Try 1 month for 99¢
WyoVarsity logo

Friday

Newcastle Invitational

TEAM: Lead (S.D.) 178.5, Thunder Basin JV 175.5, Buffalo JV 156, Sturgis (S.D.) 151.5, Natrona County JV 147.5, Newcastle/Upton 114, Gillette JV 110, Sheridan JV 93, Hulett 85, Sundance 84, Lusk 79, Newell (S.D.) 42, Lingle-Fort Laramie 41, Rapid City (S.D.) Central 38.

Championship matches

106: Evan Osborn, Stu, maj dec Alex Draper, TB, 11-0; 113: Myles Stefanich, Sun, dec Colton Briscoe, Buf, 13-11; 120: Reid Holmes, N/U, pin Deonte Taylor, Hul, 5:40; 126: Max Johnson, Lea, pin Dallas Lopez, Buf, 3:39; 132: Kale Corley, N/U, dec Carson Pinske, Lea, 9-4; 138: Trinity Brady, Lea, pin Jacob Rhoades, N/U, 0:52; 145: Clay Reiner, Buf, pin Taylor Hansen, NC, 5:28; 152: Dawson Hayden, Gil, maj dec Domenic Lucero, Lea, 13-3; 160: Ryan Hines, TB, won by disqualification; 170: Robert Merwin, Stu, pin John Elkins, TB, 3:23; 182: Dylan Molzahn, Lus, sudden victory Taylor Coffield, Stu, 4-2; 195: Pacen Gifford, Lus, pin Camden McArthur, She, 1:32; 220: Jasper Caldera, Luis, maj dec Aaron Williams, Buf, 15-7; 285: Rob Lester, Lea, pin Thomas Parke, NC, 1:11.

Friday-Saturday

Trojan Border War

at Kelly Walsh

FINAL STANDINGS: 1, Star Valley (6-1); 2, Kelly Walsh (6-1); 3, Rapid City (S.D.) Central (6-1); 4, Douglas (4-3); 5, Natrona County (3-4); 6, Fruita (Colo.) Monument (2-5); 7, North Platte, Neb. (1-6); 8, Alliance, Neb. (0-7).

Round 1: Kelly Walsh 52, Fruita 27; Star Valley 45, Natrona County 24; Rapid City 51, Alliance 20; Douglas 42, North Platte 33.

Round 2: Douglas 46, Alliance 30; Star Valley 55, North Platte 21; Rapid City 63, Fruita 18; Kelly Walsh 45, Natrona County 27.

Round 3: Star Valley 40, Kelly Walsh 34; Natrona County 51, Alliance 21; Rapid City 39, Douglas 36; Fruita 45, North Platte 30.

Round 4: Kelly Walsh 39, Rapid City 36; Douglas 45, Natrona County 31; Star Valley 61, Fruita 15; North Platte 51, Alliance 27.

Round 5: Kelly Walsh 52, Alliance 15; Natrona County 45, North Platte 30; Douglas 48, Fruita 29; Rapid City 34, Star Valley 33.

Round 6: Kelly Walsh 60, North Platte 21; Fruita 42, Alliance 33; Rapid City 48, Natrona County 27; Star Valley 42, Douglas 29.

Round 7: Kelly Walsh 57, Douglas 24; Natrona County 45, Fruita 30; Star Valley 66, Alliance 9; Rapid City 62, North Platte 12.

Don Runner Invitational

at Wind River

TEAM: Pinedale 253, Thermopolis 195.5, Lovell 164, Cokeville 161, Wright 152, Mountain View 151.5, Rich County (Utah) 115.5, Big Piney 102.5, Shoshoni 99, Riverton JV 95.5, Greybull/Riverside 89, Wind River 79, Rocky Mountain 68, Saratoga 68, Tongue River 34, Wyoming Indian 17, Dubois 7, Hanna 7.

Semifinals

106: Colton Gehlhausen, Pin, dec Kaleb Fila, BP, 9-6; Kagen Baker, Wri, dec Kaden Graham, Riv, 9-8.

113: Arie Kranendonk, BP, dec Justin Shotwell, Sar, 11-6; Wyatt Madole, Pin, pin Austin Ireland, The, 5:26.

120: Alex Nicholson, Lov, dec Nathaniel Boreen, G/R, 8-2; Preston Seamands, Wri, maj dec Brady Stingley, Riv, 12-4.

