{{featured_button_text}}
WyoVarsity logo

Friday-Saturday

North

at Gillette

WHO'S HERE: Kelly Walsh, Cody, Jackson, Natrona County, Thunder Basin, Riverton, Powell, Gillette, Sheridan.

Quarterfinals

Boys

Singles

No. 1: Nate Fairbanks, Jac, def Buck Harris, KW, 6-0, 6-1; Ben Radosevich, NC, def Miles Veyna, Gil, 6-4, 4-6, 6-2); Jesse Brown, Pow, def Jack Voight, TB, 6-0, 6-1; Ethan Kutz, She, def Mark Bullerdick, Cod, 6-2, 6-1

No. 2: Steven Ashurst, Jac, def Reed Rabon, She, 6-0, 7-6; Tanner Lemm, Gil, def Cody Champlin, Cod, 1-6, 6-1, 7-5; Jordan Klaassen, TB, def Drew Rasmussen, KW, 6-4, 6-1; Dylan Preator, Pow, def Brayden Busch, NC, 6-4, 6-3.

Doubles

No. 1: Santomauro/Bradford, Jac, def Boatright/Radosevich, NC, 6-0, 6-2; Jensen/Mentock, She, def Catchpole/Putnam, KW, 6-0, 4-6, 6-4; Howell/Larson, TB, def Romero/Stewart, Cod, 6-0, 7-6; Neary/Bradley, Gil, def Jacobsen/Dillivan, Pow, 6-4, 6-1.

No. 2: Klaassen/Lass, TB, def Aune/Bagner, NC, 6-3, 6-2; Market/DeMaranville, Cod, def Hunt/Cox, Pow, 6-3, 6-4; Lewallen/Woodrow, She, def Neary/Robertson, Gil, 1-6, 6-4, 7-5; Gervais/Rosen, Jac, def Allaire/Spangler, KW, 6-0, 6-4.

No. 3: Golden/Smith, Cod, def Phillips/Hoy, She, 6-3, 6-2; Meyer/Durtsche, KW, def True/Swan, NC, 6-2, 6-3; Holte/Miller, TB, def Brown/Chandler, Pow, 6-4, 4-6, 6-3; Stevenson/Dykemann, Jac, def Fink/Sorenson, Gil, 3-6, 6-1, 6-3.

Girls

Quarterfinals

Singles

No. 1: Finley Klinger, KW, def Kirsten McDonald, Riv, injury default; Hyla Chatham, Jac, def Elise North, Pow, 7-6, 6-1; Alli Hays, Gil, def Alyssa Baumgartner, The, 6-2, 6-1; Tessa Blough, Cod, def Alexis Holscher, NC, 6-1, 6-2.

No. 2: Lily Putnam, KW, def Sarah MacIlravie, TB, 6-1, 6-0; Tatum Zickafoose, Gil, def Corah Pitman-Miller, Jac, 6-3, 6-3; Sierra Sanders, Pow, def Aspen Malkuch, She, 6-3, 4-6, 6-1; Teagan Thompson, Cod, def Kayla Stibley, NC, 6-0, 6-0.

Doubles

No. 1: Jost/Laird, She, def Castellanos/Chang, Gil, 6-1, 6-1; Stevenson/Bar-Or, Jac, def Borchers/Kern, TB, 6-2, 7-6; Spangler/Bowers, KW, def Shoopman/Asay, Pow, 6-2, 6-0; Wambeke/Icenogle, Cod, def Colling/Potter, NC, 6-2, 6-2.

No. 2: Walker/Dobby, KW, def Bass/McDonald, Riv, 6-0, 6-2; Kuhlbacher/Larson, TB, def Gonda/Pearce, She, 7-5, 3-6, 7-6; Dunkerley/Morrow, Pow, def Revill/Tucker, Jac, 6-2, 6-4; Morales/Schutzman, Cod, def Busch/Dickerson, NC, 6-1, 6-0.

No. 3: Anderson/Morales, Cod, def Bakke/Tippets, Riv, 6-2, 6-0; Lund/Sankovich, TB, def Paul/Cole, Pow, 7-5, 6-1; Fairbanks/Greger, Jac, def Galles/Smith, NC, 7-5, 6-0; Collins/Griner, KW, def Hoffman/Dillon, She, 6-0, 6-0.

Semifinals

Boys

Singles

No. 1: Fairbanks, Jac, def Radosevich, NC, 6-4, 6-1; Kutz, She, def Brown, Pow, 6-1, 7-5.

No. 2: Ashurst, Jac, def Lemm, Gil, 6-3, 6-2; Klaassen, TB, def Preator, Pow, 6-1, 6-1.

Doubles

No. 1: Sautomauro/Bradford, Jac, def Jensen/Mentock, She, 6-3, 6-4; Neary/Bradley, Gil, def Howell/Larson, TB, 2-6, 6-1, 6-2.

No. 2: Klaassen/Lass, TB, def Market/DeMaranville, Cod, 0-6, 6-4, 6-2; Gervais/Rosen, Jac, def Lewallen/Woodrow, She, 6-4, 6-1.

No. 3: Golden/Smith, Cod, def Meyer/Durtsche, KW, 6-1, 6-1; Stevenson/Dykeman, Jac, def Holte/Miller, TB, 6-2, 6-4.

