{{featured_button_text}}
Swimming

The Kelly Walsh girls swim team gets together before the start of the Class 4A West Conference Championship at Kelly Walsh High School on Friday.

Friday-Saturday

Class 4A East

at Cheyenne South

WHO'S HERE: Cheyenne South, Cheyenne East, Cheyenne Central, Laramie, Gillette, Thunder Basin, Sheridan.

Class 4A West

at Kelly Walsh

WHO'S HERE: Kelly Walsh, Natrona County, Green River, Rock Springs, Evanston.

Class 3A East

at Douglas

Team: Buffalo 302, Worland 276, Cody 240, Douglas 189, Rawlins 124, Newcastle 74.

200 medley relay: Worland 2:12.05; Buffalo 2:16.60; Cody 2:17.36; Rawlins 2:40.61; Douglas 2:45.18; Newcastle 2:46.15.

200 free: Sheridan Mathis, Dou, 2:22.45; Kaci Bentley, Wor, 2:25.93; Marissa Rosenbaum, Cod, 2:27.72; Macy Johnson, Buf, 2:28.65; Shayla Moore, Dou, 2:31.26; Quynn Kennedy, Buf, 2:31.43.

200 IM: Juli Warren, Wor, 2:30.71; Makenna Lambert, Buf, 2:44.54; Ella Stanek, Wor, 2:56.82; Sidney Johnson, Cod, 3:03.57; Kelli Frimml, Wor, 3:03.59.

50 free: Hannah Gross, New, 28.41; Emi Wagner, Buf, 28.53; Grace Wagner, Buf, 29.57; Macy Trombley, Wor, 29.60; Luci Riddle, Buf, 29.70; Tayleigh Hopkin, Cod, 30.75.

Diving: Moria McPherson, Dou, 362.05; Kura Klinghagen, Wor, 316.20; Lauren Pooley, Dou, 260.00; Jordan Kelley, Raw, 245.00; Ashanti Pedraza, Wor, 140.45.

100 fly: Megan Boysen, Cod, 1:16.12; Kelli Frimml, Wor, 1:21.12; Luci Riddle, Buf, 1:26.10; Kate Norman, Buf, 1:26.42; Kaelee VanNortrick, Cod, 1:29.64; Tayleigh Hopkin, Cod, 1:33.55.

100 free: Grace Wagner, Buf, 1:05.49; Macy Trombley, Wor, 1:06.29; Maddi Johnson, Buf, 1:06.96; Shayla Moore, Dou, 1:07.36; Brylee Allred, Cod, 1:09.29; Sidney Johnson, Cod, 1:10.01.

400 free: Makenna Lambert, Buf, 4:59.54; Sheridan Mathis, Dou, 5:00.12; Kaci Bentley, Wor, 5:09.34; Marissa Rosenbaum, Cod, 5:17.07; Macy Johnson, Buf, 5:23.19; Faith Hayes, Dou, 5:36.60.

200 free relay: Buffalo 1:56.39; Worland 1:58.68; Cody 2:06.85; Douglas 2:07.51; Rawlins 2:14.96.

100 back: Hannah Gross, New, 1:09.34; Megan Boysen, Cod, 1:10.13; Ella Stanek, Wor, 1:15.67; Quynn Kennedy, Buf, 1:17.29; Kate Norman, Buf, 1:17.96; McKinley Kessler, Buf, 1:21.26.

100 breast: Juli Warren, Wor, 1:17.39; Emi Wagner, Buf, 1:22.75; Brylee Allred, Cod, 1:26.14; Kylie Warren, Wor, 1:28.87; Emma Cook, Cod, 1:31.28; Maya Snyder, Cod, 1:32.73.

400 free relay: Buffalo 4:28.42; Cody 4:35.52; Douglas 4:40.62; Worland 4:56.70; Rawlins 4:59.31; Newcastle 5:33.86.

Class 3A West

at Lander

Team: Lander 247, Lyman 235, Powell 230, Jackson 183, Sublette County 159, Riverton 109, Kemmerer 86.

