Subscribe for 33¢ / day
WyoVarsity logo

Friday-Saturday

Class 3A East

at Douglas

Boys

Team: Buffalo 157.5, Torrington 122.5, Worland 122, Douglas 119, Newcastle 58.25, Wheatland 49, Rawlins 37, Thermopolis 30.75.

100: Roman Smith, Whe, 11.43; Cody Milmine, Buf, 11.61; Lorenzo Ebell, Raw, 12.19; Brett Posten, Tor, 12.32; Morgan Felbeck, Buf, 12.39; Michael Bobrowski, Dou, 12.40; Connor Mendez, Raw, 12.73; Chris Nicholas, Wor, 13.16.

200: Roman Smith, Whe, 22.64; Cody Milmine, Buf, 23.19; Marc Wodahl, Buf, 23.31; Rowen Ruby, Buf, 23.72; Lorenzo Ebell, Raw, 24.02; Robert Moorehouse, Tor, 24.16; Dawson Bratton, Dou, 25.24; Michael Bobrowski, Dou, 25.48.

400: Rowen Ruby, Buf, 50.95; Lorenzo Ebell, Raw, 51.65; Harley Rhoades, Dou, 52.91; Robert Moorehouse, Tor, 53.58; Kobey Preuit, Whe, 53.69; Morgan Felbeck, Buf, 54.23; Aaron Borger, Tor, 54.28; Gabe Webster, Wor, 54.70.

800: not provided

1600: Porter Harman, Wor, 4:43.25; Kenyion Townsend, Dou, 4:53.28; Tyler Hasbany, Wor, 5:01.36; Kolby George, The, 5:05.09; Pake Haun, Tor, 5:08.23; Hazen Walmsley, Dou, 5:10.16; Nathan Schweisberger, Raw, 5:16.10; Braydon Bond, Wor, 5:21.78.

3200: not provided

110 hurdles: Bryan Lemmon, Tor, 15.86; Caleb Jones, Buf, 16.22; Cade Ostenson, New, 16.58; Luke Mortimer, Wor, 16.96; Jaden Mickelson, Wor, 17.23; Aaron Thiele, Buf, 17.78; Nathan Wagner, Buf, 18.07; Grayson Ramsey, New, 18.64.

300 hurdles: Caleb Jones, Buf, 41.84; Cade Ostenson, New, 43.09; Aaron Thiele, Buf, 43.22; Luke Mortimer, Wor, 43.41; Jaden Mickelson, Wor, 44.48; Tyce Dahlberg, Buf, 44.76; Ethan Becher, The, 45.17; Collin Barker, Dou, 45.92.

4x100 relay: Buffalo (Morgan Felbeck, Rowen Ruby, Cody Milmine, Marc Wodahl) 44.42; Torrington 45.12; Newcastle 45.57; Wheatland 45.76; Worland 46.59; Douglas 46.87; Thermopolis 47.73.

4x400 relay: Newcastle (Jake Lacey, Zack Purviance, Grayson Ramsey, Cameron Quigley) 3:37.86; Douglas 3:40.55; Torrington 3:40.64; Worland 3:40.77; Thermopolis 3:41.91; Rawlins 3:42.08; Buffalo 3:45.34.

4x800 relay: Torrington (Aaron Borger, Mathew Garcia, Pake Haun, Cameron Juma) 8:27.70; Douglas 8:27.75; Worland 8:36.40; Thermopolis 8:41.65; Newcastle 9:16.59; Buffalo 9:22.98; Rawlins 9:23.37.

1600 sprint medley: not provided

High jump: Dylan Pearson, Whe, 6-02; Bryan Lemmon, Tor, 6-00; Sutton Perry, Dou, 5-08; Tyce Dahlberg, Buf, 5-08; Andy Deniz, Wor, 5-08; Nathan Wagner, Buf, 5-08; Casey Britton, Tor, 5-06; Logan Shumway, The, 5-04; Gunner Ramsey, New, 5-04; Trapper Morey, Buf, 5-04; Beau Toyne, Buf, 5-04.

