Try 1 month for 99¢
PRCA

Professional Rodeo Cowboys Association

CHEYENNE FRONTIER DAYS RODEO

Through Saturday

Bareback Bronc Riding: (first-round winners) 1, Will Lowe, Canyon, Texas, 86.5 points on Hi Lo ProRodeo’s Pretty Woman, $5,743. 2, Seth Hardwick, Ranchester, 85.5, $4,403. 3, (tie) Jake Vold, Ponoka, Alberta, and Jamie Howlett, Weatherford, Texas, 85, $2,680 each. 5, (tie) Jamie Howlett, Weatherford, Texas, and Kyle Charley, Lukachukai, Ariz., 84, $1,149 each. 7, Bill Tutor, Huntsville, Texas, $766. 8, (tie) Wyatt Denny, Minden, Nev., and Tanner Aus, Granite Falls, Minn., 82, $287 each. (second-round winners) 1, Clayton Biglow, Clements, Ca., 87.5 points on Hi Lo ProRodeo’s Wilson Sanchez, $5,743. 2, (tie) Lane McGeHee, Victoria, Texas; Kaycee Feild, Spanish Fork, Utah, and Tutor, 85, $3,254 each. 5, Shane O’Connell, Rapid City, S.D., 84.5, $1,340. 6, Caleb Bennett, Tremonton, Utah, 84, $957. 7, (tie) Aus and Ty Breuer, Mandan, N.D., $670. (finals qualifiers) 1, Tutor, 167.5. 2, Seth Hardwick, 166.5 points. 3, (tie) McGeHee and Feild, 166. 5, (tie) Bennett and Lowe, 165.5. 7, Tanner Aus, 165. 8, (tie) Ty Breuer and Shane O’Connell, 163.5. 10, Biglow, 163. 11, Tate Schwagler, Mandan, N.D., 161.5. 12, Trenton Montero, Winnemucca, Nev., 160.5.

Steer Wrestling: (second-round winners) 1, Eli Lord, Sturgis, S.D., 7.5, $6,329. 2, Levi Rudd, Chelsea, Okla., 8.0, $5,503. 3, Kody Woodward, Dupree, S.D., 8.2, $4,678. 4, Nick Guy, Sparta, Mich., 8.3, $3,852. 5, (tie) Tyler Waguespack, Gonzales, La., and Blake Mindemann, Blanchard, Okla., 8.7, $2,614 each. 7, Cody Harmon, Dublin, Texas, 8.9. 8, Justin Shaffer, Hallsville, Texas, $5506, (tie) Scott Guenthner, Provost, Alberta, and Dirk Tavenner, Rigby, Idaho, 9.1. 8, Stetson Jorgensen, Blackfoot, Idaho, 9.2. (finals qualifiers) 1, Rudd, 14.1. 2, Curtis Cassidy, Donalda, Alberta, 16.7. 3, Guy, 16.8. 4, Straws Milan, Cochrane, Alberta, 17.5. 5, Kyle Irwin, Robertsdale, Ala., 17.8. 6, Dru Melvin, Hebron, Neb., 18.2. 7, Tom Lewis, Lehi, Utah, 18.3. 8, Miguel Garcia, Kaycee, 18.6. 9, Kelby Bond, Avondale, Colo., 18.7. 10, Jacob Edler, Dacoma, Okla., 18.8. 11, (tie) Stetson Jorgensen, Blackfoot, Idaho and Blake Mindemann, Blanchard, Okla., 19.1.

Saddle Bronc Riding: (first-round winners) 1, Brody Cress, Hillsdale, 88 points on Stace Smith Pro Rodeo’s Utopia, $4,889. 2, Isaac Diaz, Desdemona, Texas, 84.5, $3,748. 3, Spencer Wright, Milford, Utah, 83.5, $2,771. 4, Wyatt Casper, Pampa, Texas, 83.0, $1,793. 5, (tie) Jacobs Crawley, Boerne, Texas; Jake Finlay, Goondiwindi, Australia; Audy Reed, Spearman, Texas, and Joey Sonnier III, New Iberia, La., 82, $774 each. (second-round winners) 1, Rusty Wright, Milford, Utah, 86 points on Andrews Rodeo’s Trophy Wife, $4,889. 2, Jake Wright, Milford, Utah, 85, $3,748. 3, Zeke Thurston, Big Valley, Alberta, 84.5, $2,770. 4, (tie) Chase Brooks, Deer Lodge, Mont., and Mason Laviolette, Rayne, La., 84, $1,467 each. 6, Sterling Crawley, Stephenville, Texas, 83.5, $815. 7, Samuel Kelts, Millarville, Alberta, 81.5, $652. 7, Diaz, 80.5, $489. (finals qualifiers) 1, Cress, 166.5 points. 2, Diaz, 165. 3, Casper, 163. 4, Rusty Wright, 161. 5, Cort Scheer, Elsmere, Neb., 160. 6, (tie) Thurston and Dawson Hay, Wildwood, Alberta, 159.5. 8, (tie) Jacobs Crawley, Boerne, Texas; Spencer Wright, Milford, Utah, and Dawson Jandreau, Kennebec, S.D. 158. 11, Sterling Crawley and Layton Green, Meeting Creek, Alberta, 157.5.

