{{featured_button_text}}
WyoVarsity logo

Monday

Okie Blanchard Invite

Boys

Team: Cheyenne East 188, Cheyenne Central 119, Laramie 103, Torrington 98, Wheatland 34, Cheyenne South 28, Rock River 2.

100: Sam Hageman, CE, 11.61; Nico Vite, CC, 11.86; Jacee Sheets, CE, 12.16.

200: Sam Hageman, CE, 24.12; Ian Garcia, CE, 24.49; Jacee Sheets, CE, 24.50.

400: Dakota Merritt, CE, 51.34; Nico Vite, CC, 53.01; Nicholas Sherbeyn, Tor, 53.80.

800: Mason Swingholm, Lar, 2:03.97; Blaise Ronnau, CE, 2:14.73; Cameron Johnson, CE, 2:15.75.

1600: Micah Zeller, Lar, 4:39.97; Mason Swingholm, Lar, 4:45.14; Baylor Smith, CE, 5:09.05.

3200: Micah Zeller, Lar, 10:25.07; Cactus Rogers, CE, 10:51.71.

110 hurdles: Bryan Lemmon, Tor, 15.59; Tanner Pafford, CC, 15.72; Cole Micheli, CE, 17.98.

300 hurdles: Cody Pierce, Tor, 43.69; Tanner Pafford, CC, 44.48; Cody McClarnon, CC, 44.53.

4x100 relay: Cheyenne East 46.04; Laramie 47.86.

4x400 relay: Laramie 3:40.34; Cheyenne East 3:45.65.

4x800 relay: Cheyenne South 9:13.64.

1600 sprint medley: Cheyenne East 3:50.62.

High jump: Bryan Lemmon, Tor, 6-04; Dylan Pearson, Whe, 6-04; Jefferson Danso, CE, 6-00.

Pole vault: Aidan Morris, Lar, 11-10; Jake Hicks, Whe, 11-10; Christian Dollard, CE, 11-04.

Long jump: Sam Spiker, CC, 20-11; Blain Dilly, CC, 20-10.5; Haden Lamm, CE, 19-08.5.

Triple jump: Sam Spiker, CC, 43-03.75; Blain Dilly, CC, 43-00.5; Kaliff Guevara, CE, 41-06.25.

Shot put: Scott Uglow, CE, 51-10; Riley Cash, CC, 50-07; Nathaniel Woodruff, Tor, 50-04.

Discus: Tanner Bullock, CC, 134-04.5; Corbin Harris, Tor, 129-11; Nathaniel Woodruff, Tor, 124-06.

Girls

Team: Cheyenne East 146, Laramie 142, Cheyenne Central 108, Cheyenne South 74, Wheatland 49, Torrington 45, Saratoga 14.

100: Amira Cummings, CE, 12.87; Emmy Johnson, Lar, 13.26; Jenna Goodrich, CC, 13.43.

200: Jenna Goodrich, CC, 26.88; Caydince Groth, CS, 27.33; Rachel King, Lar, 27.33.

400: Caydince Groth, CS, 1:03.34; Elizabeth Prescott, CC, 1:03.55; Janey Adair, Lar, 1:04.61.

800: Danielle Brow, Whe, 2:31.20; Khayla Otero, Whe, 2:32.39; Alleynah Ronnau, CE, 2:42.62.

1600: Mackenzie Marler, CE, 5:31.95; Carey Berendsen, Lar, 5:39.28; Danielle Brow, Whe, 5:45.19.

3200: Carey Berendsen, Lar, 12:51.77.

100 hurdles: Taylor Gardner, Lar, 16.16; Maddison Blaney, CE, 16.27; Taylen Sewell, CC, 16.98.

300 hurdles: Emmy Johnson, Lar, 45.92; Maddison Blaney, 49.56; Taylen Sewell, CC, 51.12.

4x100 relay: Laramie 51.14; Cheyenne East 51.32; Cheyenne South 52.46.

4x400 relay: Cheyenne East 4:27.80; Wheatland 4:29.93; Laramie 4:30.31.

4x800 relay: Cheyenne South 11:34.58.

1600 sprint medley: Cheyenne East 4:32.62; Laramie 4:56.23.

High jump: Addy Turner, CE, 5-02; Emma Jacobsen, CE, 5-00; Allison Brummell, Tor, 4-10.

Pole vault: Amira Cummings, CE, 11-00; Aubry Sanchez, Lar, 10-06; Kalea Reisdorfer, CC, 10-00.

Long jump: Jenna Goodrich, CC, 17-09.5; Taylor Gardner, Lar, 16-07.75; Aubry Sanchez, Lar, 15-09.75.

Triple jump: Jenna Goodrich, CC, 34-11.75; Allison Brummell, Tor, 32-10.25; Alexis Stucky, Lar, 32-06.5.

Shot put: Rebecca Monahan, CS, 41-03; Kaitlyn Migneault, CC, 40-04; Kyla Bush, CC, 35-06.

Discus: Kyla Bush, CC, 118-10; Kaitlyn Migneault, CC, 114-00.25; Reece Hailey, Tor, 106-00.5.

Tuesday

Gary Benson Border War

at Sheridan

Boys

Team: Sheridan 142.5, Billings West 115, Natrona County 105, Billings Senior 86, Thunder Basin 64, Kelly Walsh 59.5, Sturgis 58, Billings Skyview 33, Cody 32.

Girls

Team: Thunder Basin 117, Sheridan 100, Cody 89, Billings West 87.5, Kelly Walsh 72, Billings Senior 69.5, Natrona County 66, Sturgis 48, Billings Skyview 44.

See Thursday's Star-Tribune for individual results.

Wednesday

Pre-Easter Invitational

at Wright

WHO'S HERE: Wright, Sundance, Hulett, Moorcroft, Kaycee, Upton, Gillette JV

Dave Draney Invitational

at Afton

WHO'S HERE: Star Valley, Jackson, Kemmerer, Lyman, Evanston, Mountain View, Big Piney, Pinedale, Farson, Cokeville, Rock Springs JV

Thursday

Cheyenne Central Invitational

WHO'S HERE: Cheyenne Central, Cheyenne East, Cheyenne South, Wheatland, Encampment

Lander Twilight

WHO'S HERE: Lander, Riverton, Shoshoni, Wind River, Wyoming Indian, Dubois, Western Heritage Lutheran Academy

Douglas Invitational

WHO'S HERE: Douglas, Glenrock, Torrington, Rawlins, Buffalo, Guernsey

Pine Bluffs Invitational

WHO'S HERE: Pine Bluffs, Lusk, Burns, Southeast, Lingle-Fort Laramie, Hanna, Saratoga, Rock River

Subscribe to Breaking News

* I understand and agree that registration on or use of this site constitutes agreement to its user agreement and privacy policy.
0
0
0
0
0

Sports Editor

Jack Nowlin returned to the Star-Tribune in 2007 after eight years covering Michigan State University athletics. A Wyoming native, and a graduate of Jeffrey City High School and the University of Wyoming, Jack serves as the Star-Tribune’s sports editor.

Load comments