Pole vault: not provided

Long jump: not provided

Triple jump: Trapper Morey, Buf, 41-03.5; Jaden Mickelson, Wor, 41-02.75; Marc Wodahl, Buf, 41-02.75; Cade Ostenson, New, 41-00.5; Mario Guerrero, Raw, 40-06.5; Dylan Pearson, Whe, 39-05.5; Kadin Forney, Raw, 38-08.5; Colton Woffinden, Wor, 38-05.

Shot put: Nathaniel Woodruff, Tor, 47-02.75; Jacob Wamboldt, Tor, 47-01; Corbin Harris, Tor, 46-11; Dawson Stinson, Dou, 46-03.25; Logan Cole, The, 42-11.75; Hunter Pope, Buf, 42-07.75; Maclin Wiley, Wor, 41-07.25; Aaron Seeman, Buf, 40-04.5.

Discus: not provided

Girls

Team: Douglas 156.5, Buffalo 126, Torrington 89, Thermopolis 81, Newcastle 80, Rawlins 57, Worland 56.5, Wheatland 37.

100: Mariah Robinson, Buf, 13.36; Sarah Henkle, New, 13.47; Lexus Voelker, New, 13.89; Onalise Albaugh, Tor, 13.93; Shelbi Kovar, Buf, 13.99; Aivree Skidgel, Raw, 14.31; Talon Andersen, Wor, 14.60; Madison Hoopman, Dou, 25.29.

200: Kamdynn Townsend, Dou, 27.30; Lexus Voelker, New, 27.90; Emily Curtis, Dou, 28.88; Latosha Wiford, Tor, 29.32; Zoe Law, Raw, 30.02; Grace Coy, New, 30.30; Dayna Sandberg, The, 30.97; Onalise Albaugh, Tor, 53.21.

400: Madison Hoopman, Dou, 59.64; Kamdynn Townsend, Dou, 1:01.11; Sarah Henkle, New, 1:01.74; Emily Curtis, Dou, 1:01.84; Haley McDermott, The, 1:04.53; Latosha Wiford, Tor, 1:04.82; Aubri Schuldies, Dou, 1:06.55; Khayla Otero, Whe, 1:08.32.

800: Sydney Thorvaldson, Raw, 2:20.85; Haley McDermott, The, 2:27.63; Sera Glass, Tor, 2:28.80; McKenna Bomengen, The, 2:31.85; Seren Chapin, Buf, 2:31.87; Lauren Gates, Dou, 2:34.16; Isabella Grabin, Buf, 2:34.21; Khayla Otero, Whe, 2:35.30.

1600: Sydney Thorvaldson, Raw, 5:14.01; Sera Glass, Tor, 5:49.06; McKenna Bomengen, The, 5:54.61; Seren Chapin, Buf, 5:56.18; Isabella Grabin, Buf, 5:57.47; Danielle Brow, Whe, 6:05.20; Tahja Hunt, The, 6:06.28; Hailey McGuire, New, 6:13.83.

3200: Sydney Thorvaldson, Raw, 11:10.53; Sera Glass, Tor, 12:47.89; McKenna Bomengen, The, 12:54.75; Tahja Hunt, The, 13:05.75; Jaylynn Boe, Dou, 13:10.70; Danielle Brow, Whe, 13:44.17; Mylee Tanner, Raw, 13:53.10; RayAnne DeLuna, Dou, 14:00.38.

100 hurdles: Miranda Wagner, Buf, 16.52; Shelbi Kovar, Buf, 17.30; Madison Chapin, Buf, 17.92; Colson Webster, Dou, 18.70; Macy Trombley, Wor, 19.00; Taylor Potratz, Raw, 19.29; Stephanie Witbrod, Dou, 19.30; Kaylee Devries, The, 19.52.

300 hurdles: Miranda Wagner, Buf, 48.70; Madison Chapin, Buf, 50.51; Shelbi Kovar, Buf, 51.58; Helena McGaugh, Tor, 52.84; Aime Robinson, The, 55.61; Ashley McPhie, The, 56.17; Marie Ihnat, Buf, 56.22; Taylor Potratz, Raw, 56.44.

4x100 relay: Newcastle (Sarah Henkle, Grace Coy, Carson Quigley, Lexus Voelker) 52.02; Torrington 54.13; Douglas 55.06; Worland 55.29; Rawlins 55.31; Buffalo 56.11; Thermopolis 56.23; Wheatland 56.81.

