Skip to main content
You have permission to edit this article.
Edit
agate

2021 Wyoming Coaches Association all-state football teams

  • Updated
  • 0

Class 4A

Offense

QB: %5EGavin Goff, se, Cheyenne East; Brock Bider, sr, Rock Springs; RB: *Colson Coon, jr, Sheridan; Dylan Coburn, sr, Rock Springs; #Cam Burkett, sr, Kelly Walsh; Isaiah Haliburton, sr, Thunder Basin; WR: Garet Schlabs, jr, Cheyenne East; Andrew Skorcz, sr, Rock Springs; Cade Ayers, sr, Thunder Basin; Dom Kaszas, jr, Sheridan; Breckin McClintock, jr, Natrona County; TE: *#Isaac Schoenfeld, sr, Rock Springs; Michael Greer, sr, Sheridan; OL: *Chris Larson, sr, Sheridan; Carter McBurnett, jr, Rock Springs; Brendyn Nelson, sr, Natrona County; Ezra Eckland, sr, Sheridan; Trevor Eldridge, jr, Cheyenne East; Colton Carlsen, sr, Rock Springs; Taylor Foss, sr, Gillette; Jayden Luciano, jr, Thunder Basin; Kody Rex, Evanston; PUNTER: *Talon Luckie, sr, Laramie; AT-LARGE: Keagan Bartlett, jr, Cheyenne Central; Ryan Baker, sr, Thunder Basin.

Defense

DL: *#Isaac Schoenfeld, sr, Rock Springs; Chris Larson, sr, Sheridan; Brendyn Nelson, sr, Natrona County; Texas Tanner, sr, Sheridan; Logan Dymond, sr, Gillette; Ethan Cox, sr, Thunder Basin; Jake Eddy, sr, Rock Springs; LB: #Cadon Shaklee, sr, Rock Springs; Michael Greer, sr, Sheridan; Ethan Brinkman, jr, Cheyenne East; Caden Randall, sr, Rock Springs; Will Miller, sr, Gillette; Jake Sides, sr, Natrona County; DB: *#Kaeden Wilcox, sr, Natrona County; Carter McComb, sr, Sheridan; Andrew Skorcz, sr, Rock Springs; Cade Pugh, sr, Cheyenne East; Erich Hulshizer, jr, Kelly Walsh; KR SPECIALIST: *#%Carter McComb, sr, Sheridan; KICKER: *Michael Greer, sr, Sheridan; AT-LARGE: Eli Castillo, sr, Cheyenne Central.

OFFENSIVE PLAYER OF THE YEAR: Colson Coon, jr, Sheridan

DEFENSIVE PLAYER OF THE YEAR: *Kaeden Wilcox, sr, Natrona County

LINEMEN OF THE YEAR: Isaac Schoenfeld, sr, Rock Springs; Chris Larson, sr, Sheridan.

* Unanimous selection

# 2020 all-state

% 2019 all-state

%5E Goff was an all-state WR in 2020

Class 3A

Offense

QB: #%Sadler Smith, sr, Jackson; %5ELucas Talich, jr, Cody; Kade Weber, jr, Worland; RB: #Brody Hasenack, sr, Jackson; Chaz Cowie, sr, Cody; Reed Smith, sr, Powell; #Lane Oesch, sr, Star Valley; #Keltan Ewing, sr, Douglas; WR: Nate Kiepert, sr, Jackson; #Dylan Taylor, sr, Green River; Drew Trotter, sr, Cody; #Sam Scott, sr, Jackson; Blake Bell, jr, Buffalo; #Rylan Wehr, sr Douglas; TE: Sam Whitlock, sr, Powell; #%Lucas Engle, sr, Riverton; Koby Case, sr, Douglas; OL: #%Lucas Chappell, sr, Star Valley; #Jonathan Williams, sr, Cody; Mason Hutchison, sr, Star Valley; Sheldon Shoopman, sr, Powell; Danny Becker, sr, Cody; Grayson Beaudrie, jr, Cody; Karson Ewing, jr, Douglas.

Defense

DL: #Lane Shramek, sr, Powell; #Daniel Gorman, sr, Cody; Kysen Hebdon, sr, Star Valley; Matt Carney, sr, Jackson; Jace Grant, jr, Cody; Kael Matthews, sr, Douglas; Ernesto Cabriales, sr, Lander; LB: #%Colter Dawson, jr, Jackson; Derek Astle, jr, Star Valley; Remy Broussard, jr, Cody; #Toran Graham, sr, Powell; Jackson Schroeder, jr, Cody; Karson Ewing, jr, Douglas; Grayson Beaudrie, jr, Cody, DB: #Matt Nelson, jr, Cody; Zach Ratcliff, sr, Powell; Kortlen Hilton, sr, Star Valley; Alexei DiDinato, sr, Jackson; Jorey Anderson, sr, Worland; KR SPECIALIST: Winston Green, sr, Star Valley; KICKER: #Hawkin Sweeney, sr, Powell.