126: Keegan Gehlhausen, Pin, dec Wyatt McDermott, The, 7-0; Quinton Hecker, Lov, pin James Knigge, Sho, 3:00.

132: Austin Peterson, RC, dec Tanner Collins, MV, 7-5; Trent Lytle, RM, maj dec Asher Nicholson, Lov, 14-2.

138: Kaleb Bigelow, Pin, dec Ian Grover, Pin, 8-4; Felipe Gaytan, G/R, dec Swade Bindl, MV, 7-4.

145: Lochlyn Teichert, Cok, maj dec Corban Woolstenhulm, Pin, 9-0; Tryston Truempler, Sho, dec Parker Mair, MV, 11-8.

152: Ammon Teichert, Cok, pin Chandler Maddock, The, 1:53; Tray Hyatt, Riv, pin Wes Teichert, Cok, 5:47.

160: Dax Yeradi, Wri, dec Devan Moody, Cok, 3-1; Colton Hislop, RC, maj dec Jack Steed, Lov, 13-3.

170: Brayden Johnson, Cok, pin Riley Shaffer, The, 4:58; Kelly Powell, Lov, dec Tanner Hansen, BP, 2-1.

182: Bentley Johnson, Cok, pin Kerry Powell, Lov, 2:36; Colton Befus, WR, pin Tate Clutter, G/R, 5:57.

195: Tristan Gray, Sar, dec Ethan Zancanella, Wri, 8-3; Kolby Carson, Pin, pin Justin Adams, RC, 0:51.

220: Phoenix Buske, Wri, pin Tyson Condos, MV, 4:50; Logan Cole, The, dec Kadar Criddle, Pin, 3-1.

285: Asencion Pelham, BP, pin Skyler Soul, Riv, 0:40; Carson Cantu, Pin, pin Owen McAdams, WR, 1:56.

Championship matches

106: Gehlhausen, Pin, pin Baker, Wri, 0:30; 113: Madole, Pin, pin Kranendonk, BP, 4:41; 120: Seamands, Wri, pin Nicholson, Lov, 4:38; 126: Gehlhausen, Pin, dec Hecker, Lov, 7-2; 132: Lytle, RM, pin Petersen, RC, 1:47; 138: Bigelow, Pin, dec Gaytan, G/R, 5-4; 145: Truempler, Sho, pin Teichert, Cok, 3:27; 152: Teichert, Cok, dec Hyatt, Riv, 8-1; 160: Hislop, RC, won by injury default over Yeradi, Wri; 170: Johnson, Cok, maj dec Powell, Lov, 11-3; 182: Johnson, Cok, pin Befus, WR, 0:30; 195: Carson, Pin, pin Gray, Sar, 1:06; 220: Buske, Wri, dec Cole, The, 5-3; 285: Pelham, BP, pin Cantu, Pin, 3:51.

Cowboy Open

at Miles City, Mont.

WYOMING TEAMS HERE: Gillette, Thunder Basin, Sheridan, Cody, Worland, Moorcroft.

Tournament of Champions

at Vernal, Utah

WYOMING TEAMS HERE: Kemmerer, Lander, Rock Springs, Rawlins, Evanston, Green River.

Saturday

Blazer Duals

at Torrington

Round 1: Torrington 48, Newcastle/Upton 36; Laramie 60, Lusk 18; Wheatland 40, Glenrock 36; Buffalo 56, Burns 24.

Round 2: Laramie 42, Torrington 39; Newcastle/Upton 54, Lusk 21; Glenrock 37, Burns 36; Wheatland 51, Buffalo 27.

Round 3: Wheatland 54, Burns 30; Torrington 46, Lusk 36; Laramie 60, Newcastle/Upton 16; Glenrock 41, Buffalo 36.

Finals

Laramie 45, Glenrock 30; Wheatland 51, Torrington 30; Newcastle/Upton 48, Burns 35; Buffalo 48, Lusk 18.

7th: Burns 51, Lusk 21

5th: Buffalo 40, Newcastle/Upton 36

3rd: Glenrock 45, Torrington 36

1st: Wheatland 51, Laramie 30

Subscribe to Breaking News

* I understand and agree that registration on or use of this site constitutes agreement to its user agreement and privacy policy.
0
0
0
0
0

Sports Editor

Jack Nowlin returned to the Star-Tribune in 2007 after eight years covering Michigan State University athletics. A Wyoming native, and a graduate of Jeffrey City High School and the University of Wyoming, Jack serves as the Star-Tribune’s sports editor.

Load comments