4x400 relay: Newcastle (Lexus Voelker, Carson Quigley, Hailey McGuire, Sarah Henkle) 4:21.66; Douglas 4:25.88; Buffalo 4:30.05; Torrington 4:34.54; Thermopolis 4:38.36.

4x800 relay: Thermopolis (Haley McDermott, Tahja Hunt, Aspen Jensen, McKenna Bomengen) 10:38.22; Douglas 10:56.49; Wheatland 11:21.80; Torrington 11:39.97.

1600 sprint medley: Rawlins (Aivree Skidgel, Taylor Portratz, Mylee Tanner, Sydney Thorvaldson) 4:31.73; Buffalo 4:45.08; Torrington 4:46.09; Douglas 4:51.80; Thermopolis 4:55.64; Worland 5:13.80.

High jump: Kamdynn Townsend, Dou, 5-03; Miranda Wagner, Buf, 5-01; Kinley Johnson, Dou, 4-09; Halle Smith, Whe, 4-09; Mariah Robinson, Buf, 4-07; Grace Coy, New, 4-07; Braiden Johnson, Dou, 4-05; Darla Hernandez, Wor, 4-05.

Pole vault: Kyera Vasco, Buf, 10-00; Nakalyn Garner, The, 10-00; Haley McDermott, The, 8-06; Onalise Albaugh, Tor, 8-06; Christina Haroldson, Whe, 8-00; Haedyn Rhoades, Dou, 8-00; Olivia Weyer, The, 8-00; Katie Wilford, Tor, 7-06.

Long jump: Kamdynn Townsend, Dou, 16-11.5; Mariah Robinson, Buf, 16-02.5; Khayla Otero, Whe, 15-06.25; Grace Coy, New, 15-05; Carson Quigley, New, 15-02.5; McKenna Mickelson, Wor, 15-01; Kylah Mills, Wor, 14-11.25; Sesi Jensen, The, 14-07.75.

Triple jump: Carson Quigley, New, 31-10.5; Samantha Hill, Tor, 31-09.75; Sesi Jensen, The, 31-01.5; McKenna Mickelson, Wor, 30-10; Julie Seidel, Wor, 30-08.5; Haedyn Rhoades, Dou, 30-04.5; Renee Cline, Tor, 30-02.5; Stephanie Wirbrod, Dou, 30-02.

Shot put: Riley Seeds, Dou, 38-04; Allyson Fertig, Dou, 36-05.75; Alexa Caballero, Wor, 34-10; Saige Jones, Wor, 34-02.25; Rorey Anderson, Whe, 29-06.5; Natalie Iacovetto, Whe, 28-09; Janie Dziardziel, Dou, 28-08.75; Lauren Stevenson, New, 28-05.5.

Discus: Alexa Caballero, Wor, 112-09; Allyson Fertig, Dou, 99-08; Saige Jones, Wor, 98-10; Riley Seeds, Dou, 95-02; Maddison Pagett, Dou, 89-01; Makenzie Wagoner, New, 88-04; Lauren Steveson, New, 88-01; Janie Dziardziel, Dou, 87-06.

Class 3A West

at Powell

Boys

Team: Star Valley 148, Cody 124, Mountain View 114, Powell 81, Riverton 79, Lander 78.5, Lyman 39, Pinedale 21.5.

100: Brodie Roden, Riv, 10.70; Wyatt Moore, SV, 10.96; Jared Grenz, Cod, 11.22; Raven Gallardo, Pin, 11.44; Jackson Tully, SV, 11.47; Charlie Beaudrie, Cod, 11.53; Kaelan Groves, Pow, 11.61; Dean Shaw, SV, 11.68.

200: Brodie Roden, Riv, 22.49; Wyatt Moore, SV, 22.73; Reece Andre, Cod, 22.92; Brody Karhu, Pow, 23.04; Brady Erickson, Cod, 23.08; Chasyn Campbell, Riv, 23.47; Jackson Tully, SV, 23.75; Ashton Schofield, MV, 24.01.

