Skip to main contentSkip to main content
You have permission to edit this article.
Edit
agate

Prep skiing results

  • Updated
  • 0
WyoVarsity logo

SKIING

Alpine Skiing

Laramie Invitational

Girls

Team: Jackson 130, Cody 91, Natrona County 45, Kelly Walsh 41, Laramie 19, Pinedale 16

Slalom: Taylor Smith, Jac, 1:15.38; Ava Ulmer, Jac, 1:17.75; Allie Broussard, Cod, 1:21.96; Cadel Carrigan, Jac, 1:23.09; Aleka Blair, NC, 1:24.01; Aspen Kalkowski, Cod, 1:25.88; Maddie Hardy, KW, 1:30.48; Lina Woelk, Lar, 1:33.55; Kik Hayano, Cod, 1:34.28; Gillian Growney, Cod, 1:35.06.

Giant slalom: Ava Ulmer, Jac, 1:11.43; Taylor Smith, Jac, 1:11.96; Sidney Nash, Jac, 1:13.05; Madison Kramer, Jac, 1:14.64; Cadel Carrigan, Jac, 1:14.83; Elena Galles, NC, 1:16.79; Aspen Kalkowski, Cod, 1:17.29; Allie Broussard, Cod, 1:17.81; Aleka Blair, NC, 1:18.47; Danna Hansen, KW, 1:24.55.

Boys

Team: Jackson 150, Kelly Walsh 66, Cody 47, Laramie 38, Natrona County 33, Pinedale 8

Slalom: Owen Janssen, Jac, 1:12.47; Travis D’Amours, Jac, 1:17.17; Eddie Owens, Jac, 1:18.04; Sterling Banks, Cod, 1:18.17; Ashton Ford, Lar, 1:2003; Logan Ross, Cod, 1:20.64; Ridge Kling, Jac, 1:20.90; Colin Bergin KW, 1:21.17; Robert Neff, KW, 1:23.24; Nick Janssen, Jac, 1:23.32.

Giant slalom: Nick Janssen, Jac, 1:09.38; Owen Janssen, Jac, 1:11.24; Ridge Kling, Jac, 1:12.50; Ale Yakel, KW, 1:12.61; Travis D’Amours, Jac, 1:12.80; Eddie Owens, Jac, 1:12.86; Jack Canepa, NC, 1:13.81; Logan Ross, Cod, 1:15.81; Ashton Ford, Lar, 1:17.23; Cody Crawford, NC, 1:17.29.

Nordic skiing

Casper Invitational

WHO’S HERE: Natrona County, Kelly Walsh, Cody, Jackson, Laraie, Pinedale

Girls

Classic: Finley Klinger KW, 23:14.22; Hailie Wilhelm, NC, 23:32.84; Isa Naschold, Lar, 25:27.08; Elisa Wacob, Cod, 25:31.88; Ella Catchpole, KW, 25:47.36; Clara McGee, Jac, 26:04.80; Bethany Strand, KW, 26:26.18; Lexi Goodrich, Pin, 26:39.55; Sophia Rose, NC, 26:43.54; Naomi Katzman, NC, 27:00.69.

Freestyle: Hailie Wilhelm, NC, 18:38.59; Finley Klinger, KW, 18:56.16; Elisa Wacob, Cod, 19:58.14; Isa Naschold, Lar, 20:24.30; Abby Robberson, NC, 20:33.32; Ella Catchpole, KW, 21:06.03; Clara McGee, Jac, 21:51.69; Naomi Katzman, NC, 21:53.74; Lexi Goodrich, Pin, 22:19.64; Avery Sullivan, Jac, 22:28.92.

Boys

Classic: Tristan Smith, Lar, 21:09.97; Luke Lore, KW, 21:44.11; Jackson Catchpole, KW, 21:46.82; Hudsen Hollinger, KW, 21:57.26; Kalel Brubaker, NC, 22:04.93; James Winkelkotter, Pin, 22:08.39; Ryan Schroeder, NC, 22:15.70; William Baxter, Jac, 22:20.59; Jackson Hardy, KW, 22:21.66; Landon Rau, Cod, 22:30.05.

Freestyle: Tristan Smith, Lar 16:08.30; Kalel Brubaker, NC, 16:42.30; Ryan Schroeder, NC, 16:51.73; William Baxter, Jac, 16:52.47; Jackson Catchpole, KW, 16:53.86; Landon Rau, Cod, 17:12.58; Luke Lore, KW, 17:14.71; Hayden Campbell, Cod, 17:32.07; James Winkelkotter, Pin, 17:39.10; Hudsen Hollinger, KW, 17:45.57.

0 Comments
0
0
0
0
0

Get in the game with our Prep Sports Newsletter

* I understand and agree that registration on or use of this site constitutes agreement to its user agreement and privacy policy.

Related to this story

Most Popular

Get up-to-the-minute news sent straight to your device.

Topics

News Alerts

Breaking News