{{featured_button_text}}

Kelly Walsh finished the 2018-19 academic year the same way it started it — with a state championship.

The Kelly Walsh boys culminated an impressive year for the Trojans by winning the Class 4A team title at the Wyoming State High School Track and Field Championships on May 18. The KW boys also won state titles in golf in the fall, and basketball and wrestling in the winter.

Kelly Walsh defeats defending state champion Gillette to win 4A title

Those titles, along with the Kelly Walsh girls claiming gold in golf and volleyball, were enough to earn the Trojans another title — the Star-Tribune Combined All-Sports Award for Class 4A. The combined award is the first for Kelly Walsh.

“This is exciting for the school and for everyone who has been associated with Kelly Walsh over the years,” KW activities director A.J. Nathan said. “It’s kind of the cherry on top of the school year.”

The Star-Tribune has honored high school sports programs for their year-round success since the 1999-2000 academic year, with teams earning points based on how they finish at state-culminating events.

In addition to Kelly Walsh, Pine Bluffs in 2A also won its first combined award. Other combined winners were Lander in 3A and Cokeville in 1A.

Class 4A

Kelly Walsh’s combined victory comes after Laramie won it last year to end Gillette’s 10-year run of dominance.

“This shows that we can compete at a high level across the board,” Nathan said. “We have outstanding coaches and a renewed sense of pride around here.

“Above all, it reflects the great student-athletes we have and the dedication they have to competing in extracurricular activities.”

Overall, the Trojans finished with 172 points. Cheyenne Central was second with 146.5, followed by Laramie with 143.5, Star Valley with 140 and Thunder Basin with 137.

Star Valley, which won Class 3A state titles in football and wrestling, was the boys winner as the Braves edged out Kelly Walsh, 104-101.

Laramie won the girls award on the strength of state championships in swimming and indoor track and runner-up finishes in volleyball and outdoor track.

Class 3A

Lander won its first combined title since the 2005-06 academic year, with the boys winning state championships in basketball, golf and swimming and the girls taking the top spot in swimming.

Lander rolls over Powell to win 3A boys state championship

The Lander girls also finished second in golf, fourth in cross country, fifth in outdoor track and qualified for state in both volleyball and basketball to finish with 64 points. That was just enough to hold off Buffalo (62) and Douglas (61) for the Tigers first girls award since 2005-06.

The Powell boys didn’t win any team titles during the year, but the Panthers finished runners-up in both basketball and soccer and were third in outdoor track and wrestling to claim the boys award with 86 points. Lander was second with 76 points.

Lander won the combined award with 140 points, followed by Powell with 131 and Buffalo with 128.

Class 2A

Pine Bluffs won boys awards two of the past three years, and the girls won in 2003-04, but the Hornets had never won a combined award.

“This group of kids benefited from having older kids they could learn from the last couple of years,” Pine Bluffs activities director and football coach Will Gray said. “They played a lot of meaningful minutes when they were younger, they took good notes and then they came out and made this year their own.”

Gray also praised assistant coaches Brian Anderson and Travis Werner for their roles.

“Those guys are able to keep kids interested throughout the year,” he said. “They hold these kids accountable and they make sure they use the summer to get better. These kids know there is always something you can improve on.”

The Pine Bluffs girls claimed the school’s only state championship, winning their first outdoor track title since 2004 to overtake Wright for this year’s girls award. The Hornets finished with 50.5 points while Wright and Southeast tied for second with 43 points each.

Big Horn boys, Pine Bluffs girls capture top spots in 2A track

The Big Horn boys won state titles in football (1A/11-man) and outdoor track to win their second boys award in three years. The Rams totaled 63 points to finish eight points ahead of runner-up Glenrock.

Class 1A

With the girls team winning state titles in volleyball, basketball and track, Cokeville scored a perfect 60 points to run away with the girls award.

“We had won volleyball and basketball, so we wanted the triple crown,” junior Emma Teichert told the Star-Tribune after the Panthers won state track. “That’s what we’ve been working for. Not many teams can say they’ve done that.”