400: Wyatt Peck, SV, 51.25; Brodie Roden, Riv, 51.33; Brody Karhu, Pow, 52.61; Reece Andre, Cod, 52.96; Brady Erickson, Cod, 53.15; Conrad Swenson, Lan, 53.65; Jay Cox, Pow, 54.12; Alias Erickson, SV, 54.62.

800: Wesley Kallgren, SV, 2:02.41; Peter Visser, SV, 2:02.61; Bailey Smith, Cod, 2:03.53; Dino Baldes, Riv, 2:03.76; Dustin Brown, SV, 2:04.38; Travis Harmon, MV, 2:04.88; Jay Cox, Pow, 2:06.07; Jackson Snell, Pin, 2:06.18.

1600: Bailey Smith, Cod, 4:28.46; Wesley Kallgren, SV, 4:32.61; Peter Visser, SV, 4:40.41; Dino Baldes, Riv, 4:45.31; Jesse Loveland, SV, 4:45.33; Kaleb Simonson, Lan, 4:47.18; Jackson Snell, Pin, 4:47.73; Alan Merritt, Pow, 4:52.60.

3200: Travis Harmon, MV, 10:29.09; Kaleb Simonson, Lan, 10:31.15; Sam Kistemann, Lan, 10:32.76; Jesse Loveland, SV, 10:34.45; Owen Preston, Cod, 10:34.85; Alan Merritt, Pow, 10:37.90; Trevor Clark, SV, 10:39.70; Jayden Yates, Pow, 10:47.40.

110 hurdles: Briggin Bluemel, MV, 15.34; Conrad Swenson, Lan, 16.04; James Harward, Lym, 16.32; Sam Porter, MV, 16.78; Jack Sweeney, Lan, 17.36; Kacey Creed, Pow, 18.14; Austin Stucki, SV, 18.39; James Erickson, SV, 19.00.

300 hurdles: Conrad Swenson, Lan, 42.32; Briggin Bluemel, MV, 42.45; Owen Oilar, Cod, 44.02; Jack Sweeney, Lan, 44.57; Brandon Vitt, MV, 44.70; Kacey Creed, Pow, 45.82; Sam Porter, MV, 46.16; Chase Merrell, SV, 46.52.

4x100 relay: Cody (Gaige Arnold, Matthew Skinner, Charlie Beaudrie, Jared Grenz) 44.99; Star Valley 45.01; Riverton 45.86; Mountain View 47.16; Powell 47.98.

4x400 relay: Riverton (Chasyn Campbell, Jaren Draper, Billy Torgerson, Brodie Roden) 3:26.34; Star Valley 3:27.30; Cody 3:27.59; Powell 3:33.27; Mountain View 3:34.31; Lyman 3:49.14; Pinedale 3:49.16.

4x800 relay: Mountain View (Justin Hamblin, Gabe Gardiner, Travis Harmon, Trenton Wells) 8:59.94; Riverton 9:21.12; Cody 9:21.78; Powell 9:41.21.

1600 sprint medley: Star Valley (Jackson Tully, Alias Erickson, Dustin Brown, Wyatt Peck) 3:43.19; Cody 3:52.14; Riverton 3:52.84; Pinedale 3:57.14; Mountain View 4:04.60; Lander 4:12.94; Powell 4:16.86; Lyman 4:35.41.

High jump: Peter Klessens, Cod, 5-10; Braydon Lonebear, Riv, 5-08; Ashton Schofield, MV, 5-08; Jack Sweeney, Lan, 5-06; Sean Williamson, Lan, 5-04; Gabe Clinger, SV, 5-02; Bryan St. Clair, Lan, 5-02; Charles Lopeman, Pin, 5-02; Hazen Erickson, SV, 5-02.

Pole vault: Bryant Erickson, SV, 11-01; Reece Hackenberg, Pow, 11-01; Haydn Neilsen, SV, 11-01; Nolan Smith, Lan, 11-01; Dustin Smith, MV, 11-01; Daniel Geoghegan, Cod, 11-01; Daniel Saunders, SV, 10-07; Jaxon Peacock, Lym, 10-07.