200 medley relay: Lyman (Harper Hewitt, Brynlee Busskohl, Brooklyn Busskohl, Samantha Weston) 1:55.23; Lander 1:57.13; Powell 2:04.07; Jackson 2:07.38.

200 free: josie Dike, Riv, 2:07.70; Elizabeth Liggett, Pow, 2:08.31; Samantha Weston, Lym, 2:09.21; Olivia Fowler, Lan, 2:09.94; Addison Moretti, Pow, 2:12.71; Sofia Nolan, Jac, 2:20.31.

200 IM: Brynlee Busskohl, Lym, 2:22.63; McKenzie Lilygren, Lan, 2:24.76; Andrea Zarate, Jac, 2:27.94; Natalie Junt, SC, 2:30.31; Kira Walk, Lym, 2:31.93; Sidney O;Brien, Pow, 2:39.74.

50 free: Anastasia Cornale, Lan, 25.49; Brooklyn Busskohl, Lym, 26.05; Harper Hewitt, Lym, 26.77; Madison Lowery, Pow, 26.94; Emma Rogers, SC, 27.03; Katrina Tritchell, Pow, 27.08.

Diving: Elizabeth Pierson, Riv, 305.40; Olivia Roberts, Jac, 296.60; Darbie Paulson, SC, 272.10; Sydnie Julander, Kem, 261.30; Maddi Hackenberg, Pow, 254.25; Emma Karhu, Pow, 249.20.

100 fly: Anastasia Cornale, Lan, 1:01.39; Brooklyn Busskohl, Lym, 1:01.81; Natalie Hunt, SC, 1:06.75; Brooklyn Hagler, Kem, 1:07.63; Katie Fisher, Riv, 1:08.45; Ashlyn Aguirre, Pow, 1:10.01.

100 free: Josie Dike, Riv, 57.37; Andrea Zarate, Jac, 57.71; Ashlon Koch, Lan, 59.14; Katrina Twitchell, Pow, 59.62; Sofia Nolan, Jac, 1:00.47; Madison Lowery, Pow, 1:01.72.

500 free: Elizabeth Liggett, Pow, 5:46.66; Anna Fuller, Pow, 5:59.11; Addison Moretti, Pow, 5:59.78; Olivia Fowler, Lan, 6:00.22; Lily Gose, Lan, 6:12.83; Ashley Brimeyer, Jac, 6:23.91.

200 free relay: Lyman (Brooklyn Busskohl, Samantha Weston, Harper Hewitt, Brunlee Busskohl) 1:46.37; Sublette County 1:47.66; Jackson 1:48.95; Lander 1:49.93; Riverton 1:52.83.

100 back: Harper Hewitt, Lym, 1:05.64; Sidney O'Brien, Pow, 1:06.62; Leah Brown, Lan, 1:08.78; Maura Flake, Lym, 1:09.29; Kristen McPherson, Lan, 1:11.66; Israel Seeman, SC, 1:11.88.

100 breast: Brunlee Busskohl, Lym, 1:10.73; McKenzie Lilygren, Lan, 1:11.81; Samantha Weston, Lym, 1:13.26; Teryn Thatcher, Kem, 1:16.12; Anna Fuller, Pow, 1:16.13; Ashlon Koch, Lan, 1:16.43.

400 free relay: Lander (olivia Fowler, Lily Gose, Ashlon Koch, Anastasia Cornale) 3:56.18; Powell 3:59.25; Jackson 4:01.95; Sublette County 4:05.95; Lyman 4:14.60; Kemmerer 4:20.87.

Subscribe to Breaking News

* I understand and agree that registration on or use of this site constitutes agreement to its user agreement and privacy policy.
0
0
0
0
0

Sports Editor

Jack Nowlin returned to the Star-Tribune in 2007 after eight years covering Michigan State University athletics. A Wyoming native, and a graduate of Jeffrey City High School and the University of Wyoming, Jack serves as the Star-Tribune’s sports editor.

Load comments