Class 2A regional wrestling results
agate

Class 2A regional wrestling results

{{featured_button_text}}
WyoVarsity logo

Class 2A East

at Lingle

Team: Moorcroft 211.5, Wright 152.5, Southeast 134.5, Glenrock 105.5, Hulett 102.5, Lusk 85.5, Lingle-Fort Laramie 78, Tongue River 52, Sundance 41, Hanna 31, Saratoga 21.

Semifinals

106: Colton Coffman, Lus, pin Aidan Collingwood, TR, 1:43; Joel Costello, LFL, pin Grant Logsdon, SE, 0:51; 113: Brock Blevins, SE, pin Tyzer Isenberger, Mor, 1:44; Kagen Baker, Wri, pin Sean Buckmiller, 1:41; 120: Mica Herrera, Mor, pin Kaden Brothwell, SE, 2:51; Justin Shotwell, Sar, pin Jaden Houk, LFL, 0:55; 126: Preston Seamands, Wri, pin Paxton Piaseck, Glk, 1:56; Owen Haiar, Sun, pin Randy Peters, Mor, 4:59; 132: Dustin Simmons, Glk, pin Wyatt Mackey, SE, 4:54; Kaden Tescher, Wri, dec Dalton Butler, Hul, 3-1; 138: Greg Logsdon, SE, pin Colten Smith, Wri, 1:07; Deonte Taylor, Hul, pin Dayton Matthews, Glk, 3:10; 145: Parker Seeley, Mor, pin James McKenzie, TR, 0:43; Braxton Quiroz, Wri, pin Dusty Cox, Glk, 0:41; 152: Kyle Breen, TR, dec James Cushman, Lus, 13-6; Darrian Black, Mor, maj dec Jacob Goodrich, Wri, 20-9; 160: Zane Rising, LFL, pin Miles Aahurst, Lus, 1:13; Hunter Garoutte, Mor, dec Kayden Mack, Wri, 4-3; 170: Emery Bemis, Lus, pin Ethan Zancanella, Wri, 1:38; Wyatt Peters, Mor, pin Lane Raney, Glk, 4:39; 182: Rowdy Pfeil, Mor, pin Lance Weaver, Sun, 0:30; Josh Pridgeon, Sun, pin Ayden Welk, Han, 0:53; 195: Tate Carson, SE, pin Cade Griffitts, Glk, 2:38; Dekken Mayer, Mor, dec Dmitri Richards, Lus, 9-2; 220: Parker Schlater, Mor, pin Declan Austin, Han, 0:32; Zeb Goodrich, Wri, pin Jessy Valentine, LFL, 3:35; 285: Will Baker, SE, pin Alex St. Gelais, Glk, 0:29; Sheldon Jolley, Hul, pin Ethan Mack, Wri, 0:59.

Finals

106: Coffman, Lus, dec Costello, LFL, 8-4; 113: Blevins, SE, pin Baker, Wri, 3:51; 120: Herrera, Mor, maj dec Shotwell, Sar, 12-3; 126: Seamands, Wri, tech fall Haiar, Sun, 18-2; 132: Simmons, Glk, dec Tescher, Wri, 4-2 (SV); 138: Taylor, Hul, pin Logsdon, SE, 6:00; 145: Seeley, Mor, won by injury default over Quiroz, Wri; 152: Breen, TR, dec Black, Mor, 7-6; 160: Garouette, Mor, maj dec Rising, LFL, 13-4; 170: Bemis, Lus, dec Peters, Mor, 6-0; 182: Pfeil, Mor, pin Pridgeon, Sun, 0:34; 195: Mayer, Mor, pin Carson, SE, 3:03; 220: Schlater, Mor, won by injury default over Goodrich, Wri; 285: Baker, SE, pin Jolley, Hul, 2:14.

Class 2A West

at Pavillion

Team: Shoshoni 161, Thermopolis 134,5, Greybull/Riverside 129.5, Kemmerer 119, Cokeville 116, Big Piney 114.5, Lovell 111.5, Wind River 72, Rocky Mountain 53, Dubois 18, Wyoming Indian 0.

Semifinals

106: Ethan Crawford, RM, pin Bradley Rodda, BP, 0:24; Karl Haslem, Kem, maj dec KC Gibson, WR, 13-4; 113: Kaleb Fila, BP, tech fall Mont Haslem, Kem, 17-0; Isaac Struna, Dub, pin Nicky Knigge, Sho, 1:28; 120: Nathaniel Boreen, G/R, tech fall Mason Schell, BP, 16-1; Connor Vickery, Kem, pin Cardon Mickelson, Lov, 5:13; 126: Quinton Hecker, Lov, tech fall Creeden Schell, BP, 18-2; Wyatt McDermott, The, dec Colter Julian, Kem, 6-5; 132: Dawson Schramm, Kem, pin Brandon Jones, BP, 0:48; Arie Kranendonk, BP, dec James Knigge, Sho, 4-2; 138: Felipe Gaytan, G/R, maj dec Asher Nicholson, Lov, 10-1; Pehton Truempler, Sho, dec Riggen Walker, Kem, 12-8; 145: Roedy Farrell, The, pin Nathaniel Rickert, Kem, 0:47; Trent Lytle, RM, maj dec Kadon DeWitt, Sho, 12-0; 152: Tryston Truempler, Sho, pin Landon Walker, Cok, 2:40; Caleb Bottom, G.R, pin Ethan Long, BP, 5:25; 160: Wes Teichert, Cok, pin AQ Martinez, Kem, 5:57; Duke Gibble, Sho, dec Myzek McArthur, Lov, 11-8; 170: Colter Collver, WR, dec Zane Collins, 8-2; Austin Barral, The, pinn Michael Cook, Cok, 2:24; 182: Riley Shaffer, The, pin Connor Viehweg, Cok, 1:32; Bryant Davis, G/R, pin Thomas Howard, BP, 0:59; 195: Tate Clutter, G/R, pin TJ Hallock, WR, 2:46; Colton Befus, WR, pin Gabe Cash, Sho, 0:41; 220: Logan Cole, The, pin Kagan Smith, WR, 1:21; Jonathan Hilder, Sho, pin Tucker Jensen, WR, 2:26; 285: Coy Trainor, Lov, pin Korbin DeWitt, Sho, 1:15; Remington Ferree, The, pin Cruz Garcia, Lov, 1:43.

Finals

106: Crawford, RM, dec Haslem, Kem, 11-5; 113: Fila, BP, dec Struna, Dub. 5-0; 120: Boreen, G/R, dec Vickery, Kem, 8-4; 126: Hecker, Lov, dec McDermott, The, 7-3; 132: Schramm, Kem, pin Kranendonk, BP, 1:27; 138: Truempler, Sho, pin Gaytan, G/R, 1:49; 145: Farrell, The, pin Lytle, RM, 4:50; 152: Truempler, Sho, pin Bottom, G/R, 3:25; 160: Teichert, Cok, pin Gibble, Sho, 5:12; 170: Barral, The, dec Collver, WR, 9-4; 182: Shaffer, The, pin Davis, G/R, 4:27; 195: Clutter, G/R, dec Befus, WR, 5-3; 220: Cole, The, pin Hilder, Sho, 3:55; 285: Trainor, Lov, pin Ferree, The, 5:56.

0
0
0
0
0

Get in the game with our Prep Sports Newsletter

* I understand and agree that registration on or use of this site constitutes agreement to its user agreement and privacy policy.

Related to this story

Most Popular

Get up-to-the-minute news sent straight to your device.

Topics

News Alerts

Breaking News