Long jump: Wyatt Moore, SV, 21-11; Mason Ozuna, MV, 21-02.25; Max Turner, Lym, 20-06.25; Dylan Preator, Pow, 20-01.25; Jared Grenz, Cod, 19-11.75; AJ Lewis, Pow, 19-10.25; Raven Gallardo, Pin, 19-08.5; Jason Stoddard, MV, 19-06.25.

Triple jump: Mason Ozuna, MV, 42-04.75; Dalton Woodward, Pow, 41-04.25; Jason Stoddard, MV, 41-03.25; Nic Talich, Cod, 41-02.25; Raven Gallardo, Pin, 40-09.75; Dylan Preator, Pow, 39-06.5; Luke Branson, MV, 39-05.5; Peter Klessens, Cod, 38-06.75.

Shot put: Jonathan Anderson, MV, 47-09.75; Ryan Good, Pow, 46-05; Alex Turner, Lym, 45-09.5; Peter Klessens, Cod, 44-04.5; Parker Merritt, SV, 42-01.5; Jeff Williams, Cod, 42-00; Brandon McDonald, SV, 41-03.5; Matthew Skinner, Cod, 40-11.5.

Discus: Alex Turner, Lym, 146-00; Mac Simpson, Cod, 132-11; Joseph Turner, Lym, 132-09; Johnny Friday, Lan, 132-05; Jaedon Bruce, Lan, 131-02; Austin Bennett, Lan, 129-09; Josh Dawson, SV, 129-04; Ryan Good, Pow, 125-01.

Girls

Team: Cody 149.5, Powell 107, Riverton 102, Mountain 77.5, Lyman 76, Pinedale 67, Lander 57, Star Valley 50.

100: Anna Harber, Pin, 12.92; Naya Shime, Riv, 12.99; Caitlyn Miner, Pow, 13.02; Haleigh DeLeon, Cod, 13.19; Jocelyn Toso, Riv, 13.24; Kenzy Kellum, MV, 13.39; Madison Chance, Lan, 13.40; Tamoka Hasegawa, Pow, 13.46.

200: Madison Chance, Lan, 27.56; Nicole Peden, Lym, 27.95; Emily Larsen, Cod, 28.00; Haleigh DeLeon, Cod, 28.10; Emma Dubisz, SV, 28.17; Brittan Bower, Cod, 28.38; Frances Hunting, SV, 28.39; Kenzy Kellum, MV, 28.42.

400: McKailey Bradshaw, Lym, 1:03.65; Julia Kay O’Neill, Pow, 1:04.65; Kelsey Milleson, Riv, 1:05.58; Haylee Hereford, MV, 1:05.58; Emilee Benedict, MV, 1:06.34; Kelsey Giorgis, MV, 1:07.32; Emily Larsen, Cod, 1:07.55; Avery Cox, Lan, 1:08.10.

800: Riley Smith, Cod, 2:23.45; Julia Kay O’Neill, Pow, 2:24.25; Jacie Angell, SV, 2:28.73; Charity Harmon, MV, 2:29.64; Emmy Heywood, SV, 2:30.57; McKailey Bradshaw, Lym, 2:30.85; Rylie Merta, Riv, 2:31.20; Kathryn Sauerwein, Cod, 2:31.62.

1600: Riley Smith, Cod, 5:28.56; Jacie Angell, SV, 5:33.85; Emmy Heywood, SV, 5:39.80; Charity Harmon, MV, 5:42.29; Kathryn Sauerwein, Cod, 5:43.89; Kaleigh Douglass, Lym, 5:45.42; Trysta Stingley, Riv, 5:46.49; Hallie Hemenway, Pin, 5:48.79.

3200: Trysta Stingley, Riv, 12:42.63; Charity Harmon, MV, 12:43.45; Kaleigh Douglass, Lym, 12:44.82; Jessica White, Lan, 13:02.52; Sydney Chatfield, Riv, 13:04.36; Shaelee Angell, SV, 13:23.11; Martha Pieper, SV, 13:40.36; Georgia Hitchcock, Cod, 13:41.08.

100 hurdles: Naya Shime, Riv, 15.35; Madison Chance, Lan, 16.01; Sabrina Shoopman, Pow, 16.10; Haylee Hereford, MV, 16.41; Nicole Wagler, Cod, 16.57; Leah Brown, Lan, 17.17; Caitlyn Miner, Pow, 16.76; Madison Friend, Pin, 16.97.

