{{featured_button_text}}

National High School Finals Rodeo

at Rock Springs

Final Go-Round/Average

Bareback Bronc Riding: 1, Keenan Hayes, Hayden, Colo., 82.0 points; T11, Donny Proffit, Diamondville, 70.0. Average: 1, Hayes, 232.0 points; 13, Proffit 197.0; 28, Riggen Myers, Baggs, 66.0 (on one); T36, Drake Amundson, Wheatland, 59.0; Cameron Henson, Gillette, NS.

Saddle Bronc Riding: 1, Clayson Hutchings, Springville, Utah; and Cash Wilson, Wall, S.D., 77.0 points. Average: 1. Hutchings, 212.0 points; Cian Ahern, Wyarno, NS; Kayson Dory, Laramie, NS; Jase Longwell, Thermopolis, NS; Parker Manor, Gillette, NS.

Bull Riding: 1, Kade Bruno, Challis, Idaho, 74.0 points; Wyatt Phelps, Pinedale, NS. Average: 1, Caden Bunch, Tahlequah, Okla., 148.0 points; 13, Phelps, 76.0 (on one); T24, Dalton McCaslin, Grover, 63.0; Zain Fitzgerald, Cody, NS; Brody Hasenack, Jackson, NS.

Steer Wrestling: 1, Jace Logan, Yampa, Colo., 4.66 seconds; 9, Kaden Berger, Gillette, 7.29; 13, Winsten McGraw, Gill, Colo., 23.52. Average: 1, Logan, 15.18 seconds; 8, Berger, 20.71; 13, McGraw, 37.18; 35, Danny Goold, Douglas, 20.99 (on two); 46, Kagen King, Rozet, 26.99.

Tie-Down Roping: 1, Shad Mayfield, Clovis, N.M., 7.97 seconds. Average: 1, Mayfield, 25.37 seconds; 27, Clay Reiner, Buffalo, 25.25 (on two); 92, Jake Deveraux, Newcastle, 14.07 (on one); 101, Teegan Leno, Sheridan, 14.97; 120, Cooper Deveraux, Newcastle, 18.57.

Team Roping: 1, Kason Davis/Bryce Graves, Mississippi, 6.82 seconds; 2, Kolby Bradley/Arye Espenscheid, Big Piney, 7.02; 7, Blake Afdahl, Torrington/Clay Reiner, Buffalo, 12.57. Average: 1, Davis/Graves, 19.35 seconds; 2, Bradley/Espenscheid, 20.24; 8, Afdahl/Reiner, 34.67; 55, Bryan Lemmon/Jared Lemmon, Torrington, 11.84 (on one); Coy Johnson, Buffalo/Jade Espenschied, Big Piney, NT.

Boys Cutting: 1, Chaser Crouch, Corsicana, Texas, 146.0 points; 6, Colt Ramsey, Pinedale, 142.0; Wes Bray, Casper, NS. Average: 1, Crouch, 440.0 points; 5, Ramsey, 428.0; 18, Bray, 283.5 (on two); 23, Joseph Hayden, Gillette, 275.0; 26, Cain Birkeland, Aladdin, 271.0; T39, Preston Schwartzkopf, Douglas, 255.0; 41, Hunter Hayden, Gillette, 252.0.

Barrel Racing: 1, Amanda Butler, Payson, Utah, 16.983 seconds; 11, Ellie Bard, Sheridan, 17.346. Average: 1, Macee McAllister, St. George, Utah, 51.937 seconds; 9, Bard, 52,637; 23, Taylor Nichols, Boulder, 35.745 (on two); 118, Shay Hough, Gillette, 40.490; 124, Shelby Peterson, Douglas, 40.796.

Breakaway Roping: 1, Dallie Bastian, Neola, Utah, 2.28 seconds; 12, Ellie Bard, Sheridan, 9.16. Average: 1, Bastian, 7.11 seconds; 12, Bard, 15.34; 55, Haiden Thompson, Yoder, 2.63 (on one); 81, Madison Enos, Riverton, 3.47; Rayne Grant, Wheatland, NT.

Goat Tying: 1, Kyla Kelly, Alberta, Canada, 6.85 seconds; 6, Brooke Worman, Clearmont, 8.31. Average: 1, Taitum Thomas, Coalgate, Okla, 23.43 seconds; 3, Worman, 24.17; 21, Tavy Leno, Sheridan, 17.66 (on two); 106, Haiden Thompson, Yoder, 20.20; 108, Kaylee Cornia, Cokeville, 20.87; 112, Shaylee Terry, McKinnon, 7.31 (on one).

Pole Bending: 1, Maci Zimmerman, New Ross, Ind., 20.087 seconds; 15, Maddie Wolff, Gillette, 25.243. Average: 1, Kenna Coronado, Kanarraville, Utah, 60.626 seconds; 15, Wolff, 66.011; 74, Shay Hough, Gillette, 45.651 (on two); 78, Halle Hladky, Gillette, 46.164; 84, Shelby Peterson, Douglas, 46.427.

Girls Cutting: 1, Ryann Packard, Weatherford, Texas, 150.0 points. Average: 1, Packard, 444.0 points; 57, Emma Norsworthy, Thermopolis, 266.0 (on two); T67, Sage Albrecht, Pinedale, 257.0; T92, Aniya Teppo, Farson, 132.0 (on one); Anayah Winsor, Kaycee, 132.0.

Subscribe to Breaking News

* I understand and agree that registration on or use of this site constitutes agreement to its user agreement and privacy policy.
0
0
0
0
0

Load comments