Team Roping: (second-round winners) 1, Garrett Tonozzi, Fruita, Co., and Joe Mattern, Plantersville, Texas, 7.5 seconds, $5,959 each. 2, Kellan Johnson and Jhett Johnson, Casper, 7.6, $5,182 each. 3, Trevor Brazile, Decatur, Texas, and Patrick Smith, Lipan, Texas, 7.7, $4,405. 4, Clay Tryan, Billings, Mont., and Travis Graves, Jay, Okla., $3,628 each. 5, (tie) Nelson Wyatt, Clanton, Ala., and Trace Porter, Leesville, La.; and Derrick Begay, Seba Delkai, Ariz., and Cory Petska, Marana, Ariz., 8.5, $2,462. 7, (tie) Kaleb Driggers, Hoboken, Ga., and Junior Nogueira, Presidente Prude, Brazil; Clint Gorrell, B, N.D., and Drew Gartner, Killdeer, N.D.; and Cole Dorenkamp, Lamar, Co., and T.J. Watts, Eads, Co., 8.6, $605 each. (finals qualifiers) 1, Chris Francis and Cade Passig, Las Vegas, N.M., 17.5. 2, Ty Bach, Mt. Vernon, Texas, and Trey Johnson, Weatherford, Texas, 18.3. 3, Scott White, Oelrichs, S.D., and Rusty Wakefield, O’Neill, Neb., 18.5. 4, Driggers and Nogueria, 18.6. 5, Begay and Petska, 18.7. 6, Chad Masters, Cedar Hill, Tenn., and Joseph Harrison, Overbrook, Okla. 7, Tyler Harris, Killdeer, N.D., and Ross Carson, Grassy Butte, N.D., 19.1. 8, Jr. Dees, Aurora, S.D., and Cody Cowden, Atwater, Ca., 19.3. 9. Dustin Egusquiza, Mariana, Fla., and Kory Koontz, Stephenville, Texas, 19.3. 10, Jeff Flenniken, Caldwell, Idaho, and Jake Minor, Ellensburg, Wash., 19.6. 11, (tie) Erich Rogers, Round Rock, Ariz., and Clint Summers, Lake City, Fla.; and Shay Carroll, Hico, Texas, and Jason Duby, Klamath Falls, Ore., 20.2.

Rookie Saddle Bronc Riding: (second-round winners) 1, Creighton Curley, Window Rock, Ariz., 75 points on Brookman Rodeo’s #401. 2, Rowdy Chesser, Kansas, Okla., and Rhett Fanning, Martin, S.D., 74, $802 each. 4, Wyatt Hageman, Jay Em, $447. 5, (tie) LeFebre, Lane Schuelke, Newell, S.D., and Connor Murnion, Jordan, Mont., 71, $149. (overall winners) 1, Schuelke, 148, $1,230. 2, Fanning, 146, $932. 3, (tie) LeFebre and Murnion, 142, $559 each. 5, (tie) Logan Cook, Alto, Texas and Logan Hay, Wildwood, Alberta, 140. $223 each.

Tie-Down Roping: (second-round winners) 1, Adam Gray, Seymour, Texas, 10.3, $6.557. 2, Scott Kormos, Teague, Texas, 10.4, $5,701. 3, Cory Solomon, Prairie View, Texas, 10.7, $4,846. 4, Austin Barstow, Springview, Neb., 10.8, $3,991. 5, Riley Pruitt, Gering, Neb., 10.9, $3,136. 6, Billy Hamilton, Stigler, Okla., 11.6, $2,281. 7, John Douch, Huntsville, Texas, 11.8, $1,425. 8, Ty Harris, San Angelo, Texas, 11.9, $570. (finals qualifiers) 1, Pruitt, 21.8 seconds. 2, Sterling Smith, Stephenville, Texas, 22.8. 3, Gray, 22.9. 4, Harris, 23.2. 5, Clint Cooper, Decatur, Texas, 23.3. 6, Cimarron Boardman, Stephenville, Texas, 23.6. 7, Shane Hanchey, Sulphur, La., 23.8. 8, Kormos, 24.5. 9, (tie) Tim Pharr, Resaca, Ga., and Ryan Watkins, Morgan Mill, Texas, 25.1. 11, Caleb Bullock, Boise City, Okla., 25.4. 12, Douch, 25.5.

