{{featured_button_text}}
WyoVarsity logo

Saturday

Basin Nation Indoor

at Gillette

WHO'S HERE: Gillette, Thunder Basin, Sheridan, Worland, Cody, Laramie, Kelly Walsh, Natrona County, Douglas, Tongue River, Big Horn.

Girls

55-meter: Taemalle Lawson, She, 7.55; Nyomi Moore, Gil, 7.69; Kezley Yeager, TB, 7.71; Ketisa Akambasi, Lar, 7.72; Rachel King, Lar, 7.79.

200: Kailey Walker, KW, 28.09; Annakaye Pitter, TB, 28.16; Nyomi Moore, Gil, 28.38; Ketisa Akambasi, Lar, 28.45; Rachel King, Lar, 28.58.

400: Kezley Yeager, TB, 1:02.13; Raeyn Gallegos, NC, 1:02.26; Kalli Schock, TB, 1:02.94; Emily Taper, KW, 1:04.06; Kelli Holiday, Wor, 1:04.12.

800: Piper Carroll, She, 2:24.21; Libby Berryhill, Lar, 2:32.34; Baylee Stafford, Cod, 2:38.20; Jordan Jones, TB, 2:38.65; Ashton Powell, Cod, 2:39.99.

1600: Sydney Thorvaldson, Lar, 4:55.26; Riley Smith, Cod, 5:07.76; Delilah Baedke, NC, 5:30.70; Avery Potter, NC, 5:38.18; Libby Berryhill, Lar, 5:38.94.

3200: Sydney Thorvaldson, Lar, 10:30.95; Riley Smith, Cod, 11:44.17; Delilah Baedke, NC, 12:05.07; Sylvia Brown, She, 12:19.11; Avery Potter, NC, 12:22.44.

55 hurdles: Rachel Petersburg, She, 8.94; Grace Shaffer, Cod, 9.00; Ketisa Akambasi, Lar, 9.52; Piper O'Dell, She, 9.68; Amber Grutzmacher, She, 9.77.

4x200 relay: Thunder Basin (Kalli Schock, Kezley Yeager, Annakaye Pitter, Ashtyn Evans) 1:49.69; Laramie 1:53.38; Sheridan 1:53.43; Kelly Walsh 1:55.78; Gillette 1:56.55.

4x400 relay: Thunder Basin (Kezley Yeager, Bailey Carpenter, Kalli Schock, Shelby Chipperfield) 4:18.18; Sheridan 4:22.87; Laramie 4:23.13; Cody 4:29.14; Natrona County 4:29.46.

1600 sprint medley: Kelly Walsh (Melicia McIntyre, Nicole Klungness, Emily Taper, Finley Klinger) 4:34.27; Cody 4:50.85; Natrona County 5:00.49; Sheridan 5:01.96; Big Horn 5:09.88.

High jump: Kylie Sorenson, She, 5-00; Madyson Godwin, She, 4-10; Sarah Andre, Cod, 4-10; Bailey Carpenter, TB, 4-10; Riley Welch, Cod, 4-10.

Pole vault: Grace Shaffer, Cod, 11-00; Aubry Sanchez, Lar, 11-00; Kayla Stibley, NC, 10-06; Cassi Crossen, NC, 9-00; Liberty Gagne, KW, 9-00; Zoe Robison, She, 9-00.

Long jump: Ketisa Akambasi, Lar, 16-06.75; Nyomi Moote, Gil, 16-06.5; Tierney Robinson, KW, 16-04; Taylor Gardner, Lar, 16-04; Ashtyn Evans, TB, 16-01.75.

Triple jump: Kailey Walker, KW, 34-04.5; Taylor Gardner, Lar, 33-10.5; Hannah Brin, Lar, 33-01.75; Hannah Taulealea, KW, 32-02; Lynnea Taylor, Lar, 30-03.75.