Cokeville girls keep their distance with fourth straight 1A title

The Triple Crown allowed the Panthers to win the combined award, as Cokeville and Farson tied for the boys crown with 48 points each. The Pronghorns won state in football (Class 1A/6-man) and basketball while the Panthers were runners-up in football (1A/11-man), third in track, fifth in wrestling (2A) and went 1-2 at state basketball.

This marks the eighth time in the past nine years Cokeville has won the 1A combined award. The Panthers totaled 108 points, followed by Farson with 62 and Hanna with 48.

Combined Winners

Year Class 4A Class 3A Class 2A Class 1A

(state titles, total points in parentheses)

2018-19 Kelly Walsh (6-172) Lander (4-140) Pine Bluffs (1-88.5) Cokeville (3-108)

2017-18 Laramie (7-186) Cody (3-180) Lovell (2-85) Cokeville (2-86.3)

2016-17 Gillette (7-199) Star Valley (8-197) Big Horn (3-97) Cokeville (1-72)

2015-16 Gillette (5-213.5) Jackson (9-166) Lyman (0-94) Kaycee (1-95)

2014-15 Gillette (6-212) Jackson (8-155) Lyman (1-97) Cokeville (4-119)

2013-14 Gillette (7-239) Powell (4-178) Lovell (1-98) Cokeville (4-115)

2012-13 Gillette (5-220) Star Valley (4-203) Lovell (3-135) Cokeville (3-106)

2011-12 Gillette (5-220) Cody (4-157) Lovell (4-154) Cokeville (3-113)

2010-11 Gillette (9-229) Cody (5-179) Lovell (2-127) Cokeville (4-121)

2009-10 Gillette (4-209) Jackson (9-187) Lovell (1-102) Burlington (4-95)

2008-09 Gillette (10-245) Buffalo (1-148) Thermopolis (1-79) Burlington (3-111)

2007-08 Gillette (9-223) Jackson (9-198) Lusk (2-82) Cokeville (1-92)

2006-07 Cheyenne Central (7-217) Star Valley (2-115) Tongue River (2-83) Cokeville (1-88)

2005-06 Gillette (7-249) Lander (2-138) Lovell (1-112) Cokeville (2-84)

2004-05 Gillette (5-195) Lander (4-170) Lovell (1-91) Guernsey (2-89)

2003-04 Gillette (7-200) Lander (5-125) Wright (3-111) Burlington (0-84)

2002-03 Gillette (8-208) Lander (5-155) Lusk (4-106) Cokeville (2-94)

2001-02 Gillette (8-228) Lander (3-145) Lusk (2-105) Cokeville (2-88)

2000-01 Gillette (10-225) Lander (3-125) Sundance (0-93) Southeast (2-74)

1999-2000 Gillette (5-212) Powell (1-125) Lusk (2-76) Cokeville (3-197)

Boys Winners

Year Class 4A Class 3A Class 2A Class 1A

(state titles, total points in parentheses)

2018-19 Star Valley (2-104) Powell (0-86) Big Horn (1-63) Cokeville (0-48)/Farson (2-48)

2017-18 Natrona County (1-98) Cody (1-95) Pine Bluffs (2-56) Kaycee (2-45.3)

2016-17 Kelly Walsh (2-108) Star Valley (4-107) Big Horn (1-49) Farson (0-35)/Cokeville (0-35)

2015-16 Laramie (2-109) Star Valley (4-94) Pine Bluffs (2-46.5) Kaycee (1-46)

2014-15 Natrona (4-107) Star Valley (1-75) Rocky Mountain (0-43) Cokeville (2-64)

2013-14 Gillette (2-123) Powell (3-99) Lovell (0-62) Cokeville (2-58)

2012-13 Gillette (2-125) Star Valley (2-114) Lovell (2-82) Snake River (1-50)

2011-12 Gillette (3-114) Powell (3-91) Lovell (2-88) Snake River (3-60)

2010-11 Gillette (3-107) Cody (2-85) Lovell (0-70) Cokeville (2-65)

2009-10 Gillette (2-114) Buffalo (1-89) Lovell (0-59) Cokeville (0-42)

2008-09 Gillette (6-137) Douglas (3-102) Lusk (1-59) Southeast (2-55)

