Prep skiing results
agate

Prep skiing results

{{featured_button_text}}
WyoVarsity logo

ALPINE SKIING

Laramie Invitational

Friday's Slalom

Boys

Team: Jackson 60, Kelly Walsh 38, Cody 30, Laramie 19, Natrona County 13, Pinedale 11.

Individual: Nicholas Janssen, Jac, 1:22.48; Dane Rasmussen, KW, 1:28.69; Fin Hutchinson, Jac, 1:30.76; Ashton Ford, Lar, 1:31.30; Tate Ellingson, Jac, 1:32.30; Cody Crawford, KW, 1:33.19; Alex Yakel, KW, 1:35.77; David Reed, Cod, 1:37.96; Mitchell Pape, Pin, 1:43.48; Matt Lamb, Cod, 1:44.72.

Girls

Team: Jackson 74, Cody 46, Kelly Walsh 33, Laramie 9, Pinedale 9, Natrona County 0.

Individual: McKinley Ross, Cod, 1:30.50; Sophie Morgan, Jac, 1:30.62; Sophie Parker, Jac, 1:32.83; Fussy Girling, Jac, 1:33.24; Eliot Hutchinson, Jac, 1:35.90; Ludovica Polvara, KW, 1:39.44; Eliza Bradford, Jac, 1:41.12; Alaina Gross, Cod, 1:43.43; Grace Lutz, KW, 1:45.94; Nicole Wagler, Cod, 1:48.29.

NORDIC SKIING

Pinedale Invitational

Boys

Team: Laramie 234, Lander 188, Natrona County 182, Jackson 162, Kelly Walsh 60, Pinedale 48, Cody 35.

Friday's Freestyle

Kaleb Simonson, Lan, 15:53.86; Gus Kauffman, Lar, 16:26.04; Fletcher Hartsky, Lar, 16:28.99; Mason Wheeler, Jac, 16:42.74; Carter Boatright, NC, 17:09.89; Joel Kornkven, NC, 17:16.37; Tristan Smith, Lar, 17:23.54; Connor Frick, Lar, 17:30.21; Max Radosevich, NC, 17:38.35; Connor Mays, LAn, 17:40.60.

Saturday's Classical

Kalen Simonson, Lan, 24:04.25; Mason Wheeler, Jac, 24:26.40; Gus Kauffman, Lar, 25:55.06; Fletcher Hartsky, Lar, 26:00.29; Carter Boatright, NC, 26:02.83; Joe Goodrich, Jac, 26:08.43; Connor Mays, Lan, 26:36.53; Tristan Smith, Lan, 26:50.05; Spencer Canen, Lar, 27:08.80; Axel Klomparens, Jac, 27:19.04.

Girls

Team: Lander 234, Natrona County 217 Jackson 179, Laramie 121, Kelly Walsh 118, Pinedale 53, Cody 2.

Friday's Freestyle

Kaylynn Sandall, Lan, 18:07.46; Abigail Whitman, Lar, 18:36.50; Madyson Willis, NC, 19:20.79; Kate Brigham, Jac, 19:42.40; Kiana Hiser, NC, 19:45.83; Isabella Brown, NC, 20:00.05; Sam Veauthier, KW, 20:03.26; Ursula Anderson, Lan, 20:09.62; Maria Anderson, Lan, 20:15.05; Hazel Womack, Lan, 20:30.72.

Saturday's Classical

Abigail Whitman, Lar, 27:01.52; Kate Brigham, Jac, 28:01.65; Kaylynn Sandall, Lan, 28:20.50; Madyson Willis, NC, 29:27.45; Ursula Anderson, Lan, 29:51.24; Sammy Veauthier, KW, 20:13.92; Kiana Hiser, NC, 30:22.90; Maria Anderson, Lan, 30:29.20; Isabella Brown, NC, 20:31.38; Shayla Babits, Lan, 30:54.43.

0
0
0
0
0

Coming Soon: Sign up to get our weekly Prep Sports newsletter

* I understand and agree that registration on or use of this site constitutes agreement to its user agreement and privacy policy.

Related to this story

Most Popular

Get up-to-the-minute news sent straight to your device.

Topics

News Alerts

Breaking News