{{featured_button_text}}
WyoVarsity logo

Wyoming State High School Girls Swimming and Diving Championships

Friday

Class 4A

Team: Laramie 318, Green River 189, Gillette 182, Sheridan 169, Cheyenne Central 164, Thunder Basin 112, Rock Springs 67, Kelly Walsh 66, Cheyenne South 62, Evanston 43, Natrona County 32, Cheyenne East 17.

200 medley relay: Sheridan (Jadyn Mullikin, Zoe Robison, Taylor Baldacci, Piper Carroll) 1:47.89; Green River 1:49.96; Laramie 1:51.93; Gillette 1:52.54; Cheyenne Central 1:54.94; Kelly Walsh 1:59.03.

200 free: Berkely Christensen, Gil, 1:56.11; McKenna Hauber, Gil, 1:57.40; Sage Morton, Lar, 1:58.37; Anna Roesler, Lar, 2:01.30; Sydni Sanders, GR, 2:02.19; Lauren Pikula, TB, 2:02.42.

200 IM: Jenny Holwell, Gil, 2:10.35; Abi Kim-Robinson, RS, 2:12.98; Taylor Baldacci, She, 2:14.75; Carter Burchi, Lar, 2:15.88; Lauren Jensen, GR, 2:16.42; Jadyn Mullikin, She, 2:19.95.

50 free: Olivia McPherson, Lar, 22.94; Piper Carroll, She, 23.89; Katie McPherson, Lar, 24.59; Catie Weathermon, Lar, 24.54; Porscha Cavanaugh, CC, 25.09; Libby Poley, TB, 25.65.

Diving: Gabriella Haigler, NC, 411.25; Emma Reed, CC, 350.65; Maddie Applehans, Lar, 322.00; Megahn Vasa, RS, 315.65; Erica Farris, CE, 315.45; Brenna Jones, TB, 307.85; Anna Augustin, Lar, 307.75; Alicia Thoney, She, 301.95.

100 fly: Berkely Christensen, Gil, 57.91; Carter Burchi, Lar, 59.62; Taylor Baldacci, She, 1:00.41; Anna Roesler, Lar, 1:01.97; Lauren Lee, GR, 1:02.05; Tayiah Graves, Lar, 1:03.58.

100 free: Olivia McPherson, Lar, 50.15; Piper Carroll, She, 52.56; Zoe Robison, She, 54.62; Heidi Schroeder, Lar, 54.81; Lauren Pikula, TB, 55.35; Sydni Sanders, GR, 55.41.

500 free: McKenna Hauber, Gil, 5:18.24; Sage Morton, Lar, 5:22.95; Alexa Lauze, GR, 5:29.18; Madie Jablin, Lar, 5:31.93; Gladys Eggers, CC, 5:34.56; Lauren Lee, GR, 5:47.02.

200 free relay: Laramie (Carter Burchi, Katie McPherson, Catie Weathermon, Olivia McPherson) 1:37.04; Sheridan 1:38.92; Gillette 1:40.29; Thunder Basin 1:43.80; Cheyenne Central 1:44.01; Green River 1:44.61.

100 back: Jadyn Mullikin, She, 57.90; Abi Kim-Robinson, RS, 58.77; Lauren Jensen, GR, 59.87; Libby Poley, TB, 1:01.90; Kendyl Near, CS, 1:02.24; Kelcey Anderson, Lar, 1:02.78.

100 breast: Jenny Holwell, Gil, 1:04.97; Hailey Uhrig, GR, 1:05.72; Zoe Robison, She, 1:07.80; Lillian Munoz, GR, 1:09.52; Katie McPherson, Lar, 1:10.48; Liberty Edwards, CS, 1:10.99.

400 free relay: Laramie (Carter Burchi, Tayiah Graves, Sage Morton, Olivia McPherson) 3:35.31; Gillette 3:43.08; Green River 3:43.36; Thunder Basin 3:48.58; Cheyenne Central 3:51.30; Kelly Walsh 3:56.47.