Barrel Racing: (second-round winners) 1, Brittany Pozzi Tonozzi, Victoria, Texas, 17.61 seconds, $6,669. 2, Lacinda Rose, Willard, Mo., 17.65, $5,716. 3, Stevi Hillman, Weatherford, Texas, 17.66, $4,763. 4, Billie Ann Harmon, Dublin, Texas, 17.68, $4,128. 5, (tie) Michelle Darling, Medford, Okla., and Nellie Miller, Cottonwood, Calif., 17.76, $2,758. 7, Sherry Cervi, Marana, Ariz., 17.77, $1,905. 8, Shali Lord, Lamar, Colo., 17.82, $1,270. 9, Jessie Telford, 17.86, $953. 10, Lisa Lockhart, Oelrichs, S.D., 17.87, $635. (finals qualifiers) 1, Miller, 35.30. 2, Pozzi Tonozzi, 35.44. 3, Lockhart, 35.58. 4, Hillman, 35.60. 5, Ganter, 35.67. 6, Rose, 35 .77. 7, Cervi, 35.84. 8, Kelly Yates, Pueblo, Colo., 35.94. 9, (tie) Darling, Lord and Katelyn Scott, Odessa, Texas, 35.96. 12, Laura Lambert, Wiggins, Colo., 36.00.

Bull Riding: (second-round winners) 1, Brennon Eldred, Sulphur, Okla., 90 points on Rocky Mountain Rodeo’s American Blood, $5,920. 2, Dalan Duncan, Ballard, Utah, 88, $4,539. 3, Silvano Alves, Decatur, Texas, 86, $3.355. 4, (tie) Koby Radley, Montpelier, La.; Parker Breding, Edgar, Mont., and Nic Lica, Garden City, Mich., 85.5, $1,513 each. 7, (tie) Jeff Askey, Athens, Texas; Garrett Tribble, Bristow, Okla., and Boudreaux Campbell, Crockett, Texas, 85, $460 each. (finals qualifiers) 1, Radley, 173.5. 2, (tie) J.W. Harris, Goldthwaite, Texas, and Askey, 166 points. 4, Ruger Piva, Challis, Idaho, 166.5. 5, Breding, 166. 6, Gray Essary III, Sommerville, Tenn., 165.5. 7, Trevor Kastner, Roff, Okla., 157.5. 8, Eldred, 90. 9, (tie) Brady Portenier, Caldwell, Idaho, and Duncan, 88. 11, Eli Vastbinder, Athens, Texas, and Steve Woolsey, Payson, Utah, 87.5. 13, Jeff Bertus, Avon, S.D., 86.5. 14, Alves and Jordan Spears, Redding, Calif., 86. 16, Elijah Mora, Wiggins, Co., and Nic Lica, Garden City, Mich., 85.5.

Steer Roping: (finals qualifiers) 1, Tuf Cooper, Decatur, Texas, 29.7 seconds. 2, Kenyon Burns, Lovington, N.M., 31.4. 3, Bryce Davis, Ovalo, Texas, 32.0. 4, Quay Howard, Canyon, Texas, 32.3. 5, Brady Popino, Big Cabin, Okla., 32.5. 6, (tie) Jim Locke, Miami, Texas, and Jarrett Blessing, Paradise, Texas, 33.1. 8, Matt Hebbert, Hyannis, Neb., 36.9. 9, C.A. Lauer, Buffalo, Okla., 36.0. 10, Cody Scheck, Kiowa, Kan., 37.3. 11, Wade Shoemaker, DVM, Gill, Colo., 38.0. 12, Bobby Joe Hill, Mexia, Texas, 40.3.

Subscribe to Breaking News

* I understand and agree that registration on or use of this site constitutes agreement to its user agreement and privacy policy.
1
1
0
0
0

Sports Editor

Jack Nowlin returned to the Star-Tribune in 2007 after eight years covering Michigan State University athletics. A Wyoming native, and a graduate of Jeffrey City High School and the University of Wyoming, Jack serves as the Star-Tribune’s sports editor.

Load comments