Skip to main content
You have permission to edit this article.
Edit
agate

2021 Class 1A/2A all-conference football teams

  • Updated
  • 0
Shoshoni PBU

Rocky Mountain’s Collin Haslem almost makes a one-handed catch as Shonshoni’s Trey Fike defends during the Wyoming State High School Class 1A/9-man Championship game Nov. 13 at War Memorial Stadium in Laramie.

Class 2A

East Conference

BIG HORN: Wyatt Brown, Cade Butler, Kiefer Dunham, Cooper Garber, Josh Thompson, Jax Zimmer; BURNS: Caden David, Cooper Lakin, Cody Winslow; GLENROCK: Logan Jones, Aidan Orozco; NEWCASTLE: Heath Henkle, Holden McConkey, Tanner Nielsen, Slade Roberson, Josh Womack; TONGUE RIVER: Tavis Aksamit, Eli Cummins, Jacob Knobloch, Garrett Ostler, Cache Van Tassell; TORRINGTON: Sam Birdsall, Beau Bivens, Bryce Hager, Deagan Keith, Chase Miller, Dylan Packard, Cole Parriott, Carson Schultz, Kieser Wolfe; WHEATLAND: Ora Borton, Rodee Brow, Jake Hicks, Maxx Meyer, Jordyn Pearson, Ryland Petroski, Kade Preuit, Drew Smialek; UPTON-SUNDANCE: Nathan Baker, Reece Barritt, Luca Brooks, Aiden Coberly, Keaton Mills, Jerol Nehl, Levi Rudloff.

OFFENSIVE PLAYER OF THE YEAR: Beau Bivens, Torrington

DEFENSIVE PLAYER OF THE YEAR: Jake Hicks, Wheatland

CO-LINEMEN OF THE YEAR: Josh Thompson, Big Horn; Jacob Knobloch, Tongue river

COACHING STAFF OF THE YEAR: Torrington

West Conference

BIG PINEY: Thomas Barron, Dalton Bell, Jaspur Brower, Brayden Hymas, Jaron Petty, Seth Stoutenburg, Koy Walton; COKEVILLE: Jesus Bencomo, Treyson Dayton, Garrett Reese, Cael Thompson, Moe Uasike, Landon Walker; KEMMERER: Tyson McKane, Matt McMillan, Thompson Skidmore, Riggen Walker; LOVELL: Sam Cornia, Casen Hiser, Quinn Lindsay, Dallen Mangus, Kobe May, Amos Monterde, Ben Nichols, Preston Nichols; LYMAN: Alex Bradshaw, Braydon Bradshaw, Chevy Fackrell, Morgan Hatch, Landen Heaton, Ashton Houskeeper, Rho Mecham, Briggs Richards, McKoy Smith; MOUNTAIN VIEW: Dane Branson, Tanner Collins, Carson Tims; PINEDALE: Ethan Jensen, Konner Ziegler; THERMOPOLIS: Austin Barrall, Adley Coyne, Roedy Farrell, Eli McCumber, Gavin Shumway.

OFFENSIVE PLAYER OF THE YEAR: Ashton Houskeeper, Lyman

DEFENSIVE PLAYER OF THE YEAR: Rho Mecham, Lyman

LINEMAN OF THE YEAR: Quinn Lindsay, Lovell

COACH OF THE YEAR: Dale Anderson, Lyman

Class 1A/9-man

East Conference

LINGLE-FORT LARAMIE: Louden Bremer, Hadley Fleming, Owen Schilreff, Nolan Spears; LUSK: Aiden Applegarth, Miles Ashurst, Walker Kupke, Dayne Lamp, Blake Miller, Dylan Molzahn, Mason Wells; MOORCROFT: Zane Linder; PINE BLUFFS: Emiliano Castillo, Tyler Christofferson, Ryan Fornstrom, Collin Jessen, Stu Lerwick, Diego Paniagua, Sean Rhoads, Dalton Schaefer, Alex Sloan, Ty Sweeter; SARATOGA: Tuker Carricato, Slayd Daley, Heston Fisher, Geoffrey Johnson; SOUTHEAST: Wyatt Campbell, Ryan Clapper, Cord Herring, Kirk Kay, Austin Short; WRIGHT: Grant Mills, Boe Preston, Colten Smith, Charlee Thomson, Parker Worman.