Boys

55-meter: Cody Milmine, She, 6.59; Chase Brachtenbach, NC, 6.64; Donovan Hoffman, TB, 6.71; Nate Yeadon, NC, 6.75; Matt Roma, She, 6.78.

200: Cody Milmine, She, 22.96; Donovan Hoffman, TB, 23.10; Matt Roma, She, 23.38; Chase Brachtenbach, NC, 23.50; Darius Wiggins, KW, 23.52.

400: Alec Riegert, She, 52.42; Chase Brachtenbach, NC, 53.12; Oscar Martinez, TB, 53.42; Colton Atkinson, KW, 54.67; Caleb Schlekeway, TB, 54.68.

800: Mason Henry, NC, 2:04.40; Joey Jurewicz, TB, 2:05.68; Cooper Vollmer, TR, 2:09.29; Wyatt Shaw, She, 2:10.46; Alex Garber, She, 2:11.12.

1600: Mason Henry, NC, 4:37.02; Brady Brooks, Dou, 4:48.78; Garett Avery, She, 4:49.50; Jordan Tangeman, Lar, 4:52.96; Tim Brown, She, 4:53.25.

3200: Connor Etzelmiller, NC, 10:05.45; David Standish, She, 10:11.23; Mason Swingholm, Lar, 10:13.46; Joey Jurewicz, TB, 11:11.59; Rylan Gray, NC, 11:17.82.

55 hurdles: Alec Riegert, She, 7.86; Liam Greenelsh, BH, 7.90; Tyson Edwards, TB, 7.97; Kyler Ostler, BH, 8.29; Robert Douglas, NC, 8.45.

4x200 relay: Douglas (Heath Hayes, Michael Bobrowski, Jordon Neubrech, Jacob Roark) 1:35.55; Kelly Walsh 1:35.62; Thunder Basin 1:36.43; Natrona County 1:37.68; Thunder Basin B 1:39.20.

4x400 relay: Sheridan (Alec Riegert, Matt Romas, Marc Wodahl, Cody Milmine) 3:35.18; Thunder Basin B 3:40.24; Laramie 3:45.20; Natrona County A 3:45.36; Natrona County B 4:02.49.

4x800 relay: Laramie (Mason Swingholm, Russell King, Collin Krueger, Will McCrea) 9:15.93; Natrona County 9:25.88; Big Horn 10:20.15.

1600 sprint medley: Natrona County (Nate Yeadon, Hunter Brandt, Tim Miller, Connor Etzelmiller) 3:56.38; Worland 4:17.71; Laramie 4:17.81; Thunder Basin A 4:22.89; Thunder Basin B 4:37.91.

High jump: Hunter Brown, NC, 6-03; Isaac Taylor, Cod, 5-10; Sutton Perry, Dou, 5-10; Nathan Wagner, She, 5-10; Thomas Nolan, KW, 5-08.

Pole vault: Ryan Foy, KW, 13-00; Ryan Karajanis, She, 12-06; Karson Skalasky, KW, 12-00; Rico Imus, TB, 12-00; Aidan Morris, Lar, 12-00.

Long jump: Emory Yoosook, KW, 21-09; Marc Wodahl, She, 20-11.5; Matt Smith, Lar, 20-10.5; Robert Douglas, NC, 19-07; Tehl Campbell, NC, 19-02.5.

Triple jump: Hunter Brown, NC, 46-00.25; Liam Greenelsh, BH, 42-10; Thomas Nolan, KW, 40-02; Max Dube, She, 36-07; Avery Cox, NC, 35-07.

Subscribe to Breaking News

* I understand and agree that registration on or use of this site constitutes agreement to its user agreement and privacy policy.
0
0
0
0
0

Sports Editor

Jack Nowlin returned to the Star-Tribune in 2007 after eight years covering Michigan State University athletics. A Wyoming native, and a graduate of Jeffrey City High School and the University of Wyoming, Jack serves as the Star-Tribune’s sports editor.

Load comments