2007-08 Gillette (6-139) Lander (4-101) Lusk (2-71) Saratoga (1-54)

2006-07 Gillette (4-122) Powell (2-73) Tongue River (1-49) Cokeville (1-52)

2005-06 Gillette (3-134) Buffalo (3-82) Lovell (1-81) Cokeville (2-51)

2004-05 Gillette (3-106) Lander (3-105) Wright/Lovell (1-58) Cokeville (1-55)

2003-04 Natrona (3-103) Lander (3-70) Wright (2-65) Cokeville (2-50)

2002-03 Gillette (3-114) Lander (3-90) Lusk (2-68) Cokeville (2-66)

2001-02 Gillette (3-111) Worland (2-81) Lusk (1-76) Cokeville (1-50)

2000-01 Natrona (2-111) Worland (2-70) Lusk (2-75) Southeast (2-57)

1999-2000 Gillette (2-116) Douglas (0-74) Lusk (2-68) Southeast (1-51)

Girls Winners

Year Class 4A Class 3A Class 2A Class 1A

(state titles, total points in parentheses)

2018-19 Laramie (2-98) Lander (1-64) Pine Bluffs (1-50.5) Cokeville (3-60)

2017-18 Cheyenne Central (5-103) Cody (2-85) Sundance (2-58) Cokeville (1-57)

2016-17 Gillette (4-107) Star Valley (4-90) Big Horn (2-48) Encampment (1-51.5)

2015-16 Gillette (3-108.5) Jackson (6-94) Lyman (0-50) Kaycee (0-49)

2014-15 Gillette (5-108) Jackson (5-94) Lyman (1-59) Cokeville (2-55)

2013-14 Gillette (5-116) Powell (1-79) Big Horn (0-43) Cokeville (2-57)

2012-13 Gillette (4-109) Star Valley (2-89) Lovell (1-53) Cokeville (2-58)

2011-12 Laramie (2-123) Cody (4-110) Lovell (2-66) Cokeville (1-55)

2010-11 Gillette (6-122) Cody (3-94) Lovell (2-57) Cokeville (2-56)

2009-10 Cheyenne Central (3-95) Jackson (6-113) Lovell (1-43) Burlington (2-53)

2008-09 Gillette (4-108) Jackson (4-94) Mountain View (1-54) Burlington (2-57)

2007-08 Cheyenne Central (4-112) Jackson (6-109) Mountain View (0-48) Burlington (1-43)

2006-07 Cheyenne Central (3-118) Jackson (3-65) Big Horn (1-54) Burlington (1-52)

2005-06 Gillette (4-115) Lander (1-70) Lovell (0-41) Lingle (2-57)

2004-05 Cheyenne Central (2-98) Douglas (3-67) Lovell (0-33) Guernsey (1-50)

2003-04 Gillette (3-101) Douglas (3-66) Pine Bluffs (2-53) Burlington (0-47)

2002-03 Cheyenne Central (0-98) Star Valley (1-74) Pinedale (0-44.5) Burlington (2-50)

2001-02 Gillette (5-117) Lander (0-73) Sundance (1-48) Albin (1-46)

2000-01 Gillette (7-137) Lander (1-67) Sundance (0-52) Cokeville (2-45)

1999-2000 Natrona (5-97) Lander (2-74) Wright (1-42) Cokeville (3-60)