# 2020 all-state

% 2019 all-state

%5E Talich was an all-state DB in 2020

Class 2A

BIG HORN: Cade Butler, sr; Cooper Garber, jr; #%Josh Thompson, sr; BIG PINEY: Dalton Bell, sr; Jaspur Brower, sr; Koy Walton, sr; BURNS: Cody Winslow, sr; COKEVILLE: Cael Thompson, jr; Landon Walker, jr; Treyson Dayton, sr; GLENROCK: Logan Jones, jr; KEMMERER: Matt McMillan, sr; LOVELL: Amos Monterde, sr; Casen Hiser, sr; Dallen Mangus, sr; Kobe May, sr; Quinn Lindsay, sr; Sam Cornia, sr; LYMAN: Alex Bradshaw, sr; Ashton Houskeeper, jr; Braydon Bradshaw, jr; Briggs Richards, sr; Chevy Fackrell, sr; Landen Heaton, sr; #McKoy Smith, jr; #Rho Mecham, sr; MOUNTAIN VIEW: Tanner Collins, sr; NEWCASTLE: Slade Roberson, sr; PINEDALE: Konner Ziegler, sr; THERMOPOLIS: Adley Coyne, sr; TONGUE RIVER: Cache Van Tassell, sr; TORRINGTON: #Beau Bivens, sr; Kieser Wolfe, sr; #Chase Miller, sr; Deagan Keith, sr; UPTON-SUNDANCE: Levi Rudloff, sr; Nathan Baker, sr; Reece Barritt, sr; WHEATLAND: #%Jake Hicks, sr; #Kade Preuit, sr; Ora Borton, sr; Rodee Brow, sr.

OFFENSIVE PLAYER OF THE YEAR: Ashton Houskeeper, jr, Lyman

DEFENSIVE PLAYER OF THE YEAR: Rho Mecham, sr, Lyman

LINEMAN OF THE YEAR: Quinn Lindsay, sr, Lovell

COACH OF THE YEAR: Dale Anderson, Lyman

# 2020 all-state

% 2019 all-state

Class 1A/9-man

GREYBULL: Jake Schlattmann, jr; LINGLE-FORT LARAMIE: Nolan Spears, soph; LUSK: #Dylan Molzahn, sr; #Dayne Lamp, jr; MOORCROFT: #Zane Linder, sr; PINE BLUFFS: Ryan Fornstrom, jr; #Stu Lerwick, jr; Dalton Schaefer, jr; #Ty Sweeter, sr; #Diego Paniagua, jr; RIVERSIDE: Garret Ellis-Rudd, sr; ROCKY MOUNTAIN: Carsyn Weber, jr; Kendrick Beckman, sr; Russell Crosby, jr; #Nate Minemeyer, jr; Dylan Clendenen, jr; Collin Haslem, jr; Tyson Christiansen, sr; SARATOGA: Slayd Daley, jr; SHOSHONI: Trey Fike, jr; Cannon Campbell, jr; Alex Mills, jr; #Nathon Cousineau, sr; Dom Jarvis, jr; Pehton Truempler, jr; Korbin Dewitt, jr; Duke Gibbel, sr; Jaxon Stanley, jr; SOUTHEAST: #Ryan Clapper, sr; #Cord Herring, sr; WIND RIVER: Jaycee Herbert, jr; Jaden Miller, sr; Cooper Frederick, soph; Calder Johnson, sr; Tucker Jensen, jr; WRIGHT: Grant Mills, sr.

# 2020 all-state

Class 1A/6-man

BURLINGTON: Seth Wardell, jr; DUBOIS: Wyatt Trembly; #Max Claar, sr; Ryan Wells, sr; ENCAMPMENT: #Koye Gilbert, sr; Quade Jordan, soph; Caysen Barkhurst, sr; Ryon Miller, soph; FARSON: #Cree Jones, sr; HULETT: Eddie Tokarczyk, sr; Bryce Ackerman, sr; MEETEETSE: #Dace Bennett, sr; #Kalvin Erickson, sr; Mickle Ogden, sr; Joseph Pina, soph; SNAKE RIVER: #%Zander Risner, sr; Kannadis Peroulis, jr; Hadley Myers, jr; Seth Maxson, jr; Wyatt Adams, sr; David Hernandez, jr.

# 2020 all-state

% 2019 all-state

OFFENSIVE PLAYER OF THE YEAR: Dace Bennett, sr, Meeteetse

DEFENSIVE PLAYER OF THE YEAR: Zander Risner, sr, Snake River

COACH OF THE YEAR: Jack Cobb, Snake River

0 Comments
0
0
0
0
0

Get in the game with our Prep Sports Newsletter

* I understand and agree that registration on or use of this site constitutes agreement to its user agreement and privacy policy.

Related to this story

Most Popular

Get up-to-the-minute news sent straight to your device.

Topics

News Alerts

Breaking News