OFFENSIVE PLAYER OF THE YEAR: Stu Lerwick, Pine Bluffs

DEFENSIVE PLAYER OF THE YEAR: Ryan Fornstrom, Pine Bluffs

LINEMAN OF THE YEAR: Dylan Molzahn, Lusk

SPECIAL TEAMS PLAYER OF THE YEAR: Emiliano Castillo, Pine Bluffs

COACHING STAFF OF THE YEAR: Pine Bluffs

West Conference

GREYBULL: Irving Castro, Aiden Reece, Jake Schlattmann; RIVERSIDE: Dylan Alexander, Porter Duncan, Garret Ellis-Rudd, Oscar Martinez, Ty Strohschein; ROCKY MOUNTAIN: Kendrick Beckman, Tyson Christiansen, Dylen Clendenen, Ethan Crawford, Russell Crosby, Collin Haslem, Nate Minemeyer, Ben Simmons, Carsyn Weber; SHOSHONI: Cannon Campbell, Breaden Cash, Nathan Cousineau, Kordin Dewitt, Trey Fike, Duke Gibbel, Dom Jarvis, Tucker Maddock, Alex Mills, Jaxon Stanley, Pehton Truempler; WIND RIVER: Casey Befus, Chris Burk, Cooper Frederick, Jaycee Herbert, Tucker Jensen, Calder Johnson, Jaden Miller, Trey Mulholland.

OFFENSIVE PLAYER OF THE YEAR: Pehton Truempler, Shoshoni

DEFENSIVE PLAYER OF THE YEAR: Alex Mills, Shoshoni

LINEMAN OF THE YEAR: Nate Minemeyer, Rocky Mountain

SPECIAL TEAMS PLAYER OF THE YEAR: Jaycee Herbert, Wind River

COACHING STAFF OF THE YEAR: Shoshoni

Class 1A/6-man

East Conference

GUERNSEY: Kaleb Foggle, Cooper Harriman, Rawland Isabell, Brian McCoid, Aidan Noggle; HANNA: Tom Wagner; HULETT: Bryce Ackerman, Lane Jay, Tyler Kromarek, Hunter Reilly, Kade Smith, Eddie Tokarczyk; KAYCEE: Coy Burnell, Harley Davis, Vaun Pierson, Samuel Ramsbottom; MIDWEST: Enrique De’Lara, Jacob Hutchings, Gage Palmer, Quincy Paris.

OFFENSIVE PLAYER OF THE YEAR: Bryce Ackerman, Hulett

CO-DEFENSIVE PLAYERS OF THE YEAR: Cooper Harriman, Guernsey; Eddie Tokarczyk, Hulett

COACH OF THE YEAR: Boz Backen, Hulett

West Conference

BURLINGTON: Brac Walker, Seth Wardell; DUBOIS: Max Claar, Clayton Rux, Wyatt Trembly, Ryan Wells; ENCAMPMENT: Michael Anderson, Caysen Barkhurst, Koye Gilbert, Quade Jordan, Ryan Miller; FARSON: Cree Jones; SNAKE RIVER: Wyatt Adams, David Hernandez, Zane Matheson, Seth Maxson, Hadley Myers, Kannadis Peroulis, Zander Risner; MEETEETSE: Dace Bennett, Jonathan Blessing, Kalvin Erickson, Mickle Ogden, Joseph Pina.

CO-OFFENSIVE PLAYERS OF THE YEAR: Dace Bennett, Meeteetse; Kannadis Peroulis, Snake River

CO-DEFENSIVE PLAYERS OF THE YEAR: Zander Risner, Snake River; Kalvin Erickson, Meeteetse

COACH OF THE YEAR: Jack Cobb, Snake River

0 Comments
0
0
0
0
0

Get in the game with our Prep Sports Newsletter

* I understand and agree that registration on or use of this site constitutes agreement to its user agreement and privacy policy.

Related to this story

Most Popular

Get up-to-the-minute news sent straight to your device.

Topics

News Alerts

Breaking News