, 23.38; Chase Brachtenbach, NC, 23.43; Kyle Cacho, GR, 23.75; Seth Cisneros, NC, 24.00.

400: Brodie Roden, Riv, 50-17; Conrad Swenson, Lan, 51.50; Lane Meyers, NC, 53.97; Lorenzo Ebell, Raw, 53.98; Jaren Draper, Riv, 54.10.

800: Mason Henry, NC, 2:09.27; Kellyn Bell, WIHS, 2:09.50; Connor Etzelmiller, NC, 2:12.08; Miles Moffat, GR, 2:12.53; Andrew Jennings, Sho, 2:13.75.

1600: Bailey Smith, Cod, 4:32.65; Porter Harman, Wor, 4:33.68; Mason Henry, NC, 4:41.52; Connor Etzelmiller, NC, 4:42.24; Owen Preston, Cod, 4:42.29.

3200: Kaeston Carothers, NC, 10:23.82; Owen Preston, Cod, 10:26.89; Kaleb Simonson, Lan, 10:45.39; Dino Baldes, Riv, 11:10.82; Arthur Griego, Lan, 11:14.36.

110 hurdles: Kaleb Smith, Mid, 15.63; Morgan Miller, WR, 15.88; Conrad Swenson, Lan, 16.00; Hunter Brandt, NC, 16.73; Robert Douglas, NC, 16.78.

300 hurdles: Morgan Miller, WR, 42.42; Jack Sweeney, Lan, 42.87; Robert Douglas, NC, 42.97; Luke Mortimer, Wor, 43.15; Owen Oilar, Cod, 43.50.

4x100 relay: Natrona County A (Seth Cisneros, Christian Yeager, Tim Miller, Chase Brachtenbach) 44.37; Riverton 45.54; COdy 46.38; Natrona County B 47.25; Worland 48.02.

4x400 relay: Natrona County A (Lane Meyers, Christian Yeager, Seth Cisneros, Hunter Brown) 3:31.09; Riverton 3:32.32; Wyoming Indian 3:47.41; Cody 3:50.66; Natrona County B 3:59.64.

4x800 relay: Natrona County A (Mason Henry, Kaeston Carothers, Connor Etzelmiller, Lane Meyers) 8:29.76; Riverton 8:42.37; Lander 8:42.74; Wyoming Indian 9:17.98; Natrona County B 9:26.68.

High jump: Hunter Brown, NC, 6-00; Luke Mortimer, Wor, 6-00; Braydon LoneBear, Riv, 5-10; Christian Yeager, NC, 5-08; Logan Shumway, The, 5-06.

Pole vault: Owen Oilar, Cod, 13-11; Bridger Kimber, Lan, 13-11; Gavin Holeman, Cod, 13-07; Christian Rasmussen, NC, 12-01; Connor Henshaw, NC, 11-07.

Long jump: Kyle Cacho, GR, 19-11; Tehl Campbell, NC, 19-08; Andrew Jennings, Sho, 19-07.5; Jaden Mickelson, Wor, 19-07; Matthew Skinner, Cod, 19-05.

Triple jump: Hunter Brown, NC, 42-11; Jaden Mickelson, Wor, 41-08; Kaleb Smith, Mid, 41-01; Christian Yeager, NC, 40-02; Nic Talich, Cod, 38-06.5.

Shot put: Brendon Gustafson, NC, 44-00; McCaden Anderson, WR, 43-10.75; Peter Klessens, Cod, 43-07.25; Nick Boldt, GR, 42-10.5; Joshua Corr, NC, 42-10.5.

Discus: Nick Boldt, GR, 138-06; Brendon Gustafson, NC, 135-06; Maclin Wiley, Wor, 134-01; Joshua Corr, NC, 123-06; Colten Befus, WR, 123-04.

Girls

Team: Cody 138, Natrona County 128, Riverton 126, Lander 46.25, Thermopolis 38, Dubois 37, Rawlins 31.25, Wind River 30, Green River 26, Shoshoni 13, Wyoming Indian 13, Worland 10.25, Western Heritage Lutheran Academy 6, Midwest 0.25.

100: Jocelyn Toso, Riv, 13.41; Rheannon Hawk, Dub, 13.47; Mackenzie Marcovitz, NC, 13.62; Brooklyn Hytrek, NC, 13.63; Lauren Hoyt, GR, 13.68.

