Prep wrestling results
agate

Prep wrestling results

{{featured_button_text}}
WyoVarsity logo

Tuesday

Douglas 57, Gillette 24

Cheyenne Central 52, Cheyenne South 15

Rawlins 36, Lander 36

Lyman 51, Kemmerer 17

Lusk Quad

Burns 60, Glenrock 18

Burns 45, Southeast 15

Glenrock 36, Southeast 30

Lusk 36, Burns 33

Lusk 36, Glenrock 33

Lusk 39, Southeast 36

Thursday

Miller Cup, Kelly Walsh 42, Natrona County 26

220: Phoenix Buske, KW, pin Blake Birkle, 2:47; 285: D'Anthony Smith, NC, pin Connor McBroom, 3:19; 106: Gavin Mancini, KW, dec Tate Tromble, 9-8; 113: Kael Johnson, NC, pin Jack Wilson, 0:40; 120: Lane Jackson, KW, pin Jacye Berry, 2:43; 126: Nathaniel Sausedo, NC, tech fall Issac Price, 18-1; 132: Jace Palmer, KW, pin Billy Brenton, 3:00; 138: Cyruss Meeks, NC, dec Noah Hone, 11-4; 145: Analu Benabise, KW, tech fall Kyler Henderson, 17-2; 152: Sam Henderson, KW, dec Kaeden Wilcox, 4-3; 160: Kevin Anderson, KW, maj dec Conner Worthen, 13-1; 170: Luke Nathan, KW, pin Brendyn Nelson, 5:25; 182: Kole Kraus, KW, dec Vincent Genatone, 3-1; 195: Colter Helm, NC, pin Dom Gray, 1:05.

Sheridan 60, Gillette 24

106: Landon Wood, She, pin Gavin Zamzow, 5:18; 113: Kolten Powers, She, pin Colt Welsh, 5:58; 120: Jaron Glasscock, Gil, pin Dawson Goss, 4:56; 126: Hunter Goodwin, She, won by forfeit; 132: Reese Osborne, She, pin Lucas Hill, 1:43; 138: Alex Jack, She, pin Alex Eisenbraun, 2:32; 145: Colson Coon, She, pin Corben Jensen, 0:36; 152: Hunter Henderson, Gil, won by forfeit; 160: Brock Steel, She, pin Kendall McKee, 1:35; 170: Dawsen Hayden, Gil, pin Hayden Crow, 3:59; 182: Quinton Mangus, She, won by forfeit; 195: Gage Kirschner, She, won by forfeit; 220: Ethan Johnson, She, pin Jack Tinnell, 0:56; 285: Colter Rankin, Gil, pin Justin Vela, 0:44.

Green River 51, Rock Springs 21

145: Zach Weipert, GR, dec Colton Davidson, 8-2; 152: Cash Christensen, RS, dec Jacob Weipert, 10-6; 160: Jon Ty Leininger, GR, pin Wyatt Fletcher, 3:39; 170: Lance Kettering, RS, pin Max Orr, 3:26; 182: double forfeit; 195: Payton Tucker, GR, pin Ashton Walther, 1:12; 220: Kaden Lloyd, GR, pin Brandon Mortensen, 1:21; 285: AJ Kelly, RS, won by forfeit; 106: Thomas Dalton, GR, won by forfeit; 113: Conner Todd, GR, won by forfeit; 120: Clayson Mele, GR, pin Tim Henry, 5:07; 126: Kade Flores, GR, pin RJ Davidson, 2:42; 132: Zack Vasquez, RS, pin Brett Stanton, 0:41; 138: Kade Knezovich, GR, pin Landon Toth, 2:00.

Cheyenne South 36, Laramie 33

Star Valley at Evanston, (n)

Riverton 45, Lander 29

106: Brad Conelly, Riv, pin Keegan Stephenson, 1:38; 113: Chad Snyder, Lan, maj dec AnnaBeth Bornhoft, 20-7; 120: Charles Snyder, Lan, maj dec Caden Thoman, 12-2; 126: Blaze Laird, Lan, pin Adrian Groves, 1:13; 132: Gabrial Harris, Lan, dec Donald Grosch, 6-0; 138: Connor Carey, Lan, pin Rhett Stover, 3:48; 145: Ridge Briggs, Riv, pin Jake Denson, 1:39; 152: Garrett Popkes, Riv, pin Carlos Herrera, 5:05; 160: Trayton Hyatt, Riv, won by forfeit; 170: Parker DeVries, Riv, dec John Whitley, 8-3; 182: Jack Sweeney, Lan, won by forfeit; 195: Kaden Gantenbein, Riv, won by forfeit; 220: Ricky Hoffman, Riv, pin Ty Spiess, 1:03; 285: Kris Topaum, Riv, pin Kaiden Newman, 2:41.

Lyman at Mountain View, (n)

Cokeville at Kemmerer, (n)

Greybull/Riverside at Cody, (n)

Friday

Cheyenne East at Cheyenne Central

Glenrock at Thermopolis

Saturday

Sheridan at Thunder Basin

Carbon County Invitational

WHO'S HERE: Rawlins, Saratoga, Hanna, Lingle-Fort Laramie, Hulett, Moorcroft, Burns/Pine Bluffs, Jackson, Wheatland, Shoshoni, Wright, Wind River, Dubois, Wyoming Indian.

0
0
0
0
0

Get in the game with our Prep Sports Newsletter

* I understand and agree that registration on or use of this site constitutes agreement to its user agreement and privacy policy.

Related to this story

Most Popular

Get up-to-the-minute news sent straight to your device.

Topics

News Alerts

Breaking News