2018-19 Boys

Class 4A

School Fall Winter Spring Total

Star Valley 41 35 28 104

Kelly Walsh 17 54 30 101

Sheridan 36.5 31 18 95.5

Cheyenne East 21 40 16 77

Jackson 35.5 14 22.5 72

Natrona County 29 23 13 65

Cheyenne Central 34.5 17 9 60.5

Thunder Basin 12 31 17 60

Laramie 21.5 24 0 45.5

Evanston 25 11 0 36

Gillette 12 18 2 32

Green River 0 27 2 29

Rock Springs 9 10 2.5 21.5

Cody 15 5 0 20

Cheyenne South 2 5 0 7

Riverton 5 0 0 5

Class 3A

Powell 13 41 32 86

Lander 25 38 13 76

Buffalo 21 14 31 66

Worland 16 23 20 59

Mountain View 26 0 20 46

Torrington 17 10 15 42

Douglas 10 18 10 38

Thermopolis 14 13 0 27

Pinedale 1 24.5 0 25.5

Rawlins 0 18 5 23

Lovell 7 3 10 20

Wheatland 11 9 0 20

Big Piney 4 10.5 0 14.5

Lyman 0 7 0 7

Newcastle 5 2 0 7

Class 2A

Big Horn 37 6 20 63

Glenrock 16 21 18 55

Wright 13 18 13 44

Kemmerer 13 25 3 41

Rocky Mountain 11 13 15 39

Pine Bluffs 11 17 10 38

Wyoming Indian 13 20 0 33

Tongue River 14 2 8 24

Moorcroft 0 20 0 20

Shoshoni 4 0 5 9

Sundance 7.5 0 0 7.5

Greybull 4 0 0 4

Wind River 4 0 0 4

Lusk 1 0 0 1

Class 1A

Cokeville 17 16 15 48

Farson 20 20 8 48

Burlington 17 10 18 45

Upton 5.5 13 20 38.5

Saratoga 15 0 10 25

Hanna 4 2 13 19

Encampment 0 17 0 17

Meeteetse 11 0 0 11

Snake River 11 0 0 11

Kaycee 4 6 0 10

Lingle 0 2 3 5

Western Heritage 0 0 5 5

Guernsey 4 0 0 4

Hulett 4 0 0 4

2018-19 Girls

Class 4A

School Fall Winter Spring Total

Laramie 47 23 28 98

Cheyenne Central 34 15 37 86

Thunder Basin 22 27 28 77

Kelly Walsh 43 9 19 71

Cody 26 6 30 62

Rock Springs 9 17 28 54

Jackson 25.5 14 2 41.5

Sheridan 26 9 5 40

Star Valley 28 6 2 36

Cheyenne East 4 18 9 31

Gillette 17 13 0 30

Green River 18 10 0 28

Natrona County 26 0 0 26

Riverton 5.5 0 13 18.5

Evanston 15 0 0 15

Cheyenne South 0 0 0 0

Class 3A

School Fall Winter Spring Total

Lander 37 7 20 64

Buffalo 28 13 21 62

Douglas 15 20 26 61

Lyman 29 17 13 59

Powell 21 6 18 45

Rawlins 20 6 10 36

Mountain View 10 10 4 24

Worland 12 0 6 18

Pinedale 2.5 0 15 17.5

Thermopolis 15 0 0 15

Torrington 12 2 0 14

Lovell 9 0 0 9

Newcastle 0 0 2 2

Big Piney 1.5 0 0 1.5

Burns 0.5 0 0 0.5

Class 2A

School Fall Winter Spring Total

Pine Bluffs 17.5 13 20 50.5

Southeast 13 17 13 43

Wright 13 20 0 43

Wyoming Indian 13 20 0 33

Glenrock 15 0 5 20

Wind River 2 0 18 20

Tongue River 15 0 3 18

Kemmerer 2 0 15 17

Greybull 10 6 0 16

Lusk 9 6 0 15

Big Horn 0 10 0 10

Moorcroft 0 0 8 8

Rocky Mountain 5 2 0 7

Shoshoni 4 2 0 6

Class 1A

School Fall Winter Spring Total

Cokeville 20 20 20 60

Lingle 13 2 15 30

Hanna 17 2 10 29

Kaycee 4 6 13 23

Arvada-Clearmont 2 17 0 19

Ten Sleep 0 0 18 18

Farson 0 6 8 14

Saratoga 10 0 4 14

St. Stephens 0 13 0 13

Snake River 2 10 0 12

Dubois 4 0 0 4

Meeteetse 0 0 4 4

Subscribe to Breaking News

* I understand and agree that registration on or use of this site constitutes agreement to its user agreement and privacy policy.

Follow sports editor Jack Nowlin on Twitter @CASJackN

0
0
0
0
0

Sports Editor

Jack Nowlin returned to the Star-Tribune in 2007 after eight years covering Michigan State University athletics. A Wyoming native, and a graduate of Jeffrey City High School and the University of Wyoming, Jack serves as the Star-Tribune’s sports editor.

Load comments