200: Naya Shime, Riv, 27.41; Kelsey Milleson, Riv, 28.20; Jocelyn Toso, Riv, 28.27; kodi Dower, WHLA, 28.51; Eve Johnson, Cod, 28.88.

400: Breonna Beckley, NC, 1:01.32; Mindy Russell, WR, 1:02.64; Rheannon Hawk, Dub, 1:02.66; Samantha White, NC, 1:03.26; Sydney Thorvaldson, Raw, 1:03.39.

800: Haley McDermott, The, 2:35.07; Jaitlyn Pettit, Riv, 2:41.76; Caitlyn Daniels, NC, 2:42.67; Lily Gose, Lan, 2:43.69; Kiana Hiser, NC, 2:46.30.

1600: Sydney Thorvaldson, 5:04.96; Riley Smith, Cod, 5:24.14; mcKenna Bomengen, The, 5:46.30; Caitlyn Daniels, NC, 5:55.17; Sydney Chatfield, Riv, 5:58.65.

3200: Sydney Thorvaldson, Raw, 11:05.70; Madyson Willis, NC, 12:24.77; Sydney Chatfield, Riv, 13:11.84; Tahja Hunt, The, 13:23.77; Georgia Hitchcock, Cod, 13:33.46.

100 hurdles: Naya Shime, Riv, 15.20; Mariyah Brady, GR, 16.68; Nicole Wagler, Cod, 17.29; Leah Brown, Lan, 17.37; Rheannon Hawk, Dub, 17.40.

300 hurdles: Nicole Wagler, Cod, 49.34; Leah Brown, Lan, 51.80; Kyauna Dearman, Sho, 52.39; Jaitlyn Pettit, Riv, 53.51; mcKenna Bomengen, The, 53.53.

4x100 relay: Riverton (Madi Johnson, Hannah Reinig, Anna Hutchison, Jocelyn Toso) 52.14; Natrona County 52.32; Cody 52.65; Lander 53.38; Rawlins 56.52.

4x400 relay: Cody (Emily Larsen, Nicole Wagler, Brittany Bower, Grace Shaffer) 4:22.77; Thermopolis 4:40.34; Wyoming Indian 4:51.85; Green River 5:28.58.

4x800 relay: Lander (Avery Cox, Lily Gose, Olivia Fowler, Tristyn Kraft) 11:12.80; Natrona County 11:18.30; Cody 11:26.34; Wyoming Indian 12:11.16.

High jump: Naya Shime, Riv, 5-05; Sarah Andre, Cod, 4-11; Allison Sweeney, WR, 4-07; Riley Welch, Cod, 4-05; Riley Jensen, WR, 4-03.

Pole vault: Grace Shaffer, Cod, 11-00; Eve Johnson, Cod, 10-06; Kayla Stibley, NC, 9-06; Kaitlin Martin, NC, 9-00; Rheannon Hawk, Dub, 9-00.

Long jump: Naya Shime, Riv, 17-02; Lauren Hoyt, GR, 15-02; Jocelyn Toso, Riv, 15-02; Kellyn Chandler, Dub, 15-01; Haleigh DeLeon, Cod, 14-10.

Triple jump: Kellyn Chandler, Dub, 32-02; McKenna Mickelson, Wor, 32-00.5; Riley Welch, Cod, 30-10.5; Ashley Steffen, Sho, 30-06; Hannah Reinig, Riv, 30-03.

Shot put: Erika Larsen, Cod, 38-07.25; Conner Lebeau, Lan, 35-04.75; Jaylynn Fighting Bear, WR, 34-00; Kodi Schmidt, NC, 33-08; Elizabeth Landry, NC, 33-06.

Discus: Erika Larsen, Cod, 133-07; Kodi Schmidt, NC, 113-08; Jaylynn Fighting Bear, WR, 110-09; Jessica Shedden, NC, 109-01; Isabella Schultz, NC, 105-11.

0
0
0
0
0

Sports Editor

Jack Nowlin returned to the Star-Tribune in 2007 after eight years covering Michigan State University athletics. A Wyoming native, and a graduate of Jeffrey City High School and the University of Wyoming, Jack serves as the Star-Tribune’s sports editor.

Load comments