Prep wrestling results
agate

Prep wrestling results

{{featured_button_text}}
Shane Shatto Memorial Tournament

Charlie Koss of Douglas tries to break free of a headlock by Preston Seamands of Wright in their 126-pound match at the Shane Shatto Memorial Tournament on Friday in Douglas.

Friday-Saturday

Shane Shatto Memorial

at Douglas

Team: Kelly Walsh 200.5, Thunder Basin 189, Douglas 178, Natrona County 178, Gering (Neb.) 171.5, Sheridan 127.5, Burns/Pine Bluffs 118, Riverton 96.5, Alliance (Neb.) 79.5, Cheyenne Central 74, Wright 69, Southeast 66, Wheatland 64.5, Thermopolis 61, Gillette 54, Lusk 53, Cheyenne East 49, Chadron (Neb.) 47, Castle View (Colo.) 44, Glenrock 42, Laramie 31.5, Hulett 24, Newcastle-Upton 24, Cheyenne South 17, Buffalo 4, Hanna 0, Minatare (Neb.) 0, Tongue River 0.

Semifinals

106: Tate Tromble, NC, pin Gavin Mancini, KW, 0:49; Colton Coffman, Lus, dec Kolten Powers, She, 4-2.

113: Quinton Chavez, Ger, pin Joel Vroman, Riv, 0:31; Brock Blevins, SE, pin Isaac Lopez, CC, 3:05.

120: Seamus Casey, TB, dec Adam Roberts, CC, 5-0; Paul Ruff, Ger, tech fall Rylan Wehr, Dou, 17-2.

126: Preston Seamands, Wri, pin Nathaniel Sausedo, NC, 5:11; Tyler Nagel, Ger, won by injury default over Wyatt McDermott, The.

132: Jace Palmer, KW, dec Reese Osborne, She, 3-1; Billy Brenton, NC, dec Kyler Henderson, NC, 4-3.

138: Nate Rocheleau, Ger, pin Kaden Ewing, Dou, 5:44; Cael Porter, TB, pin Roedy Farrell, The, 5:52.

145: Analu Benabise, KW, pin Kaeden Wilcox, NC, 5:04; Ridge Briggs, Riv, maj dec Johnathan Vroman, CC, 8-0.

152: Warren Carr, TB, pin Kayden Mack, Wri, 4:16; Trayton Hyatt, Riv, pin Sam Henderson, KW, 3:47.

160: Seth DeWitt, Whe, pin Kagan Lenzen, Dou, 3:05; Jacob Awiszus, Ger, pin Dawsen Hayden, Gil, 5:00.

170: Boe Clayson, B/PB, pin Cade Happold, CE, 3:35; Luke Nathan, KW, won by disqualification.

182: Kole Kraus, KW, dec Emery Bemis, Lus, 8-6; Corbin Zimmer, CV, pin Riley Shaffer, The, 1:23.

195: Tate Carson, SE, pin Lane Catlin, TB, 1:42; Ben Banville, B/PB, pin Kaden Gantenbein, Riv, 3:35.

220: Cody Pinkerton, Dou, pin Brock Sather, TB, 2:53; Logan Cole, The, dec Phoenix Buske, KW, 5-4.

285: Dalton McInerney, TB, pin Justin Vela, She, 1:48; Lincoln Seibert, B/PB, pin Bradyn Matthews, Dou, 2:23.

Finals

106: Tate Tromble, NC, pin Colton Coffman, Lus, 108; 113: Quinton Chavez, Ger, tech fall Brock Blevins, Sou, 17-2; 120: Paul Ruff, Ger, dec Seamus Casey, TB, 5-0; 126: Tyler Nagel, Ger, pin Preston Seamands, Wri, 3:45; 132: Jace Palmer, KW, major dec Billy Brenton, NC, 15-7; 138: Nate Rocheleau, Ger, pin Cael Porter, TB, 2:23; 145: Analu Benabise, KW, dec Ridge Briggs, Riv, 8-5; 152: Warren Carr, TB, major dec Tray Hyatt, 11-3; 160: Seth DeWitt, Whe, pin Jacob Awiszus, Ger, 4:20; 170: Boe Clayson, B/PB, pin Luke Nathan, KW, 3:38; 182: Kole Kraus, KW, dec Corbin Zimmer, CV, 9-2; 195: Ben Banville, B/P, pin Tate Carson, Sou, 1:12; 220: Cody Pinkerton, Dou, major dec Logan Cole, The, 9-1; 285: Dalton McInerney, TB, pin Lincoln Siebert, B/PB, 1:01.