Saturday

Class 4A

Team: Lander 279, Powell 172, Buffalo 154, Lyman 139, Worland 137, Jackson 110, Sublette County 92, Cody 77, Riverton 64, Douglas 54, Kemmerer 50, Newcastle 32, Rawlins 16.

200 medley relay: Lander (Olivia Fowler, McKenzie Lilygren, Anastasia Cornale, Molly Fehringer) 1:51.96; Lyman 1:53.27; Worland 1:57.80; Powell 1:58.10; Cody 2:01.18; Buffalo 2:01.85.

200 free: Olivia Fowler, Lan, 2:03.57; Josie Dike, Riv, 2:06.08; Sheridan Mathis, Dou, 2:07.97; Elizabeth Liggett, Pow, 2:08.75; Quynn Kennedy, Buf, 2:09.81; Samantha Weston, Lym, 2:13.32.

200 IM: Juli Warren, Wor, 2:14.31; Ashlon Koch, Lan, 2:19.80; McKenzie Lilygren, Lan, 2:20.06; Natalie Hunt, SC, 2:24.94; Brynlee Busskohl, Lym, 2:24.95; Makenna Lambert, Buf, 2:27.66.

50 free: Emi Wagner, Bug, 24.62; Caitlyn Miner, Pow, 25.02; Emma Rogers, SC, 25.59; Macy Trombley, Wor, 25.86; Andrea Zarate, Jac, 25.96; Brooklyn Busskohl, Lym, 26.22.

Diving: Mo McPherson, Dou, 366.55; Kyra Klinighagen, Wor, 338.15; Olivia Roberts, Jac, 324.40; Emma Karhu, Pow, 309.70; Elizabeth Pierson, Riv, 305.75; Darbie Paulson, SC, 300.95.

100 fly: Anastasia Cornale, Lan, 58.73; Brooklyn Busskohl, Lym, 1:01.76; Natalie Hunt, SC, 1:02.74; Megan Boysen, Cod, 1:04.38; Brooklynn Hagler, Kem, 1:05.67; Makayla McPherson, Lan, 1:06.62.

100 free: Josie Dike, Riv, 55.08; Hannah Gross, New, 55.45; Caitlyn Miner, Pow, 55.93; Macy Trembley, Wor, 57.38; Andrea Zarate, Jac, 57.85; Sofia Nolan, Jac, 59.50.

500 free: Anastasia Cornale, Lan, 5:25.20; Ashlon Koch, Lan, 5:45.15; Elizabeth Liggett, Pow, 5:49.04; Sheridan Mathis, Dou, 5:50.90; Makenna Lambert, Buf, 5:54.25; Kaci Bentley, Wor, 5:57.24.

200 free relay: Buffalo 1:41.73; Lander 1:43.58; Powell 1:44.75; Jackson 1:45.26; Worland 1:45.65; Sublette County DQ.

100 back: Olivia Fowler, Lan, 1:00.56; Hannah Gross, New, 1:02.60; Harper Hewitt, Lym, 1:05.58; Leah Brown, Lan, 1:05.65; Megan Boysen, Cod, 1:06.77; Sidney O’Brien, Pow, 1:06.64.

100 breast: Brynlee Busskohl, Lym, 1:07.36; Juli Warren, Wor, 1:08.57; McKenzie Lilygren, Lan, 1:09.34; Samantha Weston, Lym, 1:13.60; Emi Wagner, Buf, 1:13.74; Teryn Thatcher, Kem, 1:14.61.

400 free relay: Lander (Olivia Fowler, Lily Gose, Ashlon Koch, Anastasia Cornale) 3:43.69; Buffalo 3:50.09; Sublette County 3:54.56; Jackson 3:54.73; Powell 3:54.87; Cody 4:05.31.

Subscribe to Breaking News

* I understand and agree that registration on or use of this site constitutes agreement to its user agreement and privacy policy.
0
0
0
0
0

Sports Editor

Jack Nowlin returned to the Star-Tribune in 2007 after eight years covering Michigan State University athletics. A Wyoming native, and a graduate of Jeffrey City High School and the University of Wyoming, Jack serves as the Star-Tribune’s sports editor.

Load comments