Prep skiing results
agate

Prep skiing results

{{featured_button_text}}
Nordic Skiing

Abigail Whitman competes unaffiliated in the girls varsity Nordic ski race on Casper Mountain Friday, December 6.

Friday-Saturday

Alpine at Pinedale

Friday's Slalom

Boys: Nicholas Janssen, Jac, 1:38.06; James Davis, Cod, 1:40.52; Buckeye Milligan, Jac, 1:40.90; Dane Rasmussen, KW, 1:52.26; Kai Lufkin, Jac, 1:52.52; Alex Yakel, KW, 1:53.59; Sterling Banks, Cod, 1:54.33; Max Anselmi, Jac, 1:54.52; Cody Crawford, NC, 1:54.78; Matthew Lamb, Jac, 1:57.15.

Girls: Sophie Morgan, Jac, 1:45.16; Sidney Nash, Jac, 1:45.64; Sophie Parker, Jac, 1:50.46; McKinley Ross, Cod, 1:52.19; Fussy Girling, Jac, 1:55.96; Elena Galles, NC, 1:59.02; Eliza Bradford, Jac, 1:59.88; Nicole Wagler, Cod, 2:02.80; Aleka Blair, NC, 2:05.27; Genevieve Perea, Lar, 2:08:04.

Saturday's GS

Boys: Nicholas Janssen, Jac, 1:57.57; Dane Rasmussen, KW, 1:59.49; Ridge Kling, Jac, 2:00.62; Tate Ellingson, Jac, 2:00.64; Bryce Locklin, KW, 2:02.33; Garrett Kalkowski, Cod, 2:04.25; James Davis, Cod, 2:04.66; Sterling Banks, Cod, 2:07.14; Fin Hutchinson, Jac, 2:07.20; David Reed, Cod, 2:09.33.

Girls: Sophie Morgan, Jac, 1:58.56; Sidney Nash, Jac,1:59.00; Sophie Parker, Jac, 2:02.39; McKinley Ross, Cod, 2:02.45; Dylan Kling, Jac, 2:03.03; Fussy Girling, Jac, 2:04.95; Elena Galles, NC, 2:12.08; Elka Blair, NC, 2:14.37; Nicole Wagler, Cod, 2:15.88; Grace Lutz, KW, 2:18.81.

Nordic at Casper Mountain

Friday's Freestyle

Boys: Kaleb Simonson, Lan, 24:04.25; Mason Wheeler, Jac, 24:26.40; Gus Kauffman, Lar, 25:55.06; Fletcher Hartsky, Lar, 26:00.29; Carter Boatright, NC, 26:02.83; Joe Goodrich, Jac, 26:08.43; Connor Mays, Lan, 26:36.53; Tristan Smith, Lar, 26:50.05; Spencer Canen, Lar, 27:08.80; Alex Klomparens, Jac, 27:19.04.

Girls: Abigail Whitman, Lar, 27:01.52; Kate Brigham, Jac, 28:01.65; Katelyn Sandall, Lan, 28:20.50; Maydson Willis, NC, 29:27.45; Ursula Anderson, Lan, 29:51.24; Sam Veauthier, KW, 30:13.92; Kiana Hiser, NC, 30:22.90; Maria Anderson, Lan, 30:29.20; Isabella Brown, NC, 30:31.38; Shayla Babits, Lan, 30:54.43.

Saturday's Classic

Boys: Kaleb Simonson, Lan, 14:57.8; Connor Mays, Lan, 16:01.8; Gus Kauffman, Lar, 16:17.1; Carter Boatright, NC, 16:18.4; Fletcher Hartsky, Lar, 16:31.6; Joe Goodrich, Jac, 16:40.1; Conner Frick, Lar, 16:48.3; Joel Kornkven, NC, 16:58.2; Nolan Babits, Lan, 17:04.8; Kameron Brough, Lan, 17:09.5.

Girls: Abigail Whitman, Lar, 17:12.3; Kaylynn Sandall, Lan, 18:11.7; Maria Anderson, Lan, 18:37.3; Madyson Willis, NC, 18:42.5; Kate Wilmot, Lan, 18:47.4; Ursula Anderson, 19:06.0; Sam Veauthier, KW, 19:06.3; Margot Kuntz, SR, 19:33.7; Annika Peacock, Jac, 19:46.9; Parker Smith, Jac, 19:48.8.

0
0
0
0
0

Coming Soon: Sign up to get our weekly Prep Sports newsletter

* I understand and agree that registration on or use of this site constitutes agreement to its user agreement and privacy policy.

Related to this story

Most Popular

Get up-to-the-minute news sent straight to your device.

Topics

News Alerts

Breaking News