3rd-place

106: Mancini, KW, pin Provost, Gil, 1:00; 113: Draper, TB, maj dec Osborne, She, 17-5; 120: Jackson, KW, dec Roberts, CC, 5-1; 126: Sausedo, NC, dec Koss, Dou, 8-1; 132: Osborne, She, tech fall Henderson, NC, 17-0; 138: Meeks, NC, dec Johnson, All, 9-3; 145: Wilcox, NC, pin Wellnitz, Chd, 1:48; 152: Henderson, KW, dec Mack, Wri, 5-0; 160: Lenzen, Dou, dec Hayden, Gil, 2-0; 170: Lundberg, CC, pin Raney, Glk, 2:17; 182: Bemis, Lus, dec Genatone, NC, 5-4; 195: Escamilla, All, dec Catlin, TB, 3-1; 220: Buske, KW, pin Sather, TB, 2:49; 285: Matthews, Dou, pin Rankin, Gil, 0:45.

5th-place

106: Durfee, N/U, pin Powers, She, 1:20; 113: Vroman, Riv, won by forfeit over Lopez, CC; 120: Wehr, Dou, pin Trujillo, CS, 1:46; 126: Wintz, KW, injury default over McDermott, The, 132: Minnick, All, injury default over Ewing, Dou; 138: Ewing, Dou, pin Farrell, The, 2:16; 145: Vroman, CC, pin Ruckman, Lar, 2:29; 152: Coon, She, maj dec Cudney, B/PB, 15-4; 160: Sell, Lar, dec Steel, She, 7-4; 170: Happold, CE, won by disqualification over Sepen, CV; 182: Richter, TB, dec Shaffer, The, 6-4; 195: Gantenbein, Riv, pin McArthur, She, 2:22; 220: Beye, Chd, pin Smith, NC, 1:24; 285: Jolley, Hul, won by forfeit over Vela, She.

Tournament of Champions

at Vernal, Utah

Team (Wyoming scores only): 4, Rock Springs 196; 5, Green River 193; 7, Evanston 122.5; 14, Kemmerer 74.5; 15, Pinedale 71; 23, Lander 39; 24, Rawlins 30; 30, Mountain View 17; 31, Cokeville 13.5.

Wyoming results

106: 1st, Thomas Dalton, GR; 4th, Trevor Scicluna, GR.

113: 2nd, Dominic Martinez, GR; 3rd, Conner Todd, GR.

120: 3rd, Jaxin Moore, Eva; 4th, Tim Henry, RS.

126: 2nd, Colter Julian, Kem; 6th, Kade Flores, GR.

132: 1st, Dawson Schramm, Kem; 3rd, Zack Vasquez, RS.

138: 2nd, Mason Yenney, RS; 4th, Kendell Cummings, Eva.

145: 1st, Cash Christensen, RS; 3rd, Keegan Gelhausen, Pin; 5th, Colton Davidson, RS.

152: 3rd, Jacob Wiepert, GR.

160: 2nd, Jack Sweeney, Lan.

170: 4th, Rigden Wagstaff, Eva.

182: 1st, Payton Tucker, GR.

220: 5th, Brandon Mortensen, RS.

285: 1st, AJ Kelly, RS; 6th, Eric Orozco, Eva.

0
0
0
0
0

Coming Soon: Sign up to get our weekly Prep Sports newsletter

* I understand and agree that registration on or use of this site constitutes agreement to its user agreement and privacy policy.

Related to this story

Most Popular

Get up-to-the-minute news sent straight to your device.

Topics

News Alerts

Breaking News