Try 1 month for 99¢
WyoVarsity logo

Wyoming State High School Boys Swimming & Diving Championships

Friday

Class 4A finals

Team: Laramie 257, Thunder Basin 186, Kelly Walsh 185, Cheyenne East 145, Green River 144, Cheyenne South 122, Cheyenne Central 121, Gillette 99, Evanston 50, Sheridan 48, Rock Springs 32, Natrona County 6.

200 medley relay: Kelly Walsh (Braden Lougee, Kellen Chadderdon, Jonas Armstrong, Ian Pfaff) 1:38.00; Green River 1:41.94; Cheyenne East 1:42.03; Cheyenne Central 1:42.63; Laramie 1:43.53; Cheyenne South 1:43.94.

200 free: Michael Richmond, GR, 1:42.42; Kellen Chadderdon, KW, 1:43.34; Connor Fontana, Lar, 1:48.10; Jared Price, CS, 1:50.05; Dean Lyon, GR, 1:50.34; Grant Schoene, CE, 1:53.27.

200 IM: Max DeYoung, Lar, 1:55.64; Jason Richmond, GR, 2:02.61; Walker Marshall, CE, 2:03.21; Noah Richardson, Lar, 2:03.78; Caden Morton, Gil, 2:04.73; Nathan Fawcett, CS, 2:07.44.

50 free: Gunnar Poley, TB, 20.99; Ian Pfaff, KW, 21.23; Nick Allen, CC, 21.90; Colton Drury, Lar, 22.24; Trevor Sutphin, CC, 23.15; Hudson Billings, KW, 23.55.

Diving: Chris Bury, Lar, 430.10; Isaiah Halliburton, TB, 383.20; Corben Vaughn, TB, 373.00; Julian Yates, CE, 361.50; Braden Deaton, TB, 353.75; Dylan Bressler, Lar, 349.45.

100 fly: Michael Richmond, GR, 51.07; Walker Marshall, CE, 52.91; Jonas Armstrong, KW, 54.49; Noah Richardson, Lar, 59.39; Corte Christensen, 57.08; Thomas Yates, She, 57.67.

100 free: Gunnar Poley, TB, 46.31; Ian Pfaff, KW, 47.20; Nick Allen, CC, 48.69; Connor Fontana, Lar, 48.83; Colton Drury, Lar, 49.42; Caleb Carsrud, TB, 50.66.

500 free: JR Albers, TB, 4:56.11; Dean Lyon, GR, 4:56.41; Grant Schoene, CE, 5:02.63; Jared Price, CS, 5:04.70; Collin Fontana, Lar, 5:10.11; Anthony Erramouspe, RS, 5:10.87.

200 free relay: Laramie (Max DeYoung, Colton Drury, Chris Bury, Connor Fontana) 1:27.77; Kelly Walsh 1:28.51; Thunder Basin 1:29.29; Cheyenne South 1:31.97; Gillette 1:33.53; Cheyenne Central 1:34.27.

100 back: Max DeYoung, Lar, 51.29; Chris Bury, Lar, 55.37; Jaxon Nicholls, Eva, 55.65; Nathan Fawcett, CS, 56.07; Cameron Stout, CE, 56.21; Logan Schaad, CC, 56.78.

100 breast: Kellen Chadderdon, KW, 57.02; Jason Richmond, GR, 1:01.88; Corte Christensen, Gil, 1:02.19; Caden Morton, Gil, 1:02.37; Joshua Anderson, CS, 1:03.57; Jake Geyer, CC, 1:03.89.

400 free relay: Laramie (Max DeYoung, Colton Drury, Connor Fontana, Noah Richardson) 3:15.08; Thunder Basin 3:18.68; Green River 3:19.93; Cheyenne East 3:26.47; Cheyenne South 3:28.40; Kelly Walsh 3:33.29.

Saturday

Class 3A finals

Subscribe to Breaking News

* I understand and agree that registration on or use of this site constitutes agreement to its user agreement and privacy policy.
0
0
0
0
0

Sports Editor

Jack Nowlin returned to the Star-Tribune in 2007 after eight years covering Michigan State University athletics. A Wyoming native, and a graduate of Jeffrey City High School and the University of Wyoming, Jack serves as the Star-Tribune’s sports editor.

Load comments