Girls

Singles

No. 1: Klinger, KW, def Chatham, Jac, 6-1, 6-2; Blough, Cod, def Hays, Gil, 6-4, 6-3.

No. 2: Putnam, KW, def Zickefoose, Gil, 6-0, 6-0; Thompson, Cod, def, Sanders, Pow, 6-0, 6-2.

Doubles

No. 1: Jost/Laird, She, def Stenson/Bar-Or, Jac, 6-1, 6-1; Wambeke/Icenogle, Cod, def Spangler/Bowers, KW, 1-6, 6-1, 6-4.

No. 2: Walker/Dobby, KW, def Kuhlbacher/Larson, TB, 6-3, 7-5; Morales/Schutzman, Cod, 5-7, 7-5, 6-3.

No. 3: Anderson/Morales, Cod, def Lund/Sankovich, TB, 6-3, 7-6 (7-3); Collins/Griner, KW, def Fairbanks/Greger, Jac, 6-3, 6-4.

South

at Rock Springs

WHO'S HERE: Rock Springs, Cheyenne Central, Cheyenne South, Cheyenne East, Rawlins, Torrington, Laramie, Green River

Quarterfinals

Boys

Singles

No. 1: Brendon Lock, CS, def Kyler Van Valkenburg, RS, 6-0, 6-0; Ryan Pfeffer, Raw, def Xaeden Grubb, GR, 6-0, 6-1; Brian Joelson, CC, def Brian Fenn, Tor, 6-0, 6-2; Kyle Moore, Lar, def Seth Davidson, CE, 6-1; 6-0.

No. 2: Ryan Stampfli, CC, def Kaeden Hanson, RS, 6-0, 6-0; Caleb Callihan, Lar, def Danny Christensen, GR, 7-6, 7-5; Mason Paskett, CE, def Levi Wickham, Tor, 6-3, 6-4; Wyatt Ebben, CS, def Jacob Pacheco, Raw, 6-3, 6-0.

Doubles

No. 1: Foster/Norgauer, CC, def Fletcher/Hamblin, RS, 6-0, 6-1; Gerdes/Redman, CE, def Scott/Murry, Raw, 2-6, 6-0, 6-4; Dreiling/Li, Lar, def Weis/Bradley, Tor, 6-0, 6-1; Atkins/Friel, GR, def Vigil/Moute, CS, 6-2, 7-5.

No. 2: Bush/Storebo, CC, def Saucedo/Randolph, Tor, 6-2, 6-2; Bury/Heinz, Lar, def Maes/Hansen, Raw, 6-1, 7-6; Leininger/Potter, GR, def Brown/Zastoupil, RS, 6-3, 6-2.

Girls

Singles

No. 1: Kelsey Hardsocg, CC, def Hannah Brin, Lar, 6-2, 6-1; Torisha Brown, CS, def Haylen Cordova, GR, 7-6, 6-4; Lexie Woolridge, CE, def Sasha Bentley, RS, 6-1, 6-4; Emi Glass, Tor, def Selena Landa, Raw, 6-4, 6-3.

No. 2: Emily Needham, CC, def Jessie Foster, CS, 6-0, 6-0; Sera Glass, Tor, def Grace Dorrell, Lar, 6-3, 6-3; Grace Regeski, CE, def Anna Kimball, GR, 7-5, 6-7, 6-1; Mackenzie Thompson, Raw, def Michelle Butterfield, RS, 6-2, 6-1.

Doubles

No. 1: Brugger/Black, CC, bye; Smith/Shuler, RS, def Eldred/Turner, CE, 6-2, 6-1; Harrison/Pope, GR, def Waring/Thayer, Raw, 6-1, 6-2; Franc/Jenkins, Lar, def Cummings/Wunibald, Tor, 6-1, 6-0.

Semifinals

Boys

Singles

No. 1: Lock, CS, def Pfeffer, Raw, 6-0, 6-2; Moore, Lar, def, Joelson, CC, 4-6, 6-2, 6-4.

No. 2: Stampfli, CC, def Callihan, Lar, 6-1, 6-0; Ebben, CS, def Paskett, CE, 7-5, 3-6, 6-4.

Girls

Singles

No. 1: Hardsocg, CC, def Brown, CS, 6-3, 6-0; Woolridge, CE, def, Glass, Tor, 6-1, 6-3.

No. 2: Needham, CC, def Glass, Tor, 6-1, 6-0; Thompson, Raw, def Regeski, CE, 7-5, 6-4.

Doubles

No. 1: Smith/Shuler, RS, def Brugger/Black, CC, 6-3, 6-1; Franc/Jenkins, Lar, def Harrison/Pope, GR, 6-2, 6-4.

Coming Soon: Sign up to get our weekly Prep Sports newsletter

* I understand and agree that registration on or use of this site constitutes agreement to its user agreement and privacy policy.
0
0
0
0
0

Sports Editor

Jack Nowlin returned to the Star-Tribune in 2007 after eight years covering Michigan State University athletics. A Wyoming native, and a graduate of Jeffrey City High School and the University of Wyoming, Jack serves as the Star-Tribune’s sports editor.

Load comments