2017 Wyoming State Wrestling, Saturday

Glenrock’s Joe Taylor makes a shooting gesture toward his ankle band after tossing it in the air following his win over Cokeville’s Ammon Teichert in the 126-pound match of the Wyoming State High School Class 2A Wrestling Championships on Saturday evening at the Casper Events Center.

Dan Cepeda photos, Star-Tribune

WRESTLING

Wyoming Coaches Association All-State

Class 4A

106: Jace Palmer, Kelly Walsh; Cyro Montoya, Green River; 113: Justin Flores, Green River; Dylan Anderson, Natrona; 120: Cameron Metcalf, Rock Springs; Caleb Nathan, Kelly Walsh; 126: Gage Byers, Green River; Idris Elias, Laramie; 132: R.J. Stassinos, Rock Springs; Bryton Winchell, Cheyenne East; 138: Trevor Jeffries, Gillette; John Gasperetti, Natrona; 145: Kaden Schriner, Laramie; Javen Palmer, Kelly Walsh; 152: Brett Brenton, Natrona; Wyatt Yenney, Rock Springs; 160: Seth Green, Cheyenne East; Dylan Jaure, Kelly Walsh; 170: Hayden Hastings, Sheridan; Thomas Neal, Cheyenne East; 182: Andrew Nicholson, Cheyenne Central; Daniel Slack, Natrona; 195: Carless Looney, Laramie; Terren Swartz, Gillette; 220: Deric Johnson, Gillette; Jordan Tucker, Green River; 285: Robert Hernandez, Cheyenne South; Gabe Bunderman, Green River.

Class 3A

106: Tristan Hicks, Star Valley; Reid Holmes, Newcastle-Upton; 113: Ridge Briggs, Riverton; Spencer Angell, Star Valley; 120: Trey Rodriguez, Torrington; Hagen Lamoreaux, Lyman; 126: Cole Reiner, Buffalo; Gavin Patterson, Star Valley; 132: Reese Karst, Powell; Hunter Elmer, Buffalo; 138: Palmer Schafer, Lander; Ben Elmlinger, Buffalo; 145: Dylan Sandstedt, Douglas; William Atnip, Lander; 152: Dan Beaudrie, Cody; Wyatt Corley, Newcastle-Upton; 160: Bridger Vandeburg, Star Valley; Koa Rodriguez, Riverton; 170: Ty Dearcorn, Powell; J.D. Smith, Rawlins; 182: Hayden Wempen, Riverton; Cody Pinkerton, Douglas; 195: Dryden Menck, Lyman; Zach Easum, Powell; 220: Josh Dawson, Star Valley; Morgan Tigner, Worland; 285: Bryce Womack, Newcastle-Upton; McCabe Smith, Star Valley.

Class 2A

106: Dawson Schramm, Kemmerer; Preston Seamonds, Wright; 113: Tate Stoddard, Glenrock; William Fish, Lusk; 120: Dylan Humes, Moorcroft; Isaac Ronning, Burns-Pine Bluffs; 126: Joe Taylor, Glenrock; Ammon Teichert, Cokeville; 132: Donny Proffit, Kemmerer; Parker Seeley, Moorcroft; 138: Todd Walker, Lingle-Ft. Laramie; Garrett Schwindt, Glenrock; 145: Alex Schlattman, Greybull-Riverside; Kaden Kraneendonk, Big Piney; 152: Thomas Ingraham, Saratoga; Rowdy Pfeil, Moorcroft; 160: Gavin Julander, Kemmerer; Cordell Viehweg, Cokeville; 170: Hayden Walker, Kemmerer; Nathan Hatch, Rocky Mountain; 182: Tucker Allison, Moorcroft; Rick Nate, Cokeville; 195: Solomon Petz, Moorcroft; Coy Trainor, Lovell; 220: Yuli Viergets, Sundance; Garrett Vezain, Rocky Mountain; 285: Jadon Williams, Glenrock; Tanner Feehan, Moorcroft.

0
0
0
0
0

Brady Oltmans reports on high school and local sports. He joined the Star-Tribune in July 2016 after covering prep sports and college soccer in Nebraska. He also contributes to University of Wyoming sports coverage. He and his dog live in Casper.

Load comments