Skip to main content
You have permission to edit this article.
Edit
Prep indoor track results
agate

Prep indoor track results

  • Updated
  • Comments
{{featured_button_text}}
WyoVarsity logo

Saturday

Qualifying Meet #4

at Gillette

Girls

Team: Sheridan 139.6, Cody 107.6, Torrington 92. Buffalo 62, Pinedale 53.2, Rawlins 37.6, Lovell 18, Thunder Basin 18.

Individual

55-meter dash: Isabella Romasko, Pin, 7.63; Jordan Stoddard, Tor, 7.75; Kameron Stitt, Tor, 7.75; Grace Shaffer, Cod, 7.77; Megan Hodges, She, 7.94; Margaret Olson, Buf, 7.99.

200: Jordan Stoddard, Tor, 27.70; Annakaye Pitter, TB, 28.26; Emma Mitchell, Lov, 29.40; Hailey Boslau, Tor, 29.68; Kameron Stitt, Tor, 29..80; Taylor Larsen, She, 29.80.

400: Riley Dauwen, Pin, 1:05.36; Margaret Olson, Bug, 1:05.87; Eva Nitschke, Raw, 1:06.44; Tyne Stokes, Tor, 1:06.65; Ada Nelson, Cod, 1:07.29; Hailey Boslau, Tor, 1:07.47.

800: Sydney THorvaldson, Raw, 2:13.69; Abby Newton, She, 2:29.65; Rylee Brandon, TB, 2:33.06; Sera Glass, Tor, 2:36.43; Madison Lubben, TB, 2:37.39; Jaylynn Morgan, She, 2:40.93.

1600: Jaylynn Morgan, She, 5:49.29.

3200: Ava Stafford, Cod, 12:45.80; Dana Weatherby, She, 12:53.57; Elizabeth Farris, Buf, 13:28.64; Gabriella Grabin, Buf, 13:33.52; Ada Merrigan, Tor, 14:16.89.

55 hurdles: Isabella Romasko, Pin, 9.00; Carley Norman, Buf, 9.31; Eva Nitschke, Raw, 9.35; Piper O’Dell, She, 9.74; Alaina Gross, Buf, 9.87; Emma Walker, Tor, 10.83.

4x200 relay: Cody (Grace Shaffer, Elaine Seibert, Holly Spiering, Lake Harrison) 1:53.63; Sheridan 1:55.12; Buffalo 2:05.67.

4x400 relay: Cody (Grace Shaffer, Elaine Seibert, Holly Spiering, Lake Harrison) 4:25.45; Sheridan 4:29.11; Buffalo 4:53.24.

4x800 relay: Torrington (Sera Glass, Ada Merrigan, Tylar Stoddard, Tyne Stokes) 10:39.31; Cody 11:00.43; Sheridan 11:22.55.

1600 sprint medley: Rawlins (Trista Palmer, Zoe Law, Sydney Thorvaldson, Eva Nitschke) 4:18.41; Sheridan 4:30.29; Buffalo 4:53.71.

High jump: Jordan Stoddard, Tor, 5-01; Dulce Carroll, She, 4-11; Lake Harrison, Cod, 4-11; Allison Brummell, Tor, 4-09; Taylor Larsen, She, 4-09; Sarah Andre, Cod, 4-07.

Pole vault: Grace Shaffer, Cod, 12-01.5; Nyah Meier, Cod, 10-00; Kinsie Reed, Cod, 10-00; Hayley Holeman, Cod, 9-06; Olivia Maertens, Buf, 8-06; Kelsey Pomaizl, Cod, 6-06.

Long jump: Allison Brummell, Tor, 15-10.5; Holly Spiering, Cod, 15-10.5; Isabella Romasko, Pin, 15-04.75; Kameron Stitt, Tor, 15-03; Aria Heyneman, She, 15-00; Soffie Anderson, Cod, 14-01.

Triple jump: Isabella Romasko, Pin, 35-06.75; Megan Hodges, She, 32-01; Caitlin Rodgers, She, 28-05.75; Trista Palmer, Raw, 28-03; Vivan Tarver, She, 26-02.5.

Shot put: Alex Cameron, She, 39-08; Maggie McStay, She, 35-00; Reagan Thompson, Lov, 32-11.25; Aniston Beard, She, 32-02; Laura Phillips, Cod, 32-00; Charley Mauck, Buf, 31-03.