300 hurdles: Nicole Wagler, Cod, 49.48; Sabrina Shoopman, Pow, 49.50; Haylee Hereford, MV, 49.86; Leah Brown, Lan, 52.88; Maddi Hanks, Pow, 53.41; Riley Dauwen, Pin, 55.70; Taylor Jones, Pin, 57.35; Kiersten McDonald, Riv, 57.80.

4x100 relay: Pinedale (McKinley Boulter, Maggie Majhanovich, Grace Davis, Anna Harber) 53.10; Lander 53.28; Lyman 53.30; Mountain View 53.70; Riverton 53.95; Cody 54.30; Powell 54.65.

4x400 relay: Mountain View (Emilee Benedict, Lyndee Hereford, Kelsey Giorgis, Haylee Hereford) 4:16.09; Cody 4:17.92; Powell 4:19.34; Riverton 4:21.24; Lander 4:28.45; Star Valley 4:30.37; Pinedale 4:32.57; Lyman 4:48.72.

4x800 relay: Riverton (Trysta Stingley, Jaitlyn Pettit, Sydney Chatfield, Rylie Merta) 10:58.70; Cody 11:20.12; Powell 11:42.14.

1600 sprint medley: Cody (Eve Johnson, Grace Shaffer, Brittan Bower, Riley Smith) 4:36.37; Powell 4:43.91; Mountain View 4:48.31; Pinedale 4:50.03; Riverton 4:55.55; Star Valley 5:06.23; Lyman 5:11.37; Lander 5:16.82.

High jump: McKinley Bradshaw, Lym, 5-05; Naya Shime, Riv, 5-01; Sarah Andre, Cod, 4-11; McKinley Boulter, Pin, 4-09; Chesney Walker, Lym, 4-09; McCora Wolfley, SV, 4-09; Riley Welch, Cod, 4-07; Grace Shaffer, Cod, 4-07.

Pole vault: Grace Shaffer, Cod, 11-09; Eve Johnson, Cod, 11-09; Challis Nebeker, Lym, 9-09; Maddi Hanks, Pow, 9-03; Kelsi Yorgason, Riv, 8-09; Kis=nsie Reed, Cod, 8-09; Jala Satterwhite, Pow, 8-03; Tara Williams, Lan, 8-03.

Long jump: Naya Shime, Riv, 18-02.5; Anna Harber, Pin, 16-07; Olivia Muir, SV, 16-02.75; Jocelyn Toso, Riv, 16-02; Adriana Liserio, Pin, 15-11.5; Aubrie Stenerson, Pow, 15-11.25; Haleigh DeLeon, Cod, 15-08.5; Grace Davis, Pin, 15-07.75.

Triple jump: Jaz Haney, Pow, 33-00; Elsie Spomer, Pow, 32-09.5; Hannah Reinig, Riv, 32-05.25; Haily Stephens, MV, 32-04; Adriana Liserio, Pin, 31-09.75; Edain Rogers, Lan, 31-02.5; McKenna Hanson, Pow, 30-05.25; Gabri Lundberg, Pow, 29-09.75.

Shot put: Erika Larsen, Cod, 41-00.5; McKinley Bradshaw, Lym, 39-09.5; Conner Lebeau, Lan, 38-02; Hannah Mivshek, Pin, 34-02; Rachel Bonander, Pow, 33-09; Cassidy Miner, Pow, 33-01; Macy McClure, Cod, 32-11; Nicole Peden, Lym, 31-04.5.

Discus: Erika Larsen, Cod, 129-01; McKinley Bradshaw, Lym, 114-07; Breanna Hood, MV, 110-10; Hannah Mivshek, Pin, 110-01; Macy McClure, Cod, 106-09; Rachel Bonander, Pow, 105-08; Gabby St. Clair, Lan, 98-10; Summer Holeman, Cod, 96-05.

0
0
0
0
0

Sports Editor

Jack Nowlin returned to the Star-Tribune in 2007 after eight years covering Michigan State University athletics. A Wyoming native, and a graduate of Jeffrey City High School and the University of Wyoming, Jack serves as the Star-Tribune’s sports editor.

Load comments