Boys

Team: Sheridan 278, Lovell 73, Cody 59, Pinedale 35, Rawlins 35, Torrington 35.

Individual

55-meter dash: Dominic Kaszas, She, 6.81; CJ Lindsay, Lov, 6.87; Teagan Bowers, Pin, 6.96; Kadden Abraham, Lov, 7.03; Tyler Grenz, Cod, 7.04; Dillon Brost, Cod, 7.08.

200: Carter McComb, She, 23.42; Dominic Kaszas, She, 23.52; CJ Lindsay, Lov, 24.11; Rich Hall, She, 24.44; Kadden Abraham, Lov, 24.91; Cody Pierce, Tor, 25.11.

400: Nathan Fitzpatrick, She, 52.84; Nicholas Hale, She, 53.65; Carl Askins, She, 53.91; Aiden Roth, She, 55.86; Trent Foster, She, 57.57; Sam Bisso, She, 58.49.

800: Kyland Fuller, Tor, 2:07.62; Austin Akers, She, 2:13.38; Timothy Randolph, Tor, 2:21.15; Daniel Merritt, Lov, 2:22.37; Teric Ledwell, Raw, 2:23.16; Weston Cronk, Tor, 2:24.89.

1600: Reese Charest, She, 4:44.23; Austin Akers, She, 4:45.80; Robby Miller, She, 5:09.48; Daniel Merritt, Lov, 5:13.85; Cameron Carpenter, Lov, 5:14.36; Weston Cronk, Tor, 5:14.44.

3200: David Standish, She, 10:09.14; Blaine Johnson, She, 10:18.30; Sage Gradinaru, She, 10:36.75; Aydan Loya, Tor, 11:38.20; Cody Hinman, Raw, 12:03.02.

55 hurdles: Kyle Meinecke, She, 8.21; Rich Hall, She, 8.34; Kadden Abraham, Lov, 8.52; Graidin Arnold, Cod, 9.13; Branton Williams, She, 9.49; Blane Mathill, Raw, 10.12.

4x200 relay: Pinedale (Teagan Bowers, Isaac Butterfield, Noah Sletten, Konner Ziegler) 1:42.07; Cody 1:42.67; Sheridan 1:43.72.

4x400 relay: Sheridan (Carl Askins, Nicholas Hale, Reese Charest, Nathan Fitzpatrick) 3:35.76; Cody 4:03.41.

4x800 relay: Sheridan (Reese Charest, Austin Akers, David Standish, Robby Miller) 8:54.14.

1600 sprint medley: Sheridan (Dominic Kaszas, Rich Hall, Patrick Aasby, Blaine Johnson) 3:52.26; Rawlins 4:12.38.

High jump: Eli Weimer, Lov, 6-00; Brennan Mortenson, She, 5-10; Aiden Roth, She, 5-08; Carter McComb, She, 5-06; Bridger Hult, Cod, 5-04; Aydan Loya, Tor, 5-04.

Pole vault: Ryan Karajanis, She, 13-09; Kaden Moeller, She, 13-03; Dillon Brost, Cod, 10-03.

Long jump: Carter McComb, She, 21-05; Teagan Bowers, Pin, 20-00; Daniel Gorman, Cod, 18-05; Javier Soto, Raw, 17-07; Damian Roberts, She, 17-00; Bridger Hult, Cod, 16-02.

Triple jump: Teagan Bowers, Pin, 43-04.25; Kyle Meinecke, She, 39-10; Javier Soto, Raw, 38-03; Branton Williams, She, 36-06; Daniel Gorman, Cod, 35-06.25; Damian Roberts, She, 35-04.75.

Shot put: Gaige Vielhauer, She, 53-02.5; Quinn Lindsay, Lov, 49-09.5; Matthew Ingalls, She, 44-04.75; Lane Schramek, Lov, 42-04; Zekeal Frankenberry, Lov, 42-03; Thomas Sorenson, She, 42-00.25.

0
0
0
0
0

Get in the game with our Prep Sports Newsletter

* I understand and agree that registration on or use of this site constitutes agreement to its user agreement and privacy policy.

Related to this story

Most Popular

Get up-to-the-minute news sent straight to your device.

Topics

